назад

На Черкащині розповіли, як безоплатно приватизувати земельну ділянку

У рамках реалізації проєкту “Програма “Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство”, працівники Золотоніського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги здійснили виїзне консультування жителів Шабельниківського старостинського округу Піщанської ОТГ.

Під час інформаційної зустрічі громадян ознайомлено з важливими змінами у сфері земельних правовідносин, що запроваджено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 року (далі – Закон).

Більшість положень Закону вже набули чинності з 27 травня та з 1 липня цього року, деякі норми увійдуть у дію вже з 24 липня 2021 року.

Юрист місцевого центру Олег Костогриз повідомив: «Для того щоб приватизувати земельну ділянку громадянам більше не потрібно звертатися до органів місцевого самоврядування щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою. Відтепер кожен громадянин, який зацікавлений у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані житловий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, має подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених Земельним кодексом України».

До такого клопотання необхідно додати розроблену відповідно до Закону України “Про землеустрій” технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою приймає рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або виносить  вмотивоване рішення про відмову.

Також із клопотанням до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування слід звернутися громадянам, які бажають одержати безоплатно у власність земельну ділянку із земель державної або комунальної власності у межах норм безоплатної приватизації для:

  • ведення фермерського господарства;
  • ведення особистого селянського господарства;
  • ведення садівництва;
  • будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки);
  • індивідуального дачного будівництва;
  • будівництва індивідуальних гаражів.

У клопотанні необхідно зазначити цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання додаються:

  • графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
  • погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);
  • документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Уповноважені органи не можуть вимагати інші додаткові матеріали та документи.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Наприкінці заходу у приміщенні сільської ради працював консультаційний пункт, де громадяни мали змогу отримати юридичні консультації із земельних питань.

З метою подальшого інформаційного супроводу місцевих жителів щодо земельних правовідносин, в установі розміщено тематичні буклети та плакати системи безоплатної правової допомоги.