назад

Минулого року учасники та учасниці інкубатора ідей Київської практичної Програми посилення правової спроможності розробили проєкти, покликані покращити доступ до правосуддя в п’яти країнах світу. Розповідаємо, що нам разом з колегами з України, Польщі, Кенії, Киргизстану, Північної Македонії вдалося в результаті зробити.

Україна – один з визнаних регіональних та глобальних лідерів розбудови сталих моделей доступу до правосуддя на основі міжсекторальної співпраці, тому Українська школа практичних знань взяла на себе роль організатора міжнародної навчальної програми – Kyiv Legal Empowerment Practical Program (KyivLEPP). Завдяки їй представники та представниці різних країн обмінюються досвідом у сфері доступу до правосуддя, обговорюють правові проблеми, які існують у них на батьківщині, діляться ідеями і моделями рішень. Так минулого року експерти та експертки KyivLEPP разом з п’ятьма командами придумали, що зробити для просування віртуальної платформи з вирішення спорів у Кенії, як надати правову допомогу українським заробітчанам в Польщі та полякам в Україні, потерпілим від домашнього насильства в Киргизстані, жителям віддалених селищ, малозабезпеченим сім’ям та ромським громадам у Північній Македонії. Були створені прототипи рішень, розроблений покроковий план їх впровадження. І вже зараз, через півроку після закінчення курсу дизайн-мислення Київської практичної програмі посилення правової спроможності, команди досягли значних успіхів.

Платформа для альтернативного вирішення спорів у Кенії

Щоб зробити правосуддя у своїй країні більш доступним для всіх, команда з Кенії створила веб-платформу альтернативного вирішення спорів Utatuzi Center. Її користувачі, дві сторони, які сперечаються, можуть прийти до вирішення конфлікту завдяки відео-конференціям під кураторством досвідчених медіаторів.

Команда прийшла до KyivLEPP з проблемою, що про платформу практично ніхто не знає, нею користувалися тільки кілька бізнес компанії.  Як зробити свій віртуальний майданчик популярним придумали кенійці на KyivLEPP-2020. Після навчання команда за підтримки менторки програми, координаторки проектів Української фундації правової допомоги Шейлат Афолабі, створила план дій. Одним з найважливіших пунктів в ньому значиться проведення масштабного онлайн західу. І в кінці травня Кенії вдалося реалізувати задумане, провівши міжнародний тиждень альтернативного врегулювання суперечок ADR Week.

Він проходив не на звичних для всіх віртуальних майданчиках, як Zoom, а безпосередньо на веб-платформі Utatuzi Center. Таким чином кожен учасник ADR Week смог сам протестувати її. Вона, до речі, непогано себе показала, – в середньому до дискусій та презентацій ADR Week, які там проходили, підключилося близько 200 осіб, проте ніяких збоїв ми не помітили. На ADR Week виступили 14 експертів з різних країн, серед спікерів була й керівниця Київської практичної програми посилення правової спроможності Катерина Єрошенко. Вона розповіла про  можливості, які надає KyivLEPP для пошуку інноваційних людино-орієнтованих рішень у різних країнах.

Мережа параюристів для постраждалих від домашнього насильства

За даними Міністерства внутрішніх справ Киргизстану, кількість випадків домашнього насильства в країні зростає з кожним роком. З 2012-го по 2015-ий там реєструвалося від 2500 до 3500 фактів. У 2016-2018 року цей показник не опускався нижче 7000. А в 2020 році він перевищив 9000 випадків.

За всіма цими цифрами ховаються реальні страждання людей. Уявіть, що вагітну жінку з тримісячним малюком чоловік виставляє на вулицю, побивши її, щоб викликати викидень. Ця дика історія сталася в Бішкеку в минулому році. А цього року в столиці Киргизстану під час викрадення для примусового шлюбу була вбита 27-річна Айзада Канатбекова.

На думку експертів, місцевих громадських організації сфери доступу до правосуддя (A2J) зростанню рівня насильства в Киргизстані сприяє кілька чинників, серед яких – низька правова культура в суспільстві, ґендерні стереотипи співробітників правоохоронних органів, судових органів і адвокатів. Приблизно 90 відсотків усіх юристів не тільки не володіють професійними навичками і знаннями захисту постраждалих від ґендерно обумовленого та домашнього насильства, а й просто не бажають працювати за такими категоріями справ. Щоб змінити ситуацію, команда з Киргизстану придумала під час KyivLEPP створити в своїй країні Мережу параюристів для потерпілих від домашнього насильства. План по її поступовому впровадженню вони розробили разом з кураторкою вiд Школи, координаторкою програм та проектів Української фундації правової допомоги Катерини Єрошенко.

Випускникам вже вдалося заручитися підтримкою лідерів спільнот в декількох містах. Незабаром планується розпочати навчання їх навичкам надання консультаційно-правової допомоги з питань профілактики і боротьби з сімейним насильством! Для своєї навчальної програми киргизькі правозахисники та правозахисниці також взяли деякі навчальні блоки з програми для громадських радників – українських параюристів.

ІТ-платформа для юридичних клінік України та Польщі

Порахувати точну кількість наших заробітчан в Польщі досить складно. За даними Держстату, протягом 2015-2017 років з нашої країни виїхали приблизно 1,3 мільйона людей, найбільше – до Польщі, Росії й Італії. Багато з них працюють нелегально, тому як їм складно розібратися у всіх тонкощах працевлаштування за кордоном. І, якщо, не дай боже, людина отримує травму на виробництві, то вона боїться звертатися в поліцію і тим більше судитися з роботодавцем, який не забезпечив безпечних умов праці. В результаті потерпілому ще й доводиться влазити в борги, щоб оплатити своє лікування за кордоном.

Щоб наші громадяни, а також громадяни Польщі, які приїжджають в Україну, могли отримати необхідну правову допомогу в питаннях працевлаштування, перетину кордону, сімейних, податкових та інших справах, збірна команда під час навчання в KyivLEPP-2020, придумала створити міжнародну комунікаційну платформу для студентів та студенток, вчителів, кураторів та клієнтів юридичних клінік. В цьому випадку план дій допоміг розробити  куратор від програми Віталій Охріменко.

Днями вже відбулася презентація прототипу платформи. Завдяки їй можна:

  • обмінюватися і навіть спільно працювати над справами, які мають зв’язок із юрисдикцією двох країн – Польщі та України;
  • знаходити корисні матеріали у внутрішній Wiki, мати швидкий доступ до матеріалів по підготовці до змагань з консультування та вдосконалення цього процесу у щоденній роботі юридичних клінік;
  • швидко дізнаватися контакти українських та польських юрклінік, які зареєстровані на платформі
  • долучатися до спільних подій, зафіксованих у календарі і, звісно,
  • отримати консультацію.

Творці обіцяють зробити платформу доступною для всіх користувачів найближчим часом. Матеріали на ній будуть англомовними.

Припинення блокування соцрахунків малозабезпечених сімей в Північній Македонії

У Північній Македонії, якщо у людини є заборгованість, наприклад, за комунальні послуги, їй блокують банківський рахунок. Причому судові виконавці можуть заблокувати й соціальний рахунок, куди нараховуються пенсії, матеріальна допомога для людей з інвалідністю та малозабезпечених громадян.

Ця проблема зачіпає понад 10 000 сімей в Північній Македонії, більшість з яких є представниками ромської громади. Трапляється, що сім’ї, які виживають за рахунок соціальної допомоги, протягом 5 місяців залишаються без доходів і засобів до існування. Вони змушені збирати вторинну сировину або, що ще гірше, займатися девіантною діяльністю. Так було раніше! Рішення цієї проблеми команда з Північної Македонії знайшла під час курсу дизайн-мислення Київської практичної програми посилення правової спроможності – розпочати адвокаційну кампанію з протидії блокування соціальних рахунків. Над її детальним планом македонці працювали разом з менторкою KyivLEPP Іриною Чайкою.

Спочатку команда з Північної Македонії зробила 25 відео-роликів про малозабезпечені сім’ї, які залишилися без засобів на існування через блокування їх соцрахунків. Ці записи опублікували в соціальних мережах, залучаючи таким чином увагу громадськості. Через деякий час учасника KyivLEPP-2020 року, координатора програми охорони здоров’я в громадській організації ,,KHAM” Дельцево Зорана Біковські запросили на ранкову передачу  “Ја сакам Македонија” одного з найпопулярніших телеканалів країни “Sitel”.

Підсумком інформаційної компанії, яку організували випускники KyivLEPP – 2020 року, стало те, що в травні Уряд Північної Македонії провів зустріч, на якій обговорювалися заходи протидії блокування соціальних рахунків. На зустрічі були присутні радник прем’єр-міністра з питань ромів, представники Міністерства праці та соціальної політики (МПСП), Міністерства юстиції, Міністерства фінансів, президент Палати Судових Виконавців, координатор програми охорони здоров’я в громадській організації ”KHAM” Дельцево Зоран Біковські. Керівник Палати визнав, що ситуація була катастрофічною, з цих причин вони провели кілька зустрічей з МПСП. Кожному виконавчому органу надали базу даних осіб, які отримують державну соціальну допомогу. Відтепер виконавці зобов’язані перевірити, чи є в цій базі особа, яку потрібно заблокувати. На жаль, через неуважність виконавців і низку інших причин, такий захід до кінця проблему не розв’язав. Тому Палата виконавчих органів пропонувала створити спеціальні рахунки для малозабезпечених сімей, а також розробити програмне рішення для банків.

“Отже, прогрес величезний. Проблем з виконавцями вже немає, вони прийняли рішення зберігати конфісковані кошти протягом 15 днів, і якщо хтось принесе в цей період якесь підтвердження, що він отримує соціальну допомогу, вони повернуть їх. Залишилося домовитися з банками. Ми маємо для них конкретні пропозиції, на які ми також вказували. Наша кампанія триватиме до дня остаточного захисту одержувачів соціальної допомоги”, – пообіцяв  координатор команди KyivLEPЗ Зоран.

Ініціатива команди-учасниці KyivLEPP-2020 з Північної Македонії з протидії блокуванню соціальних рахунків малозабезпечених громадян під час пандемії COVID-19 була визнана IRIS network кращою практичною ініціативою на Західних Балканах.

Мобільний офіс параюристів у Північній Македонії

У Північній Македонії вкрай складно надати правову допомогу мешканцям віддалених селищ (в першу чергу мова йде про муніципалітети Прілеп, Кривогаштан та Дольнен). У деяких випадках фахівцям доводиться долати сотні кілометрів бездоріжжя по кілька разів на добу (!!). Телефонна і онлайн-служби, які існують в країні, полегшують їм роботу, проте, всіх питань не знімають, адже ряд справ громадян вимагає більш ретельного підходу і розібратися в них дистанційно неможливо. Що робити? Відповідь на це питання друга команда з Північної Македонії також сформулювала під час курсу дизайн-мислення Київської практичної програми посилення правової спроможності. Вони вирішили, що консультувати віддалені селища будуть мультидисциплінарні команди, які працюватимуть в мобільному офісі (МОРА): юристи, параюристи, психологи, консультанти з соціальних питань. Такий офіс розміститься в транспортному засобі з необхідним обладнанням або в орендованих в різних селищах на певний день тижня приміщеннях. За підтримки свого куратора вiд Школи, виконавчого директора Мережі правового розвитку Євгена Полтенко, команда створила план дій по впровадженню мобільного офісу параюристів.

Відповідно до плану, спершу команда провела дослідження правових потреб мешканців віддалених селищ муніципалітетів Прілеп, Кривогаштан та Дольнен, щоб зрозуміти, чи дійсно, такі офіс необхідні. Результати виявилися приголомшливі: 84 відсотки респондентів відповіли, що у них немає доступу до провайдера правової допомоги, а існуючі провайдери в найближчих великих містах (дорога до них може займати не одну годину) настільки бюрократизовані, що люди відмовляються від їх послуг.

Зараз македонці формують команди з юристів, параюристів, психологів, консультантів з соціальних питань, складають графіки роботи офісів у населених пунктах 3-х регіонів. Офіси почнуть функціонувати в тестовому режимі. Усі кейси будуть вноситися в національну базу даних, яку вже використовує LET STATION і інші організації. У грудні команда KyivLEPP повторно опитає місцевих жителів, щоб підвести підсумки роботи пілотного проекту МОРА (Mobile office for paralegal aid).

В інтерв’ю місцевому електронному виданню “ІНФО КОМПАС” учасниця команди Північної Македонії, виконавча директорка Асоціації правової освіти та прозорості “LET STATION” STANICA PET Весна Шапкоскі, значила, що завдяки мобільному офісу щорічно допомогу отримають не менше 500 жителів цих трьох муніципалітетів.

Програма KyivLEPP реалізується Українською школою практичних знань з питань доступу до правосуддя завдяки спільнотворенню колег з Української фундації правової допомоги, Координаційного центру з надання правової допомоги, Мережі правового розвитку, Міністерства юстиції України, правового клубу PRAVOKATOR.Kyiv та за експертної й фінансової підтримки програми “Права людини і правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”.

Євген Олійник, комунікаційний менеджер Української фундації правової допомоги