назад

Миколаївські студенти дізналися про права затриманих та заарештованих

Кожна людина має право на свободу пересування – це гарантує Конституція України, однак у випадках передбачених законом людина може бути обмежена в цьому праві, зокрема у разі затримання працівниками правоохоронних органів. Водночас і у випадку затримання особа має певні права, які саме та як діяти у разі затримання, щоб вони не були порушені розповіли під час семінару зі студентами Міжнародного класичного університету імені Пилипа Орлика.

Спікерами виступили директорка Регіонального центру з надання БВПД у Миколаївській області Наталія Гнатуша, регіональна представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Миколаївській області Світлана Одінцова та старша інспекторка з особливих доручень відділу уповноважених з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності ГУНП в Миколаївській області Марина Семикіна.

«Незважаючи на те чи є у правоохоронців законні підстави для затримання, чи вони відсутні, затриманому, варто знати та вміти відстояти свої права. Це зможе зберегти від зайвих неприємностей, а також надасть змогу захистити власні права у спірних ситуаціях», – відзначила директорка Регіонального центру з надання БВПД у Миколаївській області Наталія Гнатуша.

Протягом зустрічі учасникам зауважили на визначених законом підставах для затримання, хто його може здійснювати та як довго воно може тривати. А також надали практичні рекомендації щодо алгоритму дій та прав особи безпосередньо при затриманні. Так, зокрема, затриманий має право: не свідчити проти себе чи своїх рідних; у будь-який час відмовитися давати показання й відповідати на запитання; мати захисника та побачення з ним «віч-на-віч» до першого допиту; надавати докази, заявляти клопотання та відводи; вимагати перевірки судом законності затримання; особисто брати участь у судовому розгляді щодо обрання запобіжного заходу – взяття під варту.

Крім цього, наголосили на праві затриманої особи на безоплатну правову допомогу. У разі фактичного затримання, службові особи, які його здійснили зобов’язані негайно повідомити регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Після чого Регіональний центр у визначеному законом порядку призначає адвоката, який протягом години (у виняткових випадках протягом шести годин) має прибути до затриманого для надання правової допомоги.

На завершення зустрічі учасникам розповіли про проєкти, що наразі реалізовуються системою БПД та можуть стати в нагоді студентам, зокрема йшлося про відновне правосуддя для неповнолітніх, адже такий підхід до кримінального процесу дозволяє повною мірою забезпечити як права осіб, які його вчинили, так і потерпілих, а також надає можливість відновитися сторонам кримінального процесу.

Нагадаємо, що пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» впроваджується Міністерством юстиції України, Офісу генерального прокурора на базі системи надання безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Серед умов застосування програми: наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи); вперше вчинення кримінального проступку або нетяжкого злочину; визнання неповнолітнім факту вчинення злочину; згода неповнолітнього і потерпілого на участь у програмі.