назад

Надання правової допомоги засудженим, що перебувають у Чернігівському слідчому ізоляторі

16 вересня 2021 засудженим, які відбувають покарання  у Державній установі «Чернігівський слідчий ізолятор» надавалась правова допомога. Відповідно до чинного законодавства одним з завдання покарання є не тільки кара, а виправлення засуджених. Одним із способів заохочення виправлення засуджених є їх можливість бути достроково звільненими від відбування покарання або заміна невідбутої частини покарання більш м’яким. Про це та інші права засуджених розповідали директор Чернігівського місцевого центру з надання БВПД Володимир Бобруйко та заступник начальника відділу комунікації та правопросвітництва Регіонального центру з надання БВПД у Чернігівській області Дмитро Савуляк.

Незважаючи на  те, що засуджені особи знаходяться в установі виконання  покарань за ними зберігаються їх цивільні права та обов’язки, наприклад, обов’язок щодо утримання неповнолітніх дітей, чи обов’язок зі сплати комунальних платежів за нерухоме майно, що їм належить, – зазначив Володимир Бобруйко. Окрім цього, він розповів присутнім процедуру прийняття спадщини особою, яка відбуває покарання у вигляді позбавлення волі. Для цього необхідно через адміністрацію установи виконання покарань подати у шести місячний термін заяву до нотаріуса про прийняття спадщини. У випадку, якщо цього не зробити, поновлювати терміни прийняття спадщини доведеться у судовому порядку.

Після подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємець не обмежується у часі щодо звернення до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину.

Дмитро Савуляк ознайомив  присутніх з процесом умовно-дострокового звільнення  від відбування покарання та заміни невідбутої частини покарання більш м’яким.

Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання є звільненням засудженого від подальшого відбування призначеного покарання до закінчення строку покарання за наявності певних підстав, передбачених Кримінальним кодексом України.
До осіб, що відбувають покарання у виді виправних робіт, службових обмежень для військовослужбовців, обмеження волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або позбавлення волі, може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання. Особу може бути умовно-достроково звільнено повністю або частково і від відбування додаткового покарання.
Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване після фактичного відбуття засудженим:

не менше половини строку покарання, призначеного судом за злочин невеликої або середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, а також за необережний тяжкий злочин;

не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за корупційний злочин середньої тяжкості, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисний злочин і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисний злочин, за який вона засуджена до позбавлення волі;

не менше трьох чвертей строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин, а також покарання, призначеного особі, яка раніше звільнялася умовно-достроково і знову вчинила умисний злочин протягом невідбутої частини покарання.

 

Більш м’яке покарання призначається в межах строків, установлених у Загальній частині Кримінального кодексу України для даного виду покарання, і не повинне перевищувати невідбутого строку покарання, призначеного вироком.

У разі заміни невідбутої частини основного покарання більш м’яким засудженого може бути звільнено також і від додаткового покарання у виді позбавлення права займати певні посади чи займатися певною діяльністю.
Заміна невідбутої частини покарання більш м’яким можлива після фактичного відбуття засудженим:

  • не менше третини строку покарання, призначеного судом за злочин невеликої або середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, а також за необережний тяжкий злочин;
  • не менше половини строку покарання, призначеного судом за корупційний злочин середньої тяжкості, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, коли особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисний злочин і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисний злочин, за який вона була засуджена до позбавлення волі;
  • не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин, а також покарання, призначеного особі, яка раніше звільнялася умовно-достроково і вчинила новий умисний злочин протягом невідбутої частини покарання.