назад

Надання безоплатної правової допомоги внутрішньо переміщеним особам в Одеському регіоні

Починаючи з 2014 року Україна перебуває в стані неоголошеної війни. Через незаконну окупацію частини української території та ведення бойових дій мільйони людей були вимушені покинути свої рідні домівки і виїхати на підконтрольну українській владі територію в пошуках захисту чи порятунку.

На сьогодні в Україні, за даними Мінсоцполітики, обліковано майже 1,5 млн. таких людей. Такі громадяни на підконтрольній Україні території отримали статус внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО), який дає їм певний перелік пільг, серед яких в тому числі право на безоплатну правову допомогу.

З січня 2017 року всі внутрішньо переміщені особи, а також особи, які подали заяву на отримання довідки ВПО, отримали право на безоплатну первинну та вторинну правову допомогу. Тобто, ці категорії можуть отримати консультацію або роз’яснення з будь-яких правових питань, скористатися послугами юристів або адвокатів, які співпрацюють з системою БПД. Зокрема, для захисту та представництва інтересів у судах, складення документів процесуального характеру.

Для отримання безоплатної вторинної правової допомоги ВПО подає до будь-якого місцевого центру або бюро правової допомоги паспорт або інший документ, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків та довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Загалом, до Одеського місцевого центру з надання БВПД та бюро правової допомоги за період 2020 року та І півріччя 2021 року за безоплатною вторинною правовою допомогою звернулось більше 200 осіб.

Більшість питань, з якими звертаються ВПО, пов’язані зі збройним конфліктом на Сході України. Це справи, які стосуються встановлення фактів, що мають юридичне значення (факт смерті/народження, припинення трудових відносин, факт встановлення родинних відносин і т.д.); пенсійні справи (стягнення заборгованості по пенсії, поновлення пенсії), соціальні виплати (оскарження відмови управління соціального захисту про припинення щомісячної адресної допомоги); спадкові справи (визнання права власності на майно, стягнення недоотриманої пенсії в порядку спадкування), стягнення моральної шкоди, внаслідок збройної агресії тощо.

Інша частина звернень відноситься до категорії цивільних справ, зокрема це сімейні спори (розірвання шлюбу, стягнення аліментів на утримання дітей, позбавлення батьківських прав і т.д.), адміністративні та кримінальні справи.

До системи безоплатної правової допомоги ВПО звертаються не лише за вторинною правовою допомогою, а й за консультацією, роз’ясненнями, як діяти в тій чи іншій ситуації.

Наприклад, нещодавно до Третього одеського бюро правової допомоги звернувся чоловік, який мав статус ВПО та який перебуває в геріатричному будинку-інтернату. Через поширення короновірусної хвороби їм було заборонено покидати територію інтернату. Чоловік мав намір на травневі свята поїхати на батьківщину – в місто Макіївка Донецької області, що є тимчасово окупованою територією. Однак для перетинання кордону необхідно було попередньо отримати спеціальний дозвіл. Юристка, отримавши всю необхідну інформацію в телефонному режимі, допомогла пану Анатолію зареєструвати його в базі даних Служби безпеки України, а згодом отримали дозвіл на виїзд та в’їзд з ТОТ.

Влітку 2021 року до Третього одеського бюро правової допомоги звернулась жінка з проблемою, яка пов’язана неможливістю отримати допомогу від держави на утримання дитини, яка надається у випадку якщо один з батьків ухиляється від сплати аліментів. Проблема полягала в тому, що батько дитини був відсутній в Єдиному реєстрі боржників, а сам він залишився проживати на окупованій території, виконавча служба, на виконання якої перебувало рішення суду – припинила працювати через збройний конфлікт, відповідно усі документи були втрачені.

Юристці доводилось спочатку в судовому порядку поновлювати втрачене виконавче провадження, а потім в судовому порядку отримувати дублікат виконавчого листа. Отримавши усі необхідні документи, батько дитини був внесений до Єдиного реєстру боржників, після чого жінка звернулась до управління соціального захисту населення за місцем проживання за заявою про отримання допомоги (справа № 933/105/21).