назад

Місцеві центри Житомирщини: 6 років роботи на результат

1 липня – важлива дати для системи БПД. Шість років тому в Україні відкрились місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. На Житомирщині такі місцеві центри працюють: у Бердичеві, Житомирі, Коростені та Новограді-Волинському. Завдяки їх щоденній роботі чимало наших громадян отримали кваліфіковану правничу допомогу. За 6 років до місцевих центрів Житомирщини звернулось понад 109 тисяч клієнтів. Більше 80 тисяч осіб отримали консультації з правових питань, та більше 27 тисяч отримали безоплатну вторинну правову допомогу, це і складання процесуальних документів, і представництво інтересів у суді. Про успіхи і виклики місцевих центрів, читайте у нашому матеріалі.

Бердичівський місцевий центр з надання БВПД

Фахівці Бердичівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за ці шість років роботи здобули довіру місцевих мешканців. Кількість звернень постійно зростає.

Якщо станом на 01.07.2020 року до місцевого центру звернулося — 3528 громадян, то за той же період 2021 року до місцевого центру звернулося — 4426 громадян. Основним фактором позитивної динаміки зростання звернень, є зростання кредиту довіри до системи безоплатної правової допомоги у громадян та професійність адвокатів і юристів системи. Також значну міру відіграє правопросвітницька робота центру, яка спрямована на подолання правового нігілізму у громадян та підвищення правосвідомості.

Яскравим результатом роботи системи безоплатної правової допомоги є її успішні справи, які захистили у повній мірі права громадян. Одним з багатьох яскравих прикладів є справа Ганни Агеєвої (призвіще та ім’я змінено з етичних міркувань). У лютому 2021 року пані Ганна звернулася до Бердичівського місцевого центру з зверненням щодо представництва її інтересів, як відповідача, по справі щодо стягнення боргу за кредитом АТ “Приватбанк”. Місцевим центром було призначено адвоката Андрія Ковальчука, який ознайомившись з матеріалами справи, подав зустрічну позовну заяву та просив визнати кредитний договір недійсним у зв’язку з безпідставним нарахуванням відсотків та пені за порушення порушення порядку оформлення кредитного договору. У позовних вимогах АТ “Приватбанк” просив стягнути з пані Ганни загальну суму боргу 119697,06 грн. з яких: 3311,84 грн — заборгованість за тілом кредиту, 114584,22 грн. заборгованість за відсотками, 1801 грн. пеня. Основні позовні вимоги полягали в тому, що відповідачем по справі, тобто пані Ганною, не підписувалися умови та правила надання банківських послуг та тарифи обслуговування кредиту. Суд, розглянувши та дослідивши всі обставини справи та докази по справі, виніс рішення, яким вирішив частково задовольними позовні вимоги АТ “Приватбанк” та стягнути з відповідачки Ганни Агеєвої кошти за кредитним договором у сумі 3311,99 грн.

 Система безоплатної правової допомоги розвивається та вдосконалюється про, що свідчить статистика звернень до місцевого центру. Це означає, що люди довіряють системі та все частіше готові вирішувати свої проблеми у правовий спосіб, – впевнена директор Бердичівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталія Ковальчук

Житомирський місцевий центр з надання БВПД

Сьогодні можна впевнено сказати, що з кожним роком робота структурних підрозділів БПД наполегливо удосконалюється. Окрім того, що фахівці надають правові консультації, допомагають отримати доступ до електронних сервісів Міністерства юстиції України, – у громадян також з’явилась можливість скористатися послугами юристів під час роботи консультаційних пунктів доступу до правової допомоги . Важливою послугою для людей, які не можуть за станом здоров’я особисто відвідати бюро, стала адресна правова допомога.

Фахівці системи безоплатної правової допомоги завжди намагаються бути ближчими до громадян. Тому спеціалісти центрів та бюро відвідують різноманітні заходи, круглі столи, підтримують щільні стосунки із соціальними партнерами, проводять вуличне інформування. Все це для того, щоб громадяни отримали корисну правову інформацію та юридичну допомогу вчасно, якісно, максимально зручно.

Представники Житомирського місцевого центру з надання БВПД активно займаються правопросвітництвом, під час якого інформують різні цільові аудиторії про актуальні правові питання сьогодення та можливості отримати правову допомогу у центрах та бюро правової допомоги.

Статистика Житомирського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та його структурних підрозділів свідчить про те, що за останній час кількість звернень із земельних питань різко збільшилась. Адже якщо за 2020 рік з зареєстрованих 5160 звернень земельні складали 10,6% (546), то за I півріччя 2021 року питома вага позивачів земельного права вже наближується до 15% (451 звернення з 3022 осіб, що звернулись).

Якщо розглядати за специфікою питань, то в основному звертаються з приводу встановлення меж земельної ділянки, присвоєння кадастрового номеру, укладення договору оренди землі, вирішення земельних спорів тощо.

Система БПД намагається завжди бути поруч. Саме тому, коли у Житомирі офіційно відкрили «Прозорий офіс», було прийнято рішення доєднатися у вигляді консультаційного пункту правової допомоги на його базі. Відтепер, щотижня, фахівці Житомирського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги надаватимуть консультації з правового захисту відвідувачам цієї установи.

Я вважаю, що ми досить успішно впоралися з першочерговими завданнями, які стояли перед системою БПД на час становлення. Центри та бюро правової допомоги Житомирського регіону стали ефективним правовим інструментом задля вирішення юридичних питань громадян, – зазначив директор Житомирського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олександр Коваль.

Коростенський місцевий центр з надання БВПД

Система безоплатної правової допомоги постійно розвивається. Постійно зростає кількість клієнтів. За статистикою стоїть щоденна кропітка робота фахівців Коростенського місцевого центру з надання БВПД. Серед правових питань з якими звертаються клієнти до цього місцевого центру значну кількість займають питання соціального захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Наприкінці грудня 2014 року були внесені законодавчі зміни. І деякі статті Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” були скасовані. Внаслідок чого нарахування та виплати щомісячної грошової допомоги у зв’язку з обмеженням вживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства були припинені.

Однак, згідно з рішенням Конституційного Суду № б-р/2018 від 17.07.2018 року підпункт 7 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Таким чином, рішенням Конституційного Суду з 17 липня 2018 року відновлено дію ст. 37 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто остання з 17 липня 2018 року є чинною, а її норми підлягають застосуванню без будь-яких обмежень.

Працівники Коростенського місцевого центру з надання БВПД пояснюють процедуру поновлення скасованих виплат.

Працівники Коростенського місцевого центру проводять чимало правопросвітницьких заходів. Завдяки цьому зростає обізнаність громадян, щодо механізмів захисту порушених прав.

За цей час ми здобули довіру клієнтів. І якщо потрібна швидка правова допомога, люди знають куди звертатись. Система безоплатної правової допомоги дає можливість для професійного зростання працівників, саме тут вони отримують безцінний досвід, – впевнена директорка Коростенського місцевого центру з надання БВПД Тетяна Грищенко.

Новоград-Волинський місцевий центр з надання БВПД

Основним завданням Новоград-Волинський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги є розв’язання правових проблем людей та підвищення рівня правосвідомості громадян.

З Новоград-Волинським МЦ з надання БВПД співпрацює 22 адвокати. Це висококласні фахівці в різних галузях права, що залучаються до складання процесуальних документів, представництва інтересів клієнтів системи БПД в судах та перед іншими особами. Також вторинну правову допомогу надають працівники місцевого центру та працівники бюро, що знаходяться в містах Олевськ, Баранівка  та в селищах міського типу Пулине і Ємільчине.

Найчастіше людей турбують питання спадкування майна, розірвання шлюбу, призначення та виплати аліментів,  порядок призначення соціальних виплат та пільг, що передбачені законом, стягнення заборгованності за кредитом. Також досить актуальними є питання земельних правовідносин та притягнення до адміністративної відповідальності.

“Часто проблему можна вирішити на етапі отримання консультації, як то замість усного звернення направити письмове, попросити про реструктуризацію боргу, повідомити кривднику про правові наслідки чи вчасно зрозуміти різницю між заповітом та договором дарування”, — говорить фахівець відділу правопросвітництва та надання БПД Олександр Васьковський.

     Коли ж проблема вже існує та вимагає правового реагування, ми призначаємо адвоката чи працівника центру. Працюємо оперативно, не чекаємо визначені законом 10 днів, а максимально швидко підшукуємо адвоката та організовуємо його контакт з клієнтом. Часто звертаються особи у яких суд сьогодні або завтра, у таких випадках теж допомагаємо. Складаємо заяву про перенесення засідання у зв’язку із зверненням за отриманням безоплатної правової допомоги, – говорить заступник директора Новоград-Волинський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юлія Парійчук.

В доробку адвокатів та працівників Новоград-Волинського МЦ з надання БВПД значна кількість успішних справ за різними категоріями питань. Серед них задоволені позови про стягнення аліментів на утримання дітей, зміна розміру аліментів, усиновлення, встановлення фактів, що мають юридичне значення (встановлення факту спільного проживання, родинних відносин, належності документів), поновлення на квартирній черзі військовослужбовця, стягнення моральної та матеріальної шкоди, завданої злочином, оскарження стягнення заборгованості за кредитом та багато інших справ.

Наприклад, нещодавно адвокатки Ольга Нагорнюк та Алла Оразова успішно оспорили притягнення їх клієнтів до адміністративної відповідальності. Адвокат Владислав Федоров допоміг усунути перешкоди в користуванні житлом дідусеві, якого не впускали додому. Адвокат Роман Шепета допоміг своєму клієнту визнати виконавчий напис приватного нотаріуса таким, що не підлягає виконанню. Список  таких успішних практик можна ще продовжувати.

Також, фахівчиня Новоград-Волинського місцевого центру Марія Бистрицька систематично успішно надає первинну та вторинну правову допомогу жертвам домашнього насильства, представляючи їх інтереси в державних органах та в суді.

     За сухою статистикою показників роботи системи безоплатної правової допомоги стоять важливі моменти життя людей, які опинилися в складних обставинах та не знають, як відновити свої порушені права. І якась частинка життя клієнта змінюється на краще завдяки злагодженій роботі адвокатів та працівників місцевого центру — вважає директор Новоград-Волинського місцевого центру Петро Пелешок.

Також значну частку роботи центру становить правопросвітництво, що покликане інформувати людей про обсяг їх прав та обов’язків, а також способи вирішення найрізноманітніших правових проблем. Система БПД завжди йде в ногу з часом та викликами, котрі виникають через зміни законодавства. На сьогоднішній день таким питанням є впровадження ринку землі та все, що стосуються права власності на земельні ділянки. Також не забувають інформувати громадськість про ті питання, що ніколи не перестають бути актуальними, як то сімейне та спадкове право, адміністративні правопорушення, пенсійне та цивільне, тощо. Тому у фахівців бюро і місцевого центру налагоджена співпраця з об’єднаними територіальними громадами, систематично проводяться спільні правопросвітницькі заходи для мешканців сіл та міст,  керівники територіальних громад перенаправляють громадян з правовими питаннями до місцевого центру чи бюро, також проводяться тренінги для працівників ОТГ.

Фахівці регулярно відвідують навчальні заклади, що знаходяться на території обслуговування місцевого з центру та проводять правопросвітницькі лекції з актуальних правових питаннь як для учнів, так і для педагогів.

Також, фахівчиня Центру Юлія Данюк на постійній основі бере участь у засіданнях клубу “Кадровик”, які організовує Новоград-Волинський міський центр зайнятості.

З таких різних, але таких важливих, складових формується безоплатна правова допомога у Новограді-Волинському.