назад

На Одещині триває інформаційна кампанія щодо реалізації права на безоплатну приватизацію земельних ділянок

В межах реалізації проекту «Програми «Прискорення приватних інвестиції у сільське господарство в Україні» юристи Одеського місцевого центру з надання БВПД продовжують підвищувати правову обізнаність населення м. Одеси та Одеської області в сфері земельних правовідносин, в тому числі нагадують про право на безоплатну приватизацію земельної ділянки з земель державної та комунальної власності.

Протягом січня 2021 року були проведенні правопросвітницькі заходи для осіб, які перебувають на обліку в Лиманському, Білгород-Дністровському, Біляївському відділах пробації та Суворовському, Білгород-Дністровському, Березівському районних центрах зайнятості.

На заходах юристи висвітлювали такі теми:

  • Порядок безоплатної приватизації земельної ділянки з земель державної та комунальної власності;
  • Договір оренди землі: порядок укладання, внесення змін та розірвання.

Відповідно до Конституції України та Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної та комунальної власності в межах норм, передбачених законодавством.

Передумовою передачі земельної ділянки у власність є вчинення певного переліку дій, а саме:

  • обрання вільної земельної ділянки за допомогою Публічної кадастрової карти або зробивши запит на публічну інформацію до територіальних управлінь Держгеокадастру або до сільської, селищної, міської ради за місцем розташуванням ділянки;
  • подання клопотання про надання дозволу на розробку проектної документації до органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки;
  • отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивована відмова у його наданні;
  • розробка землевпорядної документації шляхом звернення до землевпорядної організації;
  • погодження проекту землеустрою з територіальним органом Держгеокадастру;
  • реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі;
  • затвердження проекту землеустрою в органі місцевого самоврядування, який надавав дозвіл на розробку проекту землеустрою;
  • реєстрація земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і як результат – отримання відповідного підтверджуючого документу про реєстрацію речових прав на нерухоме майно.

Крім того, юристи провели вуличне інформування в м. Одеса та Білгород-Дністровському, під час якого нагадали перехожим про їх право на безоплатну приватизацію земельної ділянки, як знайти вільну земельну ділянку, як присвоїти кадастровий номер земельній ділянці, як успадкувати земельну ділянку, про оформлення права власності на земельну ділянку та про відкриття ринку сільськогосподарських земель, який відбудеться в липні 2021 року.

Раніше в Україні діяв мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, що забороняв громадянам України продавати власну землю. Українці мали право лише укладати договір оренди земельної ділянки на строк не більше як на 50 років. З прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення №2178-10» від 31.03.2020 мораторій на продаж аграрної землі скасовується, крім земель державної власності, а відкриття ринку землі заплановано на 1 липня 2021 року», – зазначиє юрист Одеського місцевого центру.

Також перехожих інформували про їх право на безоплатну первинну та вторинну правову допомогу та де саме її можливо отримати.