назад

На Полтавщині стартували семінари для представників територіальних громад

Сьогодні у м. Карлівка депутатів міської ради, посадових особи органів місцевого самоврядування, держслужбовців навчали як посилювати правову спроможність,  реагувати   та вирішувати правові потреби жителів громад.

Модератором заходу став директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Олександр Черчатий.

Про децентралізацію на Полтавщині: досвід, успіхи та напрями реалізації  поінформував учасників зібрання перший заступник Голови Полтавської обласної ради, кандидат юридичних наук, доцент Олександр Лемешко.

«Децентралізація вважається однією з найуспішніших реформ. Ми також бачимо підвищення рівня обізнаності населення, поінформованості, усвідомлення того, що така реформа покращує послуги і наближає їх до людей. Особливо важливо, що саме від місцевих мешканців тепер залежить те, як розвивається їхня громада. Прикладом є Карлівська територіальна громада, яка цьогорічного стала лідером  обласного конкурсу “Екологічні ініціативи”. Подані проєкти мешканці активно підтримали голосуванням. Тож саме завдяки небайдужості людей у громаді реалізують три екологічні проєкти за співфінансування з обласного бюджету», – сказав він.

Директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області, к.н. держ. упр. Олександр Черчатий  розповів  про державні гарантії прав громадян та механізми їх захисту, поділився досвідом роботи системи БПД в регіоні, розповів про напрацювання  та наголосив на продовження активної співпраці  представників  територіальних громад  області та системи БПД.

«Реформа децентралізації  в Україні передбачає підвищення ролі територіальних громад у процесі формування громадянського суспільства в державі. Мета реформування місцевих органів самоврядування передусім передбачає формування дієздатних територіальних громад. Адже саме ці громадські утворення спроможні самостійно вирішувати нагальні проблемні питання місцевого значення, а відтак у повному обсязі ефективно забезпечити реалізацію прав і свобод людини та громадянина, покращити якість життя людей, сприяти стабільності в суспільстві. Наріжним каменем у процесі формування дієздатних територіальних громад є питання надання правової допомоги.» – резюмував він.

За його словами наразі в Україні існує розгалужена мережа центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та бюро правової допомоги до основних завдань яких віднесені: правопросвітництво у територіальних громадах, надання первинної та вторинної правової допомоги первинної і вторинної безоплатної правової допомоги. Отже, саме на рівні територіальних громад повинна вибудовуватися ефективна та стала система надання правової допомоги людям, яка стане не просто номінальним сервісом, а й реально дієвим інструментом для посилання правової захищеності населення територіальної громади. Така діяльність має на меті активне правопросвітництво територіальної громади та забезпечення доступу до правової допомоги усіх незахищених верств населення.

Враховуючи актуальність тематики охорони здоров’я наші постійні партнери з числа представників Департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації розповіли про реалізація медичної реформи на Полтавщині.  З інформацією з даного питання виступив заступник директора департаменту, начальник управління Юрій Курилко.

 Не оминули поза увагою організатори заходи і питання реалізації та захисту земельних прав. Так, кандидат наук з державного управління, експерт з земельних питань, співзасновник Громадського об’єднання «Земельний фонд України» Вадим Чувпило розповів  про актуальні питання впровадження ринку землі в Україні.

 Про практичний менеджмент, як ефективний інструмент соціально-економічного розвитку територій поінформувала заступниця виконавчого директора Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування Ганна Кондратьєва.

Актуальні питання призначення житлових субсидій висвітлила у своєму виступі начальниця відділу № 3 з питань призначення та виплати державної соціальної допомоги та надання інших видів соціальної підтримки населення Управління соціального захисту населення Полтавської  районної державної адміністрації Тетяна Заєць.

Про пенсійну реформа, її суть, механізми реалізації  та новації у законодавстві з питань пенсійного забезпечення повідомила учасникам семінару.  начальник Управління Пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області Ірина Товстоножко.

Окрім можливості почути цікаві доповіді з вуст експертів, учасники семінару мали змогу також поставити питання спікерам та отримати на них компетентну відповідь.

Подібні семінари, за підтримки Регіонального центру з надання вторинної правової допомоги у Полтавській області, планують також провести у Великій Багачці, Котельві та інших громадах.

Довідково. Кущові семінари на тему «Актуальні питання розвитку правової спроможності територіальних громад на Полтавщині» вже  стали  доброю  правовою  традицією на Полтавщині  та проводяться в області з жовтня 2016 року. Метою даних заходів є проведення конструктивного діалогу та системної співпраці між Регіональним центром з надання БВПД, місцевими центрами, бюро та представниками органів виконавчої влади, територіальних громад у напрямку надання правової допомоги не лише конкретним громадянам, а й робота щодо посилення правової спроможності та правових можливостей територіальних громад. Його учасниками  були  сільські, селищні голови, депутати місцевих рад, посадові особи органів місцевого самоврядування, держслужбовці області.

Серед партнерів заходу представники Полтавської обласної ради, Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування, Північно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Суми), Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області, Полтавського обласного центру зайнятості, Департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області.