назад

10 грудня система безоплатної правової допомоги провела IІ Всеукраїнський форум «Право&Свідомість: 30 років Незалежності». Захід відбувся одночасно у п’яти найбільших містах країни – Києві, Дніпрі, Львові, Одесі, Харкові та онлайн – за допомогою телемосту.

Захід зібрав понад 250 учасників з усієї України, які долучилися офлайн та онлайн. Представники системи безоплатної правової допомоги, органів державної влади, громадянського суспільства, правозахисної спільноти, міжнародних організацій обмінялися найкращими практиками правопросвітництва, а також визначили пріоритети правопросвітницької діяльності системи безоплатної правової допомоги.

«Ми можемо вести мову про рух від правосвідомості як первинного опанування права, його привласнення і усвідомлення, через повноправ’я як здатність активно застосовувати право, перш за все, для власного блага, до врешті правослужіння як відповідального громадянства. Я проаналізував декілька останніх соціологічних досліджень, в тому числі одне з яких стосується того, яким чином українці використовують різні засоби захисту своїх прав, а також дослідження стосовно правових потреб громадян та громад. Результати цих досліджень дають можливість виокремити виклики та можливості, які сукупно створюють ідеальні умови для розширення практик правопросвітництва, альтернативного вирішення спорів, територіальної самоорганізації населення аж до запровадження мирової юстиції як логічного наступного кроку у продовження реформи децентралізації», – зазначив голова Наглядової Ради Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський.

У травні 2019 року відбувся I Всеукраїнський Форум «Право&Свідомість», який зібрав понад 200 учасників. Напрацювання цього заходу лягли в основу правопросвітницької стратегії системи безоплатної правової допомоги.

У 2020 році було проведено понад 16,4 тис. правопросвітницьких заходів, під час яких охоплено понад 950 тис. осіб. У зв’язку з обмежувальними карантинними заходами система БПД змінила формат ведення правопросвітництва, тож більшість – 57%, або понад 9,4 тис. – заходів відбулися онлайн (вебінари, відеоролики, прямі ефіри у соцмережах, подкасти, відеоконсультації та багато іншого). Безпосередні зустрічі з учасниками офлайн відбулися під час більш ніж 7 тис. заходів. Насамперед це лекції, семінари, тренінги, круглі столи, конференції, мітапи, флешмоби, квести, інтерактивні уроки.

У січні – листопаді цього року центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги провели понад 23 тис. правопросвітницьких заходів, загальне охоплення яких склало понад 786,7 тис. осіб.

Правопросвітницькі заходи проводились на теми, які найбільше цікавлять українців. Зокрема, це право на безоплатну правову допомогу, запобігання та протидія домашньому насильству, сімейні правовідносини, права дітей. Оскільки багатьох людей хвилюють питання захисту їхніх прав, фахівці системи БПД розповідали про захист прав працівників, осіб з інвалідністю, споживачів, у тому числі фінансових послуг. Серед тем правопросвітницьких заходів, які викликали широкий резонанс, – земельна реформа в Україні, відновне правосуддя для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення, запобігання та протидія дискримінації та торгівлі людьми.

«Правопросвітництво діє подібно до реклами. Коли людина бачить рекламу, вона звертається за послугою чи товаром. Так само у нас відбувається з правопросвітництвом. Наразі тільки 25% українців знають про те, що таке система БПД, як можна отримати безоплатну правову допомогу. Ще 35 відсотків громадян чули колись про БПД, але не знають як це працює. Тому під час правопросвітницьких заходів ми завжди розповідаємо про право на безоплатну правову допомогу. Провести один правопросвітницький захід на якусь тему недостатньо. Потрібно постійно говорити про права, як їх реалізовувати, що робити, щоб їх захистити, куди звертатися у разі порушення таких прав», – зазначив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Земельна правопросвіта

Під час IІ Всеукраїнського форуму «Право&Свідомість: 30 років Незалежності». відбулися панельні дискусії, присвячені окремим темам. Так, у правовому клубі PRAVOKATOR.Київ говорили про правопросвітництво у сфері земельних відносин.

«Цього року було проведено 4 136 правопросвітницьких заходів на тему земельних правовідносин, під час яких охоплено понад 139,5 тис. осіб. Найбільше людей цікавлять такі питання, як безоплатне отримання земельної ділянки,  розірвання договору оренди землі, порядок оформлення спадщини на земельну ділянку, земельна реформа в Україні та інші. І на ці питання вони отримали відповіді під час правопросвітницьких заходів», – розповів заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин.

Учасники Форуму наголошували, що під час правопросвітницьких заходів важливо забезпечувати зворотний зв’язок, щоб люди могли не лише прослухати інформацію, а й поставити лекторам запитання та отримати зрозумілу та вичерпну відповідь на нього.

«Одне з пріоритетних завдань – підвищити обізнаність землекористувачів,  землевласників та громад на усіх рівнях і відстежувати вплив на базі системи безоплатної правової допомоги. Чому на базі системи БПД? Крім консультаційної та правопросвітницької діяльності, яка поширюється на всіх громадян,  система БПД сфокусована на наданні правової допомоги соціально незахищеним верствам населення. Це дуже важливо для земельної реформи, тому що вона направлена передусім на те, щоб підняти рівень життя саме дрібних землевласників, допомогти громадам краще управляти своїми земельними ресурсами, більше збирати надходжень до бюджетів, розвивати свої території», – зазначила координаторка програми  ЄС та Світового банку «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні» Дар’я Манжура.

Безбар’єрність – нова суспільна норма

Про безбар’єрність як нову суспільну норму йшлося під час дискусії у правовому клубі PRAVOKATOR.Харків.

«З бар’єрами найбільше стикаються люди старшого віку, люди з інвалідністю, батьки, що виховують дітей з інвалідністю, батьки, що виховують маленьких дітей. Всі ці чотири важливі суспільні групи є в центрі уваги стратегії безбар’єрності, і всі ці напрями ми проаналізували. Ми подивилися на світовий досвід і побачили, що ті країни, які взяли рух на те, щоб розсувати бар’єри, відкривати можливості, – вони почали просуватися вперед. Тому на підставі цього разом з організаціями громадянського суспільства, разом з багатьма експертами міжнародних організацій, разом з п’ятнадцятьма міністерствами почалась велика робота над створенням саме Стратегії безбар’єрного простору України. Протягом наступного року будемо йти двома важливими напрямами. По-перше, будемо реалізовувати поточний план дій. По-друге, розробимо План дій на 2023–2024 роки», – підкреслила Уповноважена Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна.

Фахівці системи БПД проводять правопросвітницькі кампанії для широкого кола осіб, у тому числі груп населення, які найчастіше стикаються з правовими бар’єрами на своєму шляху. Зокрема, цього року відбулося 325 правопросвітницьких заходів для людей з інвалідністю, якими охоплено понад 7,5 тис. осіб. Для людей старшого віку відбулося 463 правопросвітницькі заходи, якими охоплено понад 8,6 тис. осіб.

«Основне завдання системи безоплатної правової допомоги – це створення рівних можливостей. Тема безбар’єрності є складовою частиною створення цих рівних можливостей. Було б великою помилкою розуміти безбар’єрність лише як фізичні перешкоди або обмеження. Це правовий нігілізм, низький рівень правосвідомості, які перешкоджають усім жителям нашої країни отримати доступ до правової допомоги, а також безпосередньо доступ до правосуддя», – зазначив  директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях Анатолій Бородавка.

Про права – дітям

У правовому клубі PRAVOKATOR.Дніпро говорили про захист прав та інтересів дітей.

У 2020 році фахівці системи БПД провели понад 2,4 тис. заходів, учасниками яких стали понад 113,7 тис. дітей. Цього року працівники центрів з надання БВПД та волонтери підготували понад 5,8 тис. правопросвітницьких заходів, якими охопили понад 328,4 тис. дітей.

«Сучасна правова освіта у дитячому середовищі потребує дієвого залучення адвокатів до правоосвітніх, правовиховних, профорієнтаційних заходів у закладах освіти та осередках позашкільного дозвілля дітей, що дасть можливість дітям, учнівській та студентській молоді, батькам та педагогам закласти основи правових знань, набути безпосереднього досвіду в ефективній реалізації прав та свобод дитини, сформувати правозахисні комунікативні вміння та навички правової поведінки, поглибити впевненість у необхідності дотримання законів та недопущенні протиправних діянь, впевнено використовувати свої правові знання у повсякденному житті», – зазначила адвокатка, керівниця Центру «Адвокат дитини» Вищої школи адвокатури НААУ, заступниця голови Комітету з сімейного права НААУ Лариса Гретченко.

 

ПротиДій домашньому насильству

Правопросвітництво щодо протидії домашньому та гендерно обумовленому насильству було темою для дискусії, що відбулася у правовому клубі PRAVOKATOR.Львів. Торік у співпраці з органами місцевого самоврядування, правоохоронними органами, обласними центрами соціально-психологічної допомоги, обласними комунальними установами «Соціальний центр матері та дитини», міськими центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, громадською організацією «Асоціація жінок-юристок України «ЮРФЕМ» система БПД в онлайн та офлайн форматах провела 586 правопросвітницьких заходів, участь в яких взяли понад 369,5 тис. осіб. Станом на 30 листопада 2021 року проведено понад 1 тис. правопросвітницьких заходів, під час яких було охоплено понад 151,9 тис. осіб.

Заходи проведено на такі теми: як розпізнати та припинити психологічне насильство в родині, способи захисту від домашнього насильства, відповідальність за вчинення домашнього насильства, порядок та підстави застосування термінового заборонного припису  стосовно кривдника, підстави та порядок звернення із заявою про видачу обмежувального припису тощо.

«Окрім правопросвітницької діяльності важливим аспектом у сфері запобігання та протидії домашньому насильству є взаємодія усіх суб’єктів, на яких покладені відповідні функції у сфері запобігання та протидії домашньому насильству. Важливою є тісна комунікація  центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги із загальними та спеціалізованими службами підтримки постраждалих осіб, зокрема в частині інформування постраждалих осіб про їхнє право на безоплатну вторинну правову допомогу, а також перенаправлення таких осіб до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги», – зазначила начальниця відділу з питань гендерної політики, запобігання та протидії домашньому насильству управління забезпечення доступу до правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги Діана Бабаян.

Медіація: що треба знати

Експертна сесія з обговорення майбутньої просвітницької діяльності про медіацію проходила на базі правового клубу PRAVOKATOR.Одеса. Протягом цього року фахівці системи БПД проінформували 869 клієнтів про можливість вирішити спір за допомогою медіації. Запропоновано скористатися послугою медіації на базі системи БПД у межах співпраці з надавачами послуги медіації 102 клієнтам. На медіацію передана 51 справа.

«16 листопада Верховна Рада прийняла Закон «Про медіацію». Ухвалення цього закону відкриває нові можливості для людей, які мають проблеми правового характеру та звертаються до системи надання БПД. На порозі початку масштабного поширення серед населення інформації про медіацію дуже важливо об’єднати зусилля зацікавлених сторін навколо підвищення освіченості населення про медіацію», – наголосила начальниця управління альтернативних  способів врегулювання спорів Координаційного центру з надання правової допомоги Ірина Бондаренко.

Про пріоритети правопросвітництва

Під час фасилітаційних сесій було сформоване бачення ключових напрямів правопросвітницької діяльності системи БПД, актуальних тем заходів, форматів правопросвітництва та каналів передачі інформації, оцінки ефективності та вимірювання впливу просвітницьких кампаній на цільову аудиторію.

«Аналітичні дані щодо потреб громадян, котрі збирають та вивчають фахівці системи БПД, потрібні не лише для того, щоб адвокатувати зміни в національному законодавстві або правозастосовчій практиці. Вони необхідні для того, щоб перетворювати цю аналітику в комунікаційні повідомлення. Якщо взяти це за принцип, можна побачити, як багато комунікаційних повідомлень, гасел прицільної інформації можна скласти і створити з сухої аналітики, з цифр і викладок», – зазначила модераторка, правозахисниця, письменниця Лариса Денисенко.

Учасники Форуму також говорили про те, що повага до прав, толерантність, простір, дружній до маломобільних груп населення, інклюзія і безбар’єрність як нова суспільна норма – можуть бути як окремими темами правопросвітництва, так і об’єднувати різні аудиторії клієнтів системи БПД. Зокрема тих, хто працює у сферах захисту прав дітей, людей з інвалідністю, бореться з домашнім та гендерно обумовленим насильством тощо.

Йшлося також про доступність інформації, яка має відкривати реальний доступ до допомоги, послуг: дитині, її батькам, людям, які потерпають від насильства, людям, які потребують знань із земельних питань або про застосування медіації.

Багато учасників Форуму наголошували на важливості принципу «від дверей до дверей» – коли людина, яка отримала позитивний досвід, задоволення від того, що її проблема вирішена завдяки допомозі фахівців системи безоплатної правової допомоги, може стати амбасадором системи БПД, розповісти про неї у своїй громаді. Так само і старости у громадах, і волонтери системи БПД є тими «опорними» людьми, які можуть допомогти доносити правопросвітницьку інформацію.

Крім того, під час Форуму говорили про важливість підключення бізнесу до правопросвітницької діяльності системи БПД. Адже, наприклад, якщо у громаді є бюджетоутворювальне підприємство, то там працює багато людей, які є безпосередніми клієнтами системи БПД.

Напрацювання Форуму будуть використані для визначення стратегічних  пріоритетів правопросвітництва системи безоплатної правової допомоги з урахуванням сучасних реалій, підготовки рекомендацій до оновленої правопросвітницької стратегії, впровадження нових форм правопросвітництва, розроблення інструментарію правопросвітницької діяльності для громад тощо.

 

Організатори форуму: Координаційний центр з надання правової допомоги за підтримки Міністерства юстиції України, Програми USAID  «Справедливість для всіх», проєкт «Права людини для України», який впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії, проєкту «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні», що впроваджується Світовим банком та фінансується Євросоюзом, мережі правових клубів PRAVOKATOR.