назад

Мешканцям сіл Дністровського району на виїзних консультуваннях розповіли про продаж орендованої землі

Юристи Кельменецького місцевого центру з надання БВПД провели виїзні консультування у селах Дністровського району на тему земельних правовідносин.

Консультування відбулися у селах Іванівці, Крутеньки та Білоусівка. Тематика консультування стосувалася продажу земельної ділянки, що перебуває в оренді.

З 1 липня 2021 року будь-яку земельну ділянку сільськогосподарського призначення  в Україні можна вільно продавати і купувати. Після введення в дію відповідного Закону в громадян виникає чимало запитань, зокрема: що потрібно зробити власнику вже орендованої землі, аби продати її, як оформляти угоди, скільки доведеться платити податків, коли найкращий час для продажу та інші.

«Землі сільськогосподарського призначення можна продавати, навіть якщо вони передані в довгострокову оренду. Водночас орендар має переважне право на купівлю цієї землі, а недотримання процедури переважного права може закінчитися для власника судовою тяганиною», – зазначила юристка Кельменецького місцевого центру Альона Луцик.

 Довідково. Як продати сільськогосподарську землю, яка перебуває в оренді:

  • власник зобов’язаний не пізніше як за 2 місяці до дня купівлі-продажу, подати заяву нотаріусу  про намір продати землю. Нотаріус реєструє це у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Заяву варто подавати разом із проєктом договору купівлі-продажу нотаріусу, який буде надалі посвідчувати цей договір;
  • нотаріус протягом 3 робочих днів  повідомляє орендаря листом із повідомленням про вручення або особисто, про намір власника землі її продати та умови продажу. А ще пропонує скористатися переважним правом;
  • якщо орендар хоче скористатися таким правом, протягом 1 місяця він повідомляє про це нотаріуса. Далі протягом 1 місяця з дня отримання наміру від орендаря нотаріус призначає дату і час укладання договору купівлі-продажу ділянки між власником та орендарем.  

Орендар втрачає переважне право, якщо протягом місяця з дня отримання повідомлення від нотаріуса не повідомив його про бажання скористатися переважним правом, чи відмовився від укладення договору купівлі-продажу, чи не з’явився у день і час, призначені нотаріусом для укладення договору.

У такому разі власник може продати земельну ділянку іншій особі. Якщо, відповідно до закону, орендар не може набувати у власність ділянку, він може передати своє переважне право іншій особі, але лише один раз. Передача вже переданого переважного права заборонена.

Якщо земля продана з порушенням переважного права, орендар може подати позов про переведення на нього прав та обов’язків покупця. Позивач буде зобов’язаний внести на рахунок суду суму, яку за договором купівлі-продажу повинен сплатити покупець. Зміна орендодавця не є підставою для зміни умов договору оренди або його припинення. Якщо в договорі оренди не зазначено інше, він продовжує діяти до закінчення строку, на який його уклали.