назад

На Одещині триває інформаційна кампанія з питань земельної реформи

Земельна реформа в Україні триває з 1991 року. Вона розпочалася з передачі прав власності та управління землею від держави колгоспам чи органам місцевого самоврядування, а згодом приватним особам. Метою реформи було створення прозорого, конкурентного середовища для функціонування ринку землі та ефективна протидія корупції у сфері земельних відносин.

Починаючи з 2001 року права приватних власників розпоряджатися своєю землею були обмежені мораторієм – тимчасовою забороною на продаж земель. Термін мораторію кілька разів подовжували. У 2018 році Європейський суд з прав людини визнав мораторій порушенням прав власності.

З 1 липня 2021 року Законом “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення” вводиться ринок землі в Україні. З червня 2021 року скасовують дію мораторію на продаж аграрної землі. Саме з цієї дати і до червня 2023 буде діяти обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки.

У сільській місцевості власники землі та інших майнових прав на землю зазвичай не знають про свої права у сфері земельних відносин та не довіряють правовим механізмам захисту своїх прав.

В цьому напрямку фахівці системи безоплатної правової допомоги проводять активну інформаційну кампанію серед населення щодо ключових змін в законодавстві.

Розв’язання земельних спорів, допомога в укладанні договорів оренди земельних ділянок, безкоштовна приватизація землі, перепони на шляху до приватизації, на ці та інші питання юристи системи БПД відповідають на своїх виїздах в межах реалізації проекту «Програми «Прискорення приватних інвестиції у сільське господарство в Україні».

Які ж побоювання щодо відкриття ринку землі характерні для фермерів?

  • вся українська земля буде продана олігархам та іноземцям (навпаки, олігархи не зможуть купувати великі площі, а іноземці взагалі не можуть стати власниками будь-яких за площею земельних ділянок сільськогосподарського призначення);
  • ціна на землю буде штучно знижена (реформа націлена на встановлення ринкових цін на землю);
  • вас примусять продати свій пай, а орендарів виженуть з орендованих ділянок (ні, очікується розвиток фермерства та дрібного агровиробництва).

Нагадуємо, що безоплатну правову консультацію з земельних питань може отримати будь-яка особа, яка в цьому потребує. Для цього необхідно завітати, зателефонувати, або написати до найближчого офісу. Обирайте зручний для вас спосіб спілкування та отримуйте свою консультацію.
Пам’ятайте, що в період карантину слід дотримуватись маскового режиму та соціальної дистанції.