назад

Надання безоплатної правової допомоги учасникам АТО/ООС на Черкащині

Чинним законодавством України передбачено цілу низку гарантій, пільг  та компенсацій учасникам АТО/ООС, у зв’язку з особливим характером військової служби, яка пов’язана із захистом Вітчизни. Проте, скористатись в повній мірі передбаченими законодавством пільгами не завжди вбачається можливим, тому на допомогу захисникам нашої держави приходять працівники системи БПД, які прикладають максимум зусиль для вирішення правових проблем військовослужбовців.

До 2017 року учасники АТО/ООС  мали змогу звертатися за правовою допомогою виключно з питань соціального захисту. З 2017 року набули чинності зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», які значно розширили права ветеранів війни та учасників бойових дій щодо отримання безоплатної вторинної правової допомоги. Дана категорія осіб отримала право на БПД  з будь-яких правових питань.

За період з вересня 2016 року (часу створення бюро) по вересень 2021 року Золотоніський місцевий центр (у тому числі бюро) надали безоплатну вторинну правову допомогу 750 учасникам бойових дій; Смілянський місцевий центр – близько 180 учасникам бойових дій; Уманський місцевий центр – близько 340 учасникам бойових дій; Черкаський місцевий центр – більше 550 учасникам бойових дій.

«Ветерани та учасники бойових дій входять у трійку категорій, які найчастіше потребують правової допомоги та звертаються до Золотоніського місцевого центру з надання БВПД», – розповідає фахівчиня зазначеного центру Тетяна Жалобна.

Підвищення рівня правосвідомості, правообізнаності учасників бойових дій та допомога у вирішенні їхніх правових питань є одним з пріоритетних напрямків роботи місцевих центрів та бюро Черкащини, оскільки після повернення учасників АТО/ООС з війни їм необхідна допомога в реінтеграції в соціум, правова підтримка та супровід.

Зокрема, 26 жовтня 2016 року між громадською організацією «Маньківська районна спілка ветеранів АТО» та Уманським місцевим центром з надання БВПД було укладено меморандум про спільну діяльність щодо надання безоплатної правової допомоги.

У рамках співпраці з ГО «Маньківська районна спілка ветеранів АТО», з 2020 року по вересень 2021 року працівники Маньківського бюро правової допомоги провели низку право просвітницьких заходів для учасників бойових дій, наприклад на теми: «Трудові права та гарантії учасників бойових дій», «Забезпечення земельними ділянками учасників АТО, ООС», «Права захисників України», «Пільги для дітей учасників АТО», «Якими пільгами користуються учасники АТО та члени їх сімей» тощо.

Питання з якими звертаються учасники АТО/ООС до центрів БВПД  різноманітні (сімейні, спадкові, трудові, земельні, соціального захисту тощо).

«Велика кількість військовослужбовців звертається до Смілянського місцевого центру з питанням щодо приватизації земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. У клієнтів виникають проблеми з пошуком вільних земельних ділянок та процедурою приватизації земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності. Наші юристи допомагають знайти земельну ділянку за допомогою Публічної кадастрової карти та роз’яснюють порядок отримання у власність вільних земельних наділів (до кого потрібно звернутися, які документи потрібно зібрати)», – зазначила працівниця Смілянського місцевого центру Таїсія Коберник.

Найбільш поширеними протягом останніх двох років для всіх місцевих центрів є звернення учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, щодо необхідності здійснення перерахунку грошової допомоги, яка виплачується щорічно до 5 травня.

 

 

Це пов’язано з тим, що 27.02.2020 рішенням Конституційного Суду України визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»  застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Так, одноразова грошова допомога до 5 травня в 2021 році мала виплачуватись в розмірі:

  • п’яти мінімальних пенсій за віком (8845 грн.) – учасникам бойових дій;
  • десяти мінімальних пенсій за віком (17690 грн.) – інвалідам I групи;
  • восьми мінімальних пенсій за віком (14152 грн.) – інвалідам II групи;
  • семи мінімальних пенсій за віком (12383грн.) – інвалідам III групи.

Проте, фактично у 2020 та 2021 роках зазначеним категоріям осіб одноразова грошова допомога до 5 травня була виплачена в значно меншому розмірі. Тож, право на отримання цієї допомоги учасники бойових дій та ветерани війни мають відстоювати в судовому порядку.

Працівники місцевих центрів з надання БВПД за зверненням військовослужбовців готують необхідні документи до суду і, у разі необхідності, здійснюють представництво інтересів у суді.

У практиці місцевих центрів Черкащини є не одна позитивно вирішена справа з зазначеного питання. Суди задовольняють позовні вимоги учасників бойових дій, зокрема, визнають протиправними рішення органів, уповноважених нараховувати та здійснювати соціальні виплати, щодо відмови у донарахуванні та виплаті щорічної грошової допомоги та зобов’язують установу нарахувати і виплатити позивачу недоотриману грошову допомогу.

Із окремими рішеннями, як приклад таких справ можливо ознайомитись за посиланнями:

https://reyestr.court.gov.ua/Review/99388679 (Канівське бюро правової допомоги Золотоніського МЦ з надання БВПД);

https://reyestr.court.gov.ua/Review/96077664 (Звенигородське бюро правової допомоги Смілянського МЦ з надання БВПД);

https://reyestr.court.gov.ua/Review/96971279 (Маньківське бюро правової допомоги Уманського МЦ з надання БВПД);

https://reyestr.court.gov.ua/Review/99249079?fbclid=IwAR1llej_-xG2KZL7T6tIRstCB90rmD5g2BPIw_7RllfQlRq3k0SoRmOn6mc (Черкаський МЦ з надання БВПД).

Дуже цікавою і резонансною є успішна справа за участі адвоката, який співпрацює з Золотоніським місцевим центром з надання БВПД про визнання неправомірним рішення комісії Міністерства оборони України щодо відмови учаснику бойових дій у виплаті одноразової грошової допомоги у зв’язку з інвалідністю.

Так, пан Олег учасник АТО звернувся до Золотоніського місцевого центру з проханням допомогти отримати одноразову грошову допомогу у зв’язку з інвалідністю. Чоловік розповів, що у квітні 2013 року був призначений на строкову військову службу до Збройних Сил України. У період з 01.05.2014 по 12.07.2017 брав участь в антитерористичній операції. Під час виконання бойових завдань у складі ВЧ А2167 потрапив під обстріл ворожої реактивної системи залпового вогню «Град», у зв’язку з чим отримав численні поранення та контузію. Йому було надано статус учасника бойових дій та видано посвідчення «Ветерана війни – учасника бойових дій». У квітні 2015 року, після завершення лікування, був звільнений у запас із строкової служби.

Під час звільнення пану Олегу не було роз’яснено порядок дій для оформлення інвалідності задля отримання одноразової грошової допомоги, а відтак через бюрократичні зволікання та збір необхідних документів, чоловік лише у квітні 2017 року зміг оформити ІІІ групу інвалідності.

Відразу після оформлення документів, Олег звернувся до Черкаського обласного військового комісаріату з приводу виплати йому одноразової грошової допомоги, у зв’язку з інвалідністю, що пов’язана з захистом Батьківщини під час проходження військової служби. Однак, отримав відмову.

Для захисту прав пану Олегу Золотоніський місцевий центр призначив адвоката Ростислава Пилипенка, який склав адміністративний позов та представляв інтереси клієнта в Черкаському окружному адміністративному суді та Шостому апеляційному адміністративному суді міста Києва.

У результаті Шостий апеляційний адміністративний суд міста Києва апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишив без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року  без змін. Позовні вимоги учасника АТО пана Олега було задоволено та зобов’язано Міноборони виплатити одноразову грошову допомогу по інвалідності. Грошову допомогу чоловік отримав в повному обсязі.

Цю справу можливо переглянути в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/85226748

 

Для отримання безоплатної вторинної правової допомоги ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», мають надати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків такої особи та посвідчення встановленого зразка.

Надати документи можливо не лише особисто звернувшись до одного з місцевих центрів з надання БВПД,  а й через електронні засоби зв’язку.

Отримати безоплатну первинну правову допомогу (юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань) можливо:

  • за безкоштовним телефоном системи БПД: 0-800-213-103;
  • у месенджері Фейсбук-сторінок центрів системи БПД;

–  скориставшись мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога».

Прочитати правові консультації можливо:

  • у правничій вікіпедії WikiLegalAid;
  • скориставшись мобільним застосунком «Твоє право», перейшовши за посиланням https://bit.ly/3iorbkE.