назад

Лекції для школярів: відповідальність неповнолітніх та відновне правосуддя

Новий навчальний рік для фахівців системи надання безоплатної правової допомоги розпочався з правопросвітницьких лекцій. Навіть на такі серйозні теми ми говоримо просто і цікаво, залучаємо школярів до активного обговорення та участі. Говорили про адміністративну та кримінальну відповідальність неповнолітніх та відновне правосуддя з учнями 8-го класу Житомирської міської гімназії № 3. Лекцію прочитала заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталія Радушинська.

Які існують види відповідальності? З якого віку особи підлягають адміністративній та кримінальній відповідальності? У яких випадках неповнолітню особу можуть засудити до позбавлення волі? Що таке особливо тяжкі злочини?

Більше 20 років, я працюю адвокатом. І з власного досвіду можу сказати, що зазвичай діти не планують злочини. А коли їх затримують працівники поліції не можуть пояснити, чому вони так вчинили. Інколи підліткові жарти можуть мати тяжкі наслідки, – розповідає Наталія Радушинська.

Згодом провели віртуальну екскурсію українськими та американськими в’язницями.

Розповідаємо також про приклади порушень прав людини, які фіксують монітори національного превентивного механізму під час моніторингових візитів. Нагадаємо система безоплатної правової допомоги співпрацює з офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та долучаємось до моніторингу місць несвободи.

Наталія Радушинська розповіла школярам про проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Мета проєкту — раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації та запобігання повторним кримінальним правопорушенням.

Програма відновлення для неповнолітніх застосовується за чотирьох умов:

  • є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • неповнолітній визнав факт вчинення кримінального правопорушення;
  • потерпілий і неповнолітній погодилися на участь у Програмі.

Між неповнолітнім та потерпілим укладається медіаційна угода. Далі неповнолітній працює з психологом і обов’язково проходить призначені ресоціалізаційні заходи — це і є особливістю пілотного проєкту.

Ця програма успішно працює в Україні. Важливо розуміти, що участь у програмі відновлення для неповнолітніх можлива лише один раз та за умови відшкодування шкоди потерпілим, – наголошує Наталія Радушинська.

 

А наостанок торкнулись теми булінгу та розповіли, як цькування у школі може стати для кривдника першим кроком до злочину.