назад

Клієнтами центрів системи безоплатної правової допомоги Одещини стали вже понад 170 тис. осіб

Статтею 59 Конституції України закріплено право кожної людини на отримання професійної правничої допомоги, у тому числі у випадках, передбачених законодавством, така допомога надається безоплатно.

Для реалізації конституційного права українців на безоплатну правову допомогу з 2013 року функціонує система БПД, робота якої спрямована на захист прав людини шляхом забезпечення рівного доступу до правової інформації та правосуддя, посилення правових можливостей та правової спроможності представників соціально вразливих груп, територіальних громад та спільнот. В Одеському регіоні працює 31 офіс з надання безоплатної правової допомоги.

Право на БВПД мають категорії осіб, які визначені Законом України «Про безоплатну правову допомогу» та іншими законами України. Це незахищені верстви населення: малозабезпечені (середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму), особи з інвалідністю, непрацездатні, учасники бойових дій, діти, внутрішньо переміщені особи, постраждали від домашнього насильства, особи, до яких застосовано адміністративне затримання чи адміністративний арешт та інші категорії.

Для отримання безоплатної правової допомоги на Одещині можна звернутися до будь-якого місцевого центру, незалежно від реєстрації місця проживання. Контакти офісів БПД можна переглянути на сайті системи за посиланням: https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/

У невеликих містах та селах Одещини працюють структурні підрозділи місцевих центрів – бюро правової допомоги. Мешканці віддалених населених пунктів можуть отримати правову допомогу під час роботи консультативних пунктів доступу, роботу яких забезпечують місцеві центри. У 2020 році в Одеському регіоні місцевими центрами забезпечено функціонування 181 дистанційного пункту доступу до БПД , зокрема у приміщеннях Пенсійного фонду, управлінь праці та соціального захисту населення, центрах зайнятості, ЦНАПів, установах виконання покарань тощо. У межах роботи мобільних консультативних пунктів фахівці центрів провели більше 100 виїзних прийомів клієнтів.

Статистика центрів БВПД Одеської області

Загалом, за 8 років роботи системи БПД клієнтами центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги правової Одещини стали вже понад 170 тис. осіб. У 2020 році до місцевих центрів за правовими консультаціями звернулося понад 14 тис. осіб, правову інформацію отримало більше 7 тис. осіб, складення заяв та скарг потребувало понад 3 тис. осіб.

За минулий рік адвокати системи БПД надавали клієнтам місцевих центрів безоплатну правову допомогу в адміністративних та цивільних справах у 1,4 тис випадках, а штатні юристи центрів – у 1,2 тис випадках.

Ключовою категорією клієнтів, які звертаються по БВПД, є малозабезпечені особи – у 2020 році вони отримали вторинну правову допомогу у 1,6 тис. разів.

Найчастіші питання, з якими звертаються малозабезпечені особи до центру/бюро правової допомоги: розірвання шлюбу; стягнення аліментів на утримання дитини; позбавлення батьківських прав; стягнення пені (неустойки) за прострочення сплати аліментів; визнання особи такою, що втратила втратила право користування житловим приміщенням; визнання права власності на спадкове майно; визнання особи недієздатною та встановлення опіки над нею; встановлення фактів, що має юридичне значення: факту родинних відносин, факту належності правовстановлюючих документів.

Право на БВПД мають ветерани та особи, на яких поширюється ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Кількість наданої БВПД цій категорії осіб у 2020 році на Одещині – 481. Найчастіше ветерани війни звертаються з питаннями щодо державних гарантій. Зокрема, незаконного звільнення з місця роботи, яке залишилося на момент проходження військової служби, нарахування заробітної плати або компенсацій за невикористані відпустки при звільненні, оскарження відмови у виділенні земельної ділянки.

Люди з інвалідністю мають право на БВПД, якщо отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, який не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб. За минулий рік у центрах та бюро правової допомоги Одеської області люди з інвалідністю отримали безоплатну вторинну правову допомогу у 440 випадках. Найчастіші питання, з якими звертається ця категорія клієнтів: встановлення фактів, що має юридичне значення (факту родинних відносин, факту належності правовстановлюючих документів), оскарження відмови ПФУ у перерахунку пенсії, розірвання шлюбу та поділ спільного майна, стягнення аліментів на утримання дітей, укладання та розірвання договорів тощо.

Внутрішньо переміщені особи мають право на БВПД. В Одеській області за 2020 рік 186 внутрішньо переміщених осіб отримали представництво своїх інтересів в суді. Найчастіше вони звертаються з правовими питаннями, пов’язаними зі збройним конфліктом на Сході України: встановлення факту смерті/народження на тимчасово окупованій території, встановлення факту вимушеного переселення з окупованої території внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України; встановлення факту родинних відносин, питання соціальних виплат, трудові спори.

Із січня 2018 року особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі набули права на всі види БВПД (за 2020 рік в Одеській області БВПД надавалася 142 рази). Ключові питання клієнтів: видача обмежувального припису, розірвання шлюбу та стягнення аліментів на утримання дітей, позбавлення батьківських прав, визначення місця проживання дітей, представництво інтересів потерпілого в кримінальному провадженні. Працівники місцевих центрів Одещини проводять правопросвітницькі заходи, щоб клієнти вміли розпізнавати домашнє насильство, знали, яких форм воно буває, та розуміли, що робити та куди звернутися по допомогу.

Надання безоплатної правової допомоги у сфері земельних правовідносин в Одеській області

Через зміни законодавства, що регулює земельні відносини, та відкриття ринку землі значно зросла потреба людей у правовій інформації. Система БПД долучена до реалізації проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України».

24 травня 2021 року Президентом України було підписано Закон «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 1423-IX (законопроект № 2194), який запровадив початок проведення земельної реформи. З 01 липня 2021 року скасовується мораторій на землю та обмеження щодо її купівлі.

Зміни законодавства не завжди є зрозумілими для громадян. Система безоплатної правової допомоги під час земельної реформи надає правову допомогу насамперед населенню. За період реалізації проєкту фахівці місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Одеської області надали вже понад 2,5 тис. консультацій та роз’яснень, клієнти системи отримали правову допомогу та представництво своїх інтересів в суді.

Найчастіше у центри та бюро правової допомоги Одещини з питань земельного права звертаються землевласники, землекористувачі та орендарі земельних ділянок з такими питаннями: отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства; приватизація земельної ділянки, на якій розташований житловий будинок; укладання, внесення змін та дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки; спадкування земельної ділянки; порядок присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці; порядок надання інформації про вільні земельні ділянки з Публічної кадастрової карти, які можуть бути передані у власність громадянам; порядок оскарження рішення, дії (бездіяльності) про відмову органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою; отримання нормативно-грошової оцінки земельної ділянки; порядок встановлення меж земельної ділянки та погодження межових знаків із сусідами.

Про те, хто і як звертається за правовою допомогою з приводу земельних питань, співпрацю з територіальними громадами та успішні кейси фахівців системи БПД Одеської області можна прочитати за посиланням: https://bit.ly/3y5b03y

Результати роботи Регіонального центру з надання БВПД в Одеській області

Законодавство України гарантує кожному засудженому право на БВПД. Регіональний центр з надання БВПД в Одеській області цілодобово забезпечує захист затриманих, підозрюваних, обвинувачених у кримінальному процесі. У разі затримання особи або адміністративного арешту правоохоронні органи зобов’язані повідомити про це Регіональний центр.

Протягом 2020 року Регіональним центром з надання БВПД в Одеській області видано 7207 доручень адвокатам для надання БВПД, з яких 1438 – для здійснення захисту затриманих осіб в кримінальному процесуальному порядку, 3791 – для здійснення захисту за призначенням, 287 – для здійснення захисту осіб, затриманих в адміністративному порядку, 1448 – для участі у проведенні окремої процесуальної дії. Крім того, видано 15 доручень для захисту при застосуванні примусових заходів медичного характеру, 100 – для надання БВПД при вирішенні судом питань під час виконання вироків, а також 68 – для надання БВПД засудженим до позбавлення волі особам, 14 – надання БВПД під час екстрадиції осіб.

У 2020 році адвокати при наданні БВПД досягли таких результатів:

  • 7 випадків винесення виправдовувального вироку
  • 8 випадків закриття провадження за відсутністю складу злочину
  • 100 випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням
  • 500 випадків призначення мінімального строку (розміру) покарання.

Відновне правосуддя

Відповідно до кращих європейських та світових практик, із 2019 року в Україні впроваджено пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Програма ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки та нетяжкі злочини, вчинені неповнолітніми. Відновне правосуддя – це керований медіатором (посередником) процес, під час якого правопорушник та потерпілий зустрічаються разом, обговорюють ситуацію, що сталася, і ухвалюють рішення щодо її подальшого вирішення та відшкодування завданої шкоди. Такий підхід дає сторонам можливість ухвалити спільне рішення щодо залагодження конфлікту та усунення його наслідків. Участь неповнолітнього у відновному правосудді – це шанс не стати засудженим в юному віці, виправити ситуацію з нанесеною шкодою для потерпілої сторони, зробити висновки та більше не вчиняти кримінальних проступків і правопорушень.

З початку дії проєкту в Одеській області згоди на участь у Програмі з відновного правосуддя обох сторін – неповнолітнього та потерпілого – отримано у 26 випадках. Укладено 20 угод про застосування Програми відновлення. У 16 випадках суд уже ухвалив рішення про звільнення учасників програми від кримінальної відповідальності. Окремі учасники програми ще очікують рішення суду або не завершили проєкт успішно, зокрема сторони відмовилися від укладання угоди про примирення або неповнолітні не пройшли програму ресоціалізації.

Проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи дає змогу підвищити рівень обізнаності населення про БПД як механізм вирішення проблем у правовий спосіб.

Одним із напрямів роботи системи БПД є правопросвітництво з метою підвищення спроможності громадян та громад захищати свої права. У 2020 році в центрами з надання БВПД в Одеській області проведено 521 правопросвітницький захід, учасниками яких стали понад 9 тисяч осіб.

Забезпечується підготовка та сприяння висвітленню у ЗМІ і розповсюдження на партнерських інформаційних ресурсах інформації про результати захисту прав та інтересів клієнтів системою БПД. З метою інформування українців про їхні права зокрема право на БПД за 2020 рік центрами БПД Одещини забезпечено вихід 406 публікацій у ЗМІ та мережі Інтернет. Серед них – 73 виступів у телеефірах, 107 статей у друкованій пресі, 226 матеріалів в інтернет-ЗМІ.