назад

Ключові правові проблеми клієнтів системи БПД Запорізького регіону

Неповторність кожної точки доступу має і свої особливості щодо звернень наших клієнтів до кожної з них. На прикладі Бердянського місцевого центру правової допомоги ми розкриємо ключові правові проблеми для вирішення яких звертаються наші клієнти.

Бердянський центр має суттєву територію обслуговування до якого входять Бердянський та Пологівський райони, охоплюючи такі великі населені пункти як міста Бердянськ, Пологи, Гуляйполе, Приморськ, Розівка, Більмак, Чернігівку та інші трошки меньгі містечка та села.

Актуальною проблемою для жителів де люди проживають у приватних будинках є відсутність документів про право власності на нерухоме майно. Дана ситуація могла трапитись з різних причин, але враховуючи статистику звернень до Центру, можна виокремити найпоширеніші приклади таких звернень.

Перший приклад, коли договір купівлі-продажу житлового будинку укладався  в письмовій формі, але без обов’язкового нотаріального посвідчення. Така ситуація склалась у зв’язку із укладенням договору купівлі продажу нерухомого майна на біржах. Договори, зареєстровані на біржі, не прирівнюються до нотаріально посвідчених, в зв’язку з чим необхідно дотримуватися законодавчо встановленої форми угод про відчуження нерухомого майна незалежно від місця, де ці угоди укладаються. Таким чином, договори щодо придбання на біржових торгах об’єктів нерухомого майна вимагають оформлення в письмовій формі та підлягають нотаріальному посвідченню.

Вирішення ситуації завжди індивідуальне.

У разі якщо предметом договору купівлі-продажу, який укладався на біржі, є приватний будинок, чи договір про набуття у власність був укладений після 1 січня 2004 року, чи одна зі сторін померла, що приймала участь  в укладанні договору,  за захистом прав та визнанням договору дійсним потрібно звертатись до суду.

Зовсім інша історія, коли договір купівлі-продажу був неофіційним. Укладати такі «угоди» було дуже популярним у 80 – 90 х роках. Громадяни передавали певні суми грошових коштів із рук в руки і вважали це офіційним договором. Люди могли роками жити в даних будинках, робити поточні та капітальні ремонти, здійснювали перепланування приміщень і  бути впевненими в праві власності на нерухоме майно і вже через певний проміжок часу виявлялось, що справжніми господарями є зовсім інші власники. Вирішити таку ситуацію важко, але можливо.

Українським законодавством не передбачено усна форма договору купівлі-продажу, тому така угода є нікчемною. Якщо Ви опинились в такій ситуації, можна зв’язатись з «попередніми власниками» нерухомого майна та повторно з дотриманням всіх норм законодавства укласти договір купівлі-продажу. В даному випадку дати 100 відсоткову гарантію вирішити питання на Вашу користь неможливо, можна сподіватись на доброчесність «попереднього власника». До того ж на позитивне вирішення ситуації впливають інші фактори, такі як смерть сторони, що приймала участь в укладенні угоди, наявність спадкоємців, які своєчасно прийняли спадщину та інше.

Ще як приклад, який можна привести відсутність документів права власності на нерухоме майно у зв’язку із самовільним заволодінням житлового будинку. В даному випадку визнати право власності на нерухоме майно можливо лише за набувальною давністю, яка базується на обов’язкових невід’ємних умовах: доброчесне заволодіння чужим майном та відкрите, безперервне володіння протягом тривалого часу.

Нещодавно клієнтка Центру, пані Любов, за допомогою адвоката, що співпрацює з системою безоплатної правової допомоги, домоглася визнання права власності на житловий будинок за набувальною давністю. (Рішення Гуляйпільського районного суду Запорізької області  від 08 грудня 2020 року справа №315/643/20). Ситуація у жінки трапилась наступна. Понад 30 років вона проживала в приватному будинку після смерті свого чоловіка і лише у 2015 році їй стало відомо, що оселя, де вона мешкала, не зареєстрована у встановленому законом порядку та не має власника визнаного державою. Пані Любов після 5 років поневірянь по різним державним структурам не змогла вирішити ситуацію, що склалась і допомогли їй лише юристи Гуляйпільського бюро правової допомоги. Жінці на було призначено адвоката який вже через декілька місяців через суд допоміг визнати за жінкою право власності на житловий будинок за набувальною давністю, в результаті чого, вона стала повноправною володаркою оселі.

Юристи центрів правової допомоги завжди індивідуально підходять до вирішення правових питань з якими звертаються до них клієнти, які через незнання опинились в таких суперечливих ситуаціях.