назад

Львів – Краматорськ: різні міста – одне бачення правової допомоги від держави

Як надається правовий захист учасникам бойових дій та внутрішньо переміщеним особам на Львівщині, найпоширеніші юридичні кейси захисту категорій осіб, що з’явилися внаслідок збройної агресії РФ в Україні – про це йшлося під час престуру «Надання правової допомоги учасникам бойових дій та внутрішньо переміщеним особам на Львівщині» 2-3 вересня у Львові.

До Львова завітали представники ЗМІ зі східних та центральних регіонів: Краматорська, Маріуполя, Харкова, Запоріжжя, Кривого Рогу, Кропивницького, Києва та інших областей України. Престур мав на меті ознайомити з особливостями роботи БПД на Львівщині та створити умови для обміну досвідом між представниками «четвертої влади» України щодо надання правової допомоги від держави учасникам бойових дій та внутрішньо переміщеним особам.

«Важливо знати, що кожний українець має право на безоплатну юридичну консультацію завдяки правовій допомозі від держави», – зазначив заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин.

Він розповів про найновіший сервіс системи – мобільний застосунок «Безоплатна правова допомога» у смартфоні. Завантажити мобільний застосунок можна через Play Маркет та App Store, увівши в пошук слова «Безоплатна правова допомога» або клацнувши з телефона на цьому посиланні: https://bit.ly/3hwwgqR

Інформацію про права ветеранів АТО\ООС та членів родин загиблих, внутрішньо переміщених осіб та жителів тимчасово окупованих територій можна отримати у мобільному застосунку «Твоє право». Цей безкоштовний юридичний довідник містить також розділи з прав осіб, які зазнали гендерно зумовленого насильства, постраждали від торгівлі людьми. Завантажити мобільний застосунок «Твоє право» можна, перейшовши за посиланням https://bit.ly/3iorbkE

«Зараз в області працюють 28 офісів системи безоплатної правової допомоги. За час роботи центрів та бюро за правовими консультаціями та роз’ясненнями звернулись понад 120,6 тис. мешканців Львівщини. У тому числі цьогоріч – майже 16 тис. За кожним зверненням – доля людини, яка бореться за справедливість», – розповів директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області Ігор Микитин.

Директор Регіонального центру нагадав про єдиний номер гарячої лінії БПД 0800 213 103 та про можливості в період карантинних обмежень звернутись дистанційно: написавши на електронну адресу центру чи скориставшись скриньками для кореспонденції.

Про роботу Львівського місцевого центру з надання БВПД розповіла директорка Львівського місцевого центру з надання БВПД Уляна Стефак. Зокрема вона зазначила, що найчастіше учасники бойових дій звертаються з питань соціального забезпечення, сімейного та земельного права. Уляна Стефак порадила львів’янам з правовими питаннями звертатись за адресами: м. Львів, вул. Винниченка, 3 (Львівський місцевий центр з надання БВПД) та вул. Ген. Чупринки, 71 (Львівське бюро правової допомоги).

Успішні історії захисту презентувала гостям заступниця начальника Львівського бюро правової допомоги Андріяна Франків. Серед них – 26 успішних справ про виплату грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку учасникам АТО.

На Львівщині за п’ять років роботи місцевих центрів зафіксовано 2070 випадків надання безоплатної вторинної правової допомоги учасникам АТО/OOC, внутрішньо переміщеним особам – 288.

Другого дня престуру відбувся тематичний тренінг експерта з комунікацій, координатора з питань міжвідомчої співпраці Асоціації міст України, голови ГО «ІЦ «Захист прав на інформацію» Олександра Лашка.

Учасники тренінгу дізнались про нові прийоми подачі інформації у соціальних мережах, світові джерела відкритих даних, ефективні способи написання успішних історій.

«Працюючи зі статистичною інформацією, важливо враховувати динаміку, адже самі по собі цифри ні про що не говорять», – звернув увагу журналістів Олександр Лашко.

Також учасники престуру ознайомились з роботою львівського правового клубу, юрисдикція якого поширюється на сім західних областей: Львівську, Волинську, Закарпатську, Тернопільську, Чернівецьку, Рівненську та Івано-Франківську. Починаючи з червня 2018 року, команда львівського клубу провела 190 заходів, у яких взяла участь понад 5,1 тис. осіб.

“Команда правових клубів робить особливий акцент на якість та практичний результат від проведених заходів, на даний момент реалізовано ряд успішних проектів, зокрема “Офіс захисту сім’ї”, “Дружня до дитини система правосуддя”, “Протидія булінгу у шкільному середовищі” та інші.” – зазначив в.о. керівника клубу Володимир Гошовський.

За підсумками престуру у Львівському академічному театрі «Воскресіння» відбулась пресконференція за участі львівських ЗМІ.

Візія журналістів східних регіонів України щодо співучасті правової допомоги та громадськості Львівщини:

«До нас постійно звертаються люди, котрі потрапили у складні життєві обставини, в ситуації, коли обмежена можливість реалізації їхніх законних прав. Усвідомлюючи, що певна проблема, як і можливості її вирішення, можуть бути актуальними для значного кола осіб, ми беремося за висвітлення таких історій. Інформація, котру ми отримали під час престуру у Львові, допомагає краще зрозуміти, як функціонує система безоплатної правової допомоги. Учасники АТО/ООС, внутрішньо переміщені особи – групи, котрі активно контактують зі ЗМІ, потребуючи нині уваги і саме правової допомоги», – поділилась своїми враженнями журналістка з Кривого Рогу, редакторка сайту 0564.ua Світлана Романенко.

Журналістка порталів Донецького пресклубу та GREENefficiency Лариса Білозерова:

«Про те, що держава надає безоплатну первинну правову допомогу, я знала. Проте у престурі я дізналась, що є категорії, які мають право на безоплатну правову допомогу у складанні пакету процесуальних документів та адвокатський супровід в судах. Була вражена розгалуженою мережею фахових спеціалістів та значним обсягом роботи, який проводять працівники центрів з надання БПД. Вдячна Львівському центру за успішні кейси, якими вони поділилися, та зустріч з клієнтом центру, що разом з адвокатом організації бореться за свої трудові права та справедливий розгляд своєї справи у суді».

Це другий в Україні престур на тему «Надання правової допомоги учасникам бойових дій та внутрішньо переміщеним особам». Представники ЗМІ з Буковини, Львівщини, Тернопільщини, Івано-Франківщини, Волині, Хмельниччини та інших регіонів України перебували на Донеччині 26 та 27 серпня.

Журналістка Марія Тередій з газети “Львівська Пошта” висловилась емоційно:

«Вперше була на Сході України. Найбільше мене вразили люди, які там живуть, працюють і люблять Україну. Вони не ділять нікого на «своїх» і «чужих», а готові навіть у «сірій зоні» під звуки пострілів надавати, наприклад, БПД. Такі речі об’єднують українців і роблять нас сильнішими. А подібні поїздки дають можливість спростувати певні міфи й розширити своє бачення».

Завдяки таким відгукам, які розділяють цінності БПД, хочеться вірити: все пророблене системою правової допомоги на користь соціально вразливих громадян – недаремне.

Престур організував Координаційний центр з надання правової допомоги за підтримки «Української ініціативи громадської довіри» (UCBI).