назад

Студентам Луцького кооперативного фахового коледжу провели лекцію про успішні практики відновного правосуддя на Волині

Неповнолітні нерідко вдаються до правопорушень під негативним впливом найближчого оточення – сім’ї, однокласників, приятелів. Проте з 2019 року в нашій державі є альтернативний шлях – примирення неповнолітнього правопорушника з потерпілим, відновлення соціальних зв’язків із суспільством, а саме пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Наразі він вже поширений на всю територію України. Впроваджується програма Міністерством юстиції України, Офісом Генерального прокурора України на базі системи надання безоплатної правової допомоги (далі – БПД) за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Із метою інформування студентів 2-го курсу спеціальності “Готельно-ресторанна справа” Луцького кооперативного фахового коледжу Львівського торговельно-економічного університету про відновне правосуддя для неповнолітніх,  26 жовтня 2021 року фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області Ірина Кушпетюк та Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Оксана Павлосюк провели правопросвітницький захід, на виконання укладеного минулоріч меморандуму про співпрацю. Акцентували увагу також і на правах неповнолітніх та механізмах їх захисту.

Доповідачі наголосили, що програма застосовується за чотирьох умов:

  • є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення;
  • і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.

У разі отримання згоди сторін прокурор пропонує їм заповнити заяву про участь у програмі відновлення  та надати згоду на обробку персональних даних. Зі свого боку, Регіональний центр з надання БВПД приймає рішення про застосування програми, видає відповідне доручення адвокату, включеному до Реєстру адвокатів, які надають БВПД, та які пройшли навчання з базових навичок медіації/посередництва. Надалі ж адвокат-посередник проводить зустрічі зі сторонами для знаходження шляхів вирішення конфлікту без притягнення неповнолітнього до кримінальної відповідальності.

Між неповнолітнім та потерпілим укладається медіаційна угода. Проєктом, зокрема, передбачено, що неповнолітній працює з психологом і проходить призначені ресоціалізаційні заходи. Якщо ж він відшкодує завдану шкоду, примириться з потерпілим та успішно пройде етап ресоціалізації – має шанс бути звільненим від кримінальної відповідальності.

Представники системи БПД розповіли присутнім про успішні практики відновного правосуддя на Волині, акцентувавши на можливостях, які передбачає програма, а це – не розлучатися зі своїми батьками, рідними та близькими, продовжувати навчання та вести активний спосіб життя.

Також до заходу долучилася регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Любов Сітовська, котра, використовуючи матеріали щорічної доповіді Уповноваженого про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні за 2020 рік, звернула увагу учасників заходу на один із розділів, у якому йшлося про право на судовий захист, процесуальні права у кримінальному провадженні, процесуальні права громадян України, які перебувають в місцях несвободи за кордоном.