назад

Надання правової допомоги учасникам АТО/ООС на Харківщині та Луганщині

З початку збройного конфлікту на сході країни дедалі більше людей вступають до лав Збройних сил України та боронять нашу державу. Однак нерідко такі люди в цивільному житті самі потребують захисту та допомоги. У зв’язку з цим державою впроваджуються різноманітні програми, проєкти, пільги та гарантії, спрямовані на поглиблення, розширення та захист прав учасників Антитерористичної операції (Операції об’єднаних сил). Однією з гарантій держави є отримання безоплатної правової допомоги.

Приміром, учаснику АТО необхідно оформити спадщину, але він не знає, які для цього потрібні документи. Або учасник бойових дій має право на дострокове призначення пенсії за віком, але Пенсійний фонд відмовляє йому. Військовослужбовець повернувся додому та прагне бачити власну дитину, але колишня дружина (чи чоловік) не дозволяє цього робити. Розв’язати ці та інші юридичні проблеми завжди допоможуть центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги та бюро правової допомоги по всій Україні.

До місцевих центрів і бюро правової допомоги Луганської та Харківської областей з початку 2021 року звернулися понад 1200 учасників АТО/ООС, стосовно майже половини з них було прийнято рішення про надання безоплатної вторинної праввої допомоги як працівниками центрів і бюро, так і адвокатами, які співпрацюють із системою безоплатної правовї допомоги.

Топ-5 питань, з якими зверталися учасники АТО/ООС:

  1. Невиплата щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня.
  2. Невиплата компенсації за невикористану додаткову відпустку при звільненні.
  3. Оскарження постанов про притягнення до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення
  4. Оскарження протоколів військово-лікарської комісії.
  5. Ненадання пільгового проїзду.

У Чугуївському місцевому центрі з надання БВПД та підпорядкованих бюро правової допомоги з початку року 105 разів приймали рішення про надання учасникам АТО/ООС саме безоплатної вторинної правової допомоги, – розповіла Уляна Кудрик, директорка Чугуївського МЦ. – Також допомагали відстоювати права осіб даної категорії в судах і державних органах.

Право ветеранів війни та осіб, що до них прирівнюються, на безоплатну вторинну правову допомогу закріплено в п. 9 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Це дає їм право скористатися послугами юристів або адвокатів, які співпрацюють з системою БПД для захисту та представництва інтересів у судах, складення документів процесуального характеру.

Як правило, питання розглядаються в  судовому порядку. Також юристи допомагають клієнтам складати заяви або запии до органів влади, військових частин для досудового врегулювання.

Вважаю важливим результатом роботи юристів центру постійну, без перебільшення плідну співпрацю з громадськими організаціями  наших захисників на території, що належить до юрисдикції Первомайського місцевого центру з  надання безоплатної вторинної правової допомоги, – каже Ірина Шевченко, його директор. – Пишаємось фактом, що наш колега Олександр Пісковський належить до цієї когорти.

Артем Ткаченко, директор Старобільського місцевого центру, вважає важливим належний соціальний захист військовослужбовців та інших осіб, які беруть участь у захисті державного суверенітету України. Директор МЦ підкреслює, що низька увага до основних питань соціального захисту військовослужбовців і членів їх сімей призводить до зниження соціального життєвого рівня, невиконання задекларованих стандартів і відсутність послідовної та чіткої політики формування соціальних норм, що призводить до низької боєздатності збройних сил, відсутності активності в їх фаховій підготовці та зниження моральних якостей.

Кожний місцевий центр має кейси з успішного розв’язання питань, з якими зверталися учасники АТО/ООС.

Приміром, юристи Зачепилівського бюро правової допомоги Харківського МЦ допомогли визнати протиправними та нечинними рішення сесії селищної ради щодо запровадження талонної системи перевезення, яка обмежувала право учасників бойових дій у користуванні міським транспортом.

За допомогою юристів Богодухівського, Первомайського та Чугуївського місцевих центрів клієнти отримали матеріальну допомогу до 5 травня. Наведемо кейс Первомайського МЦ.

Клієнт, який перебуває на обліку як учасник бойових дій, є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій, а отже, має право на отримання одноразової грошової допомоги до 5 травня в розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум. Водночас, всупереч рішенню Конституційного Суду України рішення від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020, Управлінням праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області протиправно виплачено грошову допомогу в неповному розмірі.

Клієнт звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області з заявою про невиплату разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020.

Управлінням праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області надано відповідь, якою клієнту було відмовлено у вищевказаній виплаті.

Не погодившись з нарахуванням та виплатою щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», клієнт звернувся до Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги із зверненням щодо складення позовної заяви (в порядку адміністративного судочинства) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.03.2021 р. № 520/3208/21 https://reyestr.court.gov.ua/Review/95747171 визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області щодо нарахування та виплати клієнту щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни III групи у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум. Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області зобов’язано нарахувати та виплатити клієнту недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни III групи, у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

До Старобільського МЦ звернувся клієнт з проблемою реалізації державних гарантій після завершення служби. Місцевий центр призначив співробітника, який склав до суду  позов до військової частини, у якому просив визнати протиправними дії військової частини щодо ненарахування та невиплати клієнту Старобільського МЦ грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, грошової компенсації за додаткову відпустку як учаснику бойових дій, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, та грошової компенсації під час виконання службових обов`язків у вихідні, святкові та неробочі дні. Суд розглянув справу та задовольнив позовні вимоги клієнта.

Нагадаємо, що для отримання безоплатної вторинної правової допомоги ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», мають надати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків такої особи, посвідчення встановленого зразка.

Надати документи можна не лише особисто звернувшись до одного з місцевих центрів з надання БВПД,  а й через електронні засоби зв’язку (адреси та електронні пошти центрів з надання БВПД можна дізнатися на офіційному сайті системи БПД за посиланням https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/).