назад

На базі Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області розпочалася виробнича практика

Наприкінці грудня 2020 року на базі Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області розпочалася виробнича практика студентки 4 курсу денної форми навчання СВО «бакалавр» за спеціальністю «Правознавство» Херсонського економіко-правового інституту Світлани Павленко під керівництвом заступниці директора Олени Іпатенко.  

Олена Іпатенко ознайомила практикантку зі структурою системи БПД, видами правової допомоги, зупинившись на кожному окремо та зосереджуючи увагу на суб’єктах і шляхах отримання правової допомоги користуючись нормами Закону України «Про безоплатну правову допомогу» від 02.06.2011 № 3460-VI.

Практикантка дізналася про функції та повноваження відділів Центру, а також про напрямки діяльності місцевих центрів.

На черговому занятті керівниця практики обговорювала зі Світланою Павленко безоплатну правову допомогу в Україні та світі.

Система безоплатної правової допомоги у різних країнах має свої особливості, які мають певні відмінності.

Європейська Комісія, визначає таку правову допомогу як:

  • надання порад до судового розгляду справи з метою розв’язання спору на попередньому етапі;
  • надання консультаційних чи представницьких послуг адвоката на безоплатній основі або малим коштом;
  • часткове чи повне звільнення одержувача від сплати інших коштів;
  • надання безпосередньої грошової допомоги для покриття витрат, пов’язаних із судовим провадженням.
  • Основні положення про ролі адвокатів, прийняті VIII Конгресом ООН із попередження злочинів у 1990 р., закріплюють обов’язок уряду забезпечити необхідне фінансування для надання юридичної допомоги.

Найпоширеними моделями правової допомоги є:

  • Модель «Офіс публічного захисника» (США, Ізраїль). Адвокати працюють повний робочий день винятково у справах оплачуваних державою і одержують зарплату щомісяця.
  • Контрактна модель (Великобританія, Нідерланди). Спеціальний орган підписує із юридичною фірмою або адвокатом контракт на надання допомоги у певній кількості справ.
  • Модель Ex оfficio (призначення адвокатів державою).  Міністерство юстиції, прокуратура або суд наймає та оплачує адвоката (надання юридичної допомоги за призначенням держави і є його обов’язком).

Українська модель безоплатної правової допомоги відрізняється від зазначених вище та включає в себе два види: первинна та вторинна.