назад
01.12.21

Співпраця системи БПД та Центру пробації посилиться: підписано меморандум

Покращення доступу засуджених, які відбувають покарання без позбавлення волі, до безоплатної правової допомоги. Обрання заходів для ресоціалізації неповнолітніх, які є учасниками проєкту відновного правосуддя, з урахуванням їх вікових та психологічних особливостей і обставин вчинення правопорушення. За цими та іншими напрямами Координаційний центр з надання правової допомоги та Державна установа «Центр пробації» співпрацюватимуть у межах меморандуму, що був підписаний 1 грудня.

Система безоплатної правової допомоги та Центр пробації співпрацюють вже тривалий час. Головний напрямок – надання безоплатної правової допомоги особам, які перебувають на обліку уповноважених органів з питань пробації (підрозділів Державної установи «Центр пробації»).

На всій території України функціонує 573 підрозділи пробації, на базі яких організовано консультаційні пункти доступу до безоплатної правової допомоги. Протягом 2020 – І півріччя 2021 років фахівці центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги провели понад 5,7 тис. прийомів громадян – особистих, по телефону чи через скайп-зв’язок. Понад 14,7 тис. осіб  отримали консультації та роз’яснення з правових питань.

«Питання, з якими найчастіше звертаються клієнти пробації, стосуються не лише адміністративного та кримінального законодавства, а й трудового, сімейного права. Останнім часом стає більше питань у галузі земельного права. Фахівці системи БПД проводять різні правопросвітницькі заходи з тем, що є актуальними для засуджених, які відбувають покарання без позбавлення волі», – розповів в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Так, протягом 2020 – І півріччя 2021 років проведено 796 правопросвітницьких заходів, спрямованих на підвищення правової поінформованості засуджених, які перебувають на обліку підрозділів пробації, участь в яких взяли понад 35 тис. осіб.

«Фахівці пробації є координаторами роботи із засудженими: можуть виявити ризики, ідентифікувати їх. Але самостійно допомогти правопорушникам вирішити питання правового характеру вони не завжди можуть. Тому для нас вкрай важлива співпраця з системою безоплатної правової допомоги, працівники якої є спеціалістами у цій сфері. Підписання меморандуму сприятиме посиленню взаємодії між представниками центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та підрозділів пробації. А в результаті – практичну допомогу отримають ті, хто її потребує», – зазначив директор Державної установи «Центр пробації» Олег Янчук.

Ще один важливий напрям співпраці – надання консультативної та інформаційної підтримки з питань обрання заходів, спрямованих на розвиток особистості та ресоціалізацію неповнолітніх, які беруть участь в проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

«З неповнолітніми, які є учасниками програми відновного правосуддя, працюють психологи. В окремих регіонах це психологи, які у своїй практиці не працювали з дітьми, які вчинили кримінальний проступок або нетяжкий злочин. Тому ми зацікавлені у співпраці саме з психологами пробації, які можуть і надають нам методичну підтримку», – розповів Олександр Баранов.

Тепер, у межах меморандуму, працівники пробації на запит регіональних центрів з надання БВПД будуть долучатися до роботи з неповнолітніми, які є учасниками програми відновного правосуддя, та надаватимуть пропозиції щодо їх ресоціалізації.

З метою успішної реалізації «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» заплановано проведення інформаційних кампаній, семінарів та круглих столів за участі представників обох організацій.

Крім того, меморандум передбачає організацію та проведення спільних заходів, у тому числі в онлайн форматах, спрямованих на підвищення рівня правової свідомості, культури, а також правової поінформованості засуджених, які відбувають покарання у громадах. Зокрема, заплановано розробити та поширити інформаційні матеріали щодо прав та соціальних гарантій клієнтів пробації, у тому числі права на безоплатну правову допомогу та порядок її отримання.