назад

На Сумщині відбулося відкриття системи відеомоніторингу в підрозділах національної поліції – Custody Records

Під час робочої зустрічі директорка Регіонального центу з надання БВПД у Сумській області Олена Демченко та заступниця директора Валентина Волобуєва зустрілася з керівництвом Головного управління Національної поліції України в Сумській області та взяла участь у презентації пілотного проєкту «Інформаційна система «Custody Records», що відбулося у приміщенні Сумського районного управління поліції ГУНП в Сумській області.

Презентація відбулась за участі начальника Головного управління Національної поліції в Сумській області Сергія Чижа, заступника голови  Сумської обласної державної адміністрації В’ячеслава Печененка, керівника Сумської обласної прокуратури Олексія Тубельця, начальника Сумського районного управління поліції Костянтина Лебідя, міського голови Олександра Лисенка, та працівників поліції.

«Custody Records» як пілотний проєкт з 2016 року успішно зарекомендував себе в ізоляторах тимчасового тримання в Дніпрі, Кропивницькому, Сарнах, Херсоні, Харкові та Сєвєродонецьку.

На теперішньому етапі пілотний проєкт «Інформаційна система «Custody Records» націлений на захист прав та безпеки затриманих, доставлених до підрозділу осіб, забезпечення дотримання прав людини та уникнення можливих безпідставних звинувачень громадян щодо дій поліцейських.

Це система електронної фіксації всіх дій, що відбуваються із затриманими особами. При ефективному впровадженні відбувається повна фіксація дій затриманого в режимі онлайн, що передбачає такі етапи:

  • фіксацію дій з моменту доставлення затриманої особи до підрозділу поліції;
  • реєстрація вказаної особи в електронній базі даних;
  • інтерв’ювання затриманої особи.

Окрім того, вказаний пілотний проєкт системи дає змогу дистанційно аналізувати роботу самих поліцейських.

У межах робочої зустрічі очільниця Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Олена Демченко привітала всіх присутніх та зазначила: «Пілотний проєкт забезпечує більш ранній доступ до правосуддя, поза як системи передбачає автоматичне повідомлення центру з надання вторинної безоплатної правової допомоги у разі затримання та необхідність залучення адвоката».

Проєкт «Інформаційна система «Custody Records» передбачає не лише відеонагляд, а й формування досьє особи, затриманої за підозрою у вчиненні правопорушень, що дозволяє охопити весь процес, від моменту фізичного затримання до обрання судом запобіжного заходу чи звільнення особи.

«Пілотний проєкт націлений на підвищення стандартів захисту прав затриманих осіб та поліцейських. Одним із складових системи «Custody Records» є здійснення цілодобового відеонагляду. Всі дії записуються на відеокамеру і в будь-який час ми можемо прослідкувати, хто що говорив та вчиняв»,- роз’яснив начальник ГУНП в Сумській області Сергій Чиж.

Але йдеться не стільки про устаткування новим обладнанням, скільки про зміну функцій і повноважень щодо негайного реагування на будь-які факти порушення прав людини. Із запуском проєкту «Інформаційна система «Custody Records» створюється безпечне місце, за яке відповідають нові інспектори з дотримання прав людини.

Осіб, присутніх на презентації пілотного проєкту «Інформаційна система «Custody Records», ознайомили із тим як працює система, яким має бути приміщення для затриманих осіб, де передбачені окремі кімнати для проведення слідчих дій із затриманими, а також окреме приміщення для здійснення конфіденційної побачення підозрюваної особи з захисником із дотриманням правил особистої безпеки.