назад

Мільйон гривень на користь учасників бойових дій! І Сарненський МЦ на цьому не зупиняється!

Українські військові, як ніхто, знають ціну свободи, адже сьогодні вони продовжують боронити суверенітет держави, інколи жертвуючи власним  життям. Держава, в свою чергу, має конституційні обов`язки перед нашими Захисниками та Захисницями, в т.ч. і щодо встановлення пільг ветеранам війни. Щорічно, перед Днем пам’яті та примирення, ветерани отримують разову виплату до 5 травня, проте розмір такої виплати кожен раз стає предметом дискусій та спорів, тепер уже судових.

«Учасники бойових дій дуже сподіваються на гарантії держави щодо забезпечення їх соціального захисту. Проте, не завжди так стається, як гадалося… З початку 2021 року до центрального офісу Сарненського МЦ та підпорядкованих бюро правової допомоги звернулося понад 1200 учасників бойових дій та інших осіб, на яких розповсюджується дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Більше 470 таких клієнтів просили надати їм безоплатну вторинну правову допомогу з питань оскарження протиправних дій Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Клієнти хотіли в судовому порядку зобов’язати Центр здійснити перерахунок та виплату недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня. На сьогодні, завдяки старанням наших юристів, Рівненський окружний  адміністративний суд задовольнив вже близько 150 позовних заяв, на загальну суму допомоги, що невдовзі має бути виплачена – більше 1 мільйона гривень. Ці рішення вже набрали законної сили. Минулого тижня ми почали отримувати дзвінки вдячних клієнтів зі звістками про одержання коштів за 2020 рік за рішеннями суду.  І це тільки початок!», – розповідає директор Сарненського місцевого центру з надання БВПД Юлія Міхнова.

У більшості випадків до Сарненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за захистом своїх порушених прав звертаються саме  учасники бойових дій, проте, непоодинокими є звернення осіб з інвалідністю внаслідок війни та членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни.

Щоб максимально інформувати про кричущі порушення прав ветеранів війни та повідомити всіх і кожного про допомогу системи БПД у відновленні порушених прав, фахівцями Сарненського МЦ були задіяні всі можливі ресурси:

 • залучено до співпраці керівництво військової частини, та військкоматів (територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки);
 • проведено зустрічі з головами громадських організацій учасників АТО та воїнів –інтернаціоналістів («афганців»);
 • озвучено інформацію на радіо «Полісся» та ТРК «Березне»; опубліковано відповідні повідомлення в ЗМІ;
 • проведено правопросвітницькі заходи з соціальними менеджерами по роботі з ветеранами, які працюють у територіальних громадах Рівненщини в рамках пілотного проєкту «Підвищення стресостійкості та соціальної спроможності громад Рівненщини шляхом взаємодії з ветеранами російсько-української війни», що реалізується Міністерством у справах ветеранів України;
 • надіслано листи усім головам територіальних громад, що входять до юрисдикції Сарненського МЦ, з пропозиціями об’єднати зусилля щодо захисту учасників бойових дій, залучивши військових обліковців кожної місцевої ради до інформування  про можливості захисту порушених прав;
 • розміщено оголошення на офіційних вебсайтах територіальних громад, сторінках в соцмережах, групах в різноманітних месенджерах  – опубліковано порівняльну таблицю зі розмірами виплат до 5 травня; інфографіку з цього питання та перелік необхідних документів для звернення за отриманням БВПД та підготовки позовних заяв до суду, а також контакти місцевого центру та найближчих бюро правової допомоги.

Довідково:

До прикладу, в 2021 році учасники бойових дій одержали 1491 грн. згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 08.04.2021 № 325, однак повинні були б отримати 8845 грн., згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020  № 3-р/2020.

А особам з інвалідністю внаслідок війни цьогоріч разова грошова допомога була нарахована в залежності від групи, в таких розмірах:  4421 грн. – для осіб з інвалідністю  I групи, 3906 грн. – II групи, 3391 грн. – III групи. Натомість, ці особи мали б отримати 17690 грн., 14152 грн., та 12383 грн., відповідно.

Конституційний Суд України вже не вперше робить висновок про неконституційність встановлення Кабінетом Міністрів України розмірів таких виплат, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету. Суд вчергове підтверджує право ветеранів на отримання грошової допомоги в розмірі, який залежить від розміру мінімальної пенсії, установленої на відповідний рік, тобто згідно Закону України № 3551-XII.

Серед інших категорій громадян, яким суттєво заборгувала держава:

 • учасники війни, нагороджені орденами і медалями  колишнього СРСР за  самовіддану  працю та  бездоганну військову службу в  тилу  в  роки  Великої  Вітчизняної  війни;
 • інші учасники Великої  Вітчизняної  війни;
 • члени  сімей загиблих (померлих) ветеранів війни;
 • дружини (чоловіки) померлих інвалідів війни,  які не одружились  вдруге;
 • дружини (чоловіки) померлих  учасників  бойових  дій,  учасників війни,  визнаних  за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин,  які не  одружились  вдруге;
 • особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

Тож якщо Ви є учасником бойових дій або особою, на яку поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,  і отримали в 2021 році щорічну разову допомогу до 5 травня у розмірах, визначених Кабміном- тоді Вам – до нас, центрів та бюро безоплатної правової допомоги!