назад

Міжвідомча робоча зустріч: взаємодія центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Херсонщини та установ виконання покарань у сфері реалізації права на безоплатну правову допомогу осіб, засуджених до покарання у вигляді позбавлення волі

11 листопада 2020 року в  конференц-залі Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги  у Херсонській області відбулася міжвідомча робота зустріч у форматі круглого столу на  тему «Взаємодія центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Херсонщини та установ виконання покарань у сфері реалізації права на безоплатну правову допомогу осіб, засуджених до покарання у вигляді позбавлення волі».

У заході взяли участь директорка Марина Єлисєєва та  заступница директора Регіонального центру  Олена Іпатенко, керівник відділу організації надання БВПД Тетяна Ситниченко, директори Херсонського та Голопристанського місцевих центрів з надання БВПД Денис Милокостий та Ірина Кеба, начальник філії Державної установи Центр пробації в Херсонській області Оксана Кузьмич, регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Херсонській області Оксана Тропіна, заступник начальника Херсонського слідчого ізолятора Вадим Караванов, заступник начальника Північної ВК № 90 Олександр Мандрик, заступник начальника Дар’ївської ВК Андрій Михайлюк,  заступник начальника Голопристанської ВК № 7 Олексій Сорока.

Метою заходу учасники визначили налагодження ефективної та дієвої комунікації з проблемних питань, які виникають під час розгляду Регіональним та місцевими центрами з надання БВПД Херсонщини звернень осіб, засуджених до позбавлення волі про надання БВПД, які надходять з установ виконання покарань.

Відповідно до п. 7 ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» особи, засуджені до покарання у вигляді позбавлення волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або обмеження волі, визначені суб’єктами права на всі види безоплатної вторинної правової допомоги. Це дає можливість таким особам отримати професійні правничі послуги, такі як захист у кримінальному провадженні, складення документів процесуального характеру та здійснення представництва інтересів у судах. Для отримання такої допомоги засуджена особа має звернутися  до Регіонального центру із заявою про надання безоплатної правової допомоги, зазначивши, який вид допомоги потребує та з якого питання, та надіслати її через адміністрацію установи виконання покарань.

Марина Єлисєєва повідомила, що протягом  поточного року до Регіонального центру надійшло 71 звернення засуджених, але не по всіх зверненнях призначено адвоката. У разі надходження звернення про надання безоплатної правової допомоги у цивільних справах або адміністративних, звернення за належністю направляються для розгляду до місцевих центрів, про що повідомляється заявник.

По зверненнях осіб, засуджених до покарання у вигляді позбавлення волі, відповідно до чинного законодавства, центр може прийняти рішення щодо надання або про відмову у наданні безоплатної вторинної правової допомоги. Але є переважна кількість звернень, які надходять,  та не можуть  бути розглянуті.  Причиною тому є те, що вони надсилаються не через адміністрацію установи виконання покарань. Особа, яка знаходиться у місцях позбавлення волі, найчастіше надсилає звернення без необхідних документів, які б дозволили центру ідентифікувати особу та визначити, що вона належить до осіб, які є засудженими до покарання у вигляді позбавлення волі та відбувають покарання. У такому випадку центри не можуть призначити захисника, а надсилають листи з роз’ясненням порядку звернень. А це може призвести до пропущення строку, наприклад, на оскарження рішення суду»,  – наголосила Олена Іпатенко.

Присутніми обговорено, що засудженому гарантується право на безоплатну правову допомогу та існує певний алгоритм звернення засудженого про надання безоплатної вторинної правової допомоги до центрів з надання БВПД. Учасникам заходу надано для обговорення розроблений Регіональним центром алгоритм звернення та зразок заяви засуджених осіб про надання безоплатної правової допомоги.

Алгоритм звернення засудженого про надання БВПД до центрів з надання БВПД оприлюднено за посиланням та представлено в інфографіці.

Наприкінці заходу учасники дійшли спільної згоди, що необхідно забезпечити належний доступ засудженим до безоплатної правової допомоги відповідно до вимог чинного законодавства України.

Також було обговорено об’єднання зусиль та налагодження взаємодії між Регіональним центром з надання БВПД та установами виконання покарань.