назад

Надання правової допомоги внутрішньо переміщеним особам у Волинській області

Встановлення фактів народження та смерті на тимчасово окупованій території, перерахунок пенсії, соціальні виплати, усиновлення, розірвання шлюбу та стягнення аліментів, оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Це – далеко не увесь перелік проблемних питань, з якими часто зіштовхуються внутрішньо переміщені особи у повсякденному житті, вирішення яких потребує юридичного супроводу фахівців місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області та адвокатів, які співпрацюють із системою БПД Волині.

На сьогодні внутрішньо переміщені особи в Україні залишаються серед найуразливіших категорій громадян. Вони, як і інші соціально незахищені верстви населення, мають право отримати безоплатну первинну правову допомогу, що включає такі види правових послуг як надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань; складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру). Вони ж мають право скористатися і безоплатною вторинною правовою допомогою (захист, здійснення представництва інтересів у судах, складення документів процесуального характеру).

На Волині функціонують три місцевих центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги – Володимир-Волинський, Ковельський та Луцький. За роки їх діяльності близько 150 внутрішньо переміщених осіб отримали там безоплатну вторинну правову допомогу.

Нині в Україні все ще існує проблема узаконення фактів смерті на тимчасово окупованих територіях, і єдиний механізм – звернення до суду. Для багатьох людей ця процедура є складною і незрозумілою, а тому потребує юридичного супроводу», – зазначає начальник відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Ковельського місцевого центру з надання БВПД Оксана Воробей, акцентуючи на тому, що для отримання свідоцтва про смерть осіб, які померли на тимчасово окупованій території України, необхідно подати до будь-якого суду (за межами тимчасово окупованої території, незалежно від місця проживання заявника) заяву про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, а разом з нею належні докази. Здебільшого це свідоцтво про смерть особи, видане на непідконтрольній території України, договір на проведення поховання, фото місця захоронення, довідка заключення про причину смерті тощо.

Варто наголосити, що згідно з роз’ясненнями Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду заявникам відтепер не потрібно надавати до суду разом із заявою про встановлення факту народження / смерті на тимчасово окупованій території копію письмової відмови у проведенні реєстрації народження / смерті.

Відтак, перший крок щодо звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану можна буде безперешкодно пропустити та після підготовки заяви одразу звертатися до суду.

Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Разом із тим, термін «невідкладно» у кожній конкретній ситуації буде різним, виходячи з завантаженості судді та дня подачі заяви до суду. Однак, в будь-якому випадку, можна розраховувати на розгляд судом справи протягом 1-5 днів.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню і негайно видається учасникам справи після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи. У цьому випадку рішення суду буде підставою для реєстрації факту cмерті особи.

Після отримання ухваленого рішення особа може самостійно звернутись до органів РАЦС, який повинен на його підставі провести державну реєстрацію смерті особи та видати відповідне свідоцтво.

Працюючи у системі БПД, юристи центрів та адвокати мають чимало успішних кейсів із питань правового захисту внутрішньо переміщених осіб. Наприклад, юристка Луцького місцевого центру допомогла клієнту підтвердити факт народження внучки, яка народилася на території АРК Крим. Таким чином, батьки змогли отримати всі гарантії при народженні дитини на території України. Також юристка Луцького місцевого центру допомогла внутрішньо переміщеній особі встановити факт смерті зятя на тимчасово окупованій території. У зв’язку з цим внуки клієнтки отримали право на прийняття спадщини після смерті батька.

Адвокат, яка співпрацює з Ковельським місцевим центром допомогла клієнту зареєструвати в Україні факт смерті його жінки на окупованій території. Це дало змогу чоловікові отримати свідоцтво про смерть дружини, вступити у спадщину, а також отримати допомогу на поховання.

Детальну інформацію щодо отримання безоплатної правової допомоги можна дізнатися, зателефонувавши за номером «гарячої лінії» системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно у межах України). Правові консультації також можна переглянути на довідково-інформаційній платформі WikiLegalAid.

Контактна інформація центрів з надання БВПД – за посиланням.