назад

Хмельниччина: юристи системи БПД на варті дитячих прав

Захист прав дітей – це не лише безпосереднє відстоювання їхніх інтересів у судах, але й підвищення рівня правової обізнаності юних, популяризація правових знань серед школярів, переконані юристи системи безоплатної правової допомоги на Хмельниччині.

До прикладу, в минулому році в регіоні було видано 108 доручень адвокатам для захисту неповнолітніх у кримінальних провадженнях, працівники системи організували майже 500 різнопланових заходів для дітей – правових уроків, вікторин, квестів тощо. 

Близько 80 дитячих заходів на правову тематику в минулорічному доробку юристки Регіонального центру з надання БВПД у Хмельницькій області Ольги Чорної.

«Мета кожного мого візиту до дітей – сформувати нове покоління свідомих громадян, які не просто знатимуть свої права, але й використовуватимуть та відстоюватимуть їх, сміливо писатимуть заяву про порушення своїх прав до поліції або звертатимуться до системи БПД по роз’яснення, консультації чи захист», – так пояснює пані Ольга важливість роботи з дитячою аудиторією.

Першість за актуальністю в Хмельницькій області належить темі протидії булінгу. На другому місці – реалізація та захист основних прав людини, зокрема дитини. З-поміж інших важливих питань, які часто обговорюють зі школярами, – юридична відповідальність неповнолітніх, права та обов’язки учнів, особливості професії юриста та інші.

Наразі загальна обізнаність дітей зі своїми правами ще досить низька. Є проблема із довірою – до правосуддя, до правоохоронних органів. Під час зустрічей зі школярами нерідко лунають репліки на кшталт «це нічого не дасть», «а суддю можна купити», «мій тато все вирішить» тощо. Тож необхідно змінювати ситуацію, і юристи системи безоплатної правової допомоги в області уже над цим працюють, насамперед реалізуючи низку проєктів та ініціатив.

«Правовий лекторій» – проєкт, що в 2019 році був започаткований Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області спільно з адміністрацією Хмельницької спеціалізованої середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 6 з поглибленим вивченням німецької мови з 1-го класу. Лекторій працював упродовж двох тижнів навчальної практики для учнів 10 класу з поглибленим вивченням правознавства. В межах лекторію відбувалися правові уроки, бесіди, зустрічі з представниками юридичної спільноти, екскурсії.

У співпраці з Хмельницькою обласною юнацькою бібліотекою працівники регіонального центру організовували пізнавальні заходи для учнів, що перебували у пришкільних літніх таборах. Крім того, налагоджено робочі взаємини з більшістю навчальних закладів міста. В умовах карантину зустрічі зі школярами відбуваються за допомогою додатку Zoom. Під час минулорічного «Міста професій», до якого в Хмельницькому долучилися й фахівці та фахівчині центрів з надання БВПД, понад 200 дітей дізналися про інструменти захисту своїх прав. На жаль, цього року організатори перенесли проєкт через карантин.

У Кам’янці-Подільському кінець 2019 – початок 2020 року ознаменувався втіленням ініціативи «Делегати дитячих прав». Цей проєкт, розроблений юристкою Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання БВПД Ганною Петрик та Радою старшокласників Кам’янець-Подільського навчально-виховного комплексу №3, мав на меті підвищити рівень знань учнів про гарантовані їм Конституцією та законами України права у різних сферах життя. Реалізовували його у три етапи: «Протидія насильству», «Твої права й обов’язки», «Юридична відповідальність неповнолітніх»

До того ж на Кам’янеччині укладено дев’ять меморандумів з навчальними закладами, в межах яких відбуваються робота з дітьми.

Шепетівський місцевий центр з надання БВПД започаткував ознайомчі екскурсії до центру для учнів, які поглиблено вивчають правознавство. Під час таких екскурсій директор центру Володимир Бузиль розповідає школярам, як працює система безоплатної правової допомоги в Україні, знайомить з роботою місцевого центру.

«Найбільше школярів цікавлять приклади нестандартних історій, з якими звертались клієнти, а також способи вирішення складних ситуацій. Тож ми активно ділимося досвідом, а учні жваво обговорюють почуте та пропонують власні ідеї, щоб владнати ті чи інші правові проблеми», – говорить юристка центру Юлія Школьнік.

На Старокостянтинівщині з нагоди Дня захисту дітей традиційно організовують День відкритих дверей, у програмі якого – екскурсія, вікторини і, звичайно ж, подарунки. До своїх кабінетів дітей запрошують юристи Старокостянтинівського місцевого  центру з надання БВПД, Теофіпольського та Красилівського бюро правової допомоги. Традицією стали візити юристів центру до літніх таборів при загальноосвітніх навчальних закладах.

У правознавчому клубі «Ти і закон» Старокостянтинівської  центральної  районної  бібліотеки  започатковано акцію «Стоп-булінг», де протистояти цькуванню дітей навчають юристи, представники кризового центру та поліції.

Важливо додати, що працівники місцевих центрів беруть участь у засіданнях  районних та міських рад з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству в сім’ї та протидії торгівлі людьми, під час яких розглядають питання захисту порушених прав дітей, проблеми насильства в сім’ї та вживають заходів, щоб захистити дітей з цих сімей.

Якщо говорити про захист інтересів дітей у судах штатними юристами системи та адвокатами, які співпрацюють з центрами з надання БВПД, то регіон має чимало успішних прикладів. Так, на Славутчині адвокат допоміг хлопцеві успадкувати житло після смерті батька.

Коли у 2018 року помер батько Сергія (ім’я змінено з етичних міркувань), мати хлопця звернулася до нотаріуса, щоб оформити на сина будинок, який йому заповів померлий. Однак отримала відмову через відсутність правовстановлювального документа на майно. Тоді вирішувати проблему взялися в Славутському бюро правової допомоги, що є відділом Шепетівського місцевого центру з надання БВПД.

Захищати інтереси неповнолітнього хлопця доручили адвокатові Богданові Горщару, який звернувся з позовом до суду.

«Неповнолітній був єдиним спадкоємцем за заповітом, інших осіб, які б претендували на спадщину, не було. Про що я й вказав у позові. А на підтвердження того факту, що будинок належав померлому, додав акт-висновок про обстеження технічного стану жилого будинку та довідку сільської ради з витягом із погосподарської книги», – пояснив свої дії адвокат.

Відтак суд визнав за неповнолітнім право власності на житловий будинок.