назад

Не поділяємо справи на важливі та неважливі – допомагаємо кожному: у Кам’янці-Подільському презентували результати роботи місцевого центру

У межах Всеукраїнського дня безоплатної правової допомоги юристи Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги презентували свою роботу для соціальних партнерів.

«Захищати права людей – це основне завдання системи безоплатної правової допомоги. Громадяни стикаються з різними питаннями юридичного характеру, а ми, своєю чергою, завжди допомагаємо їх вирішити»,  – з таких слів розпочав зустріч з партнерами директор Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Валентин Бартиш.

Він також  розповів присутнім про основні завдання та пріоритети системи безоплатної правової допомоги, зокрема наголосив, що суттєву увагу фахівці приділяють якості надання такої допомоги.

Юристка центру Аліна Задорожна ознайомила аудиторію з результатами роботи місцевого центру від початку роботи – з 1 липня 2015 року – й дотепер.

«Упродовж всього часу роботи до нашого центру звернулося 28 434 особи. Первинну правову допомогу, тобто консультації та роз’яснення законодавства, в центрі отримали 25 474 людей, вторинну, представництво інтересів у суді, – 2 911. За цей час ми організували понад 3 тисячі правопросвітницьких заходів та понад тисячу консультаційних пунктів, до яких звернулися більше 3 тисяч громадян», – розповіла Аліна Задорожна.

Під час правопросвітницьких заходів фахівці центрів працювали з найрізноманітнішими категоріями населення – учнями, студентами, безробітними, особами з інвалідністю, військовими та учасниками АТО, внутрішньо переміщеними особами, підобліковими пробації тощо.

Щодо консультаційних пунктів, то їх організовували в приміщеннях органів державної влади, органів місцевого самоврядування, установ (організацій, закладів), громадських та волонтерських організацій, які розташовані на територіях, на які поширюється юрисдикція відповідного місцевого центру. Важливо, що юристи здійснювали такі виїзди в найвіддаленіші сільські місцевості району задля забезпечення мешканцям сіл доступу до правової допомоги.

Питання, з якими йдуть до Кам’янець-Подільського місцевого центру, дуже різні. Це розірвання шлюбу, стягнення аліментів, перерахунок пенсій, компенсація за невикористану відпустку учасникам бойових дій, порядок призначення субсидій та спадкування та багато інших.

«Не можна сказати, що є важливі справи чи консультації, а є не дуже. Адже клієнти приходять з надією захистити та відновити порушені права. Кожне питання треба вивчати індивідуально, бо однакових справ не існує», – говорить директор Валентин Бартиш.

Клієнти місцевого центру, які також взяли участь в заході, поділилися своїми історіями захисту прав. Зокрема, пан Юрій розповів, що вже не вірив у можливість відновити порушені права. Та випадково, від колег по роботі, дізнався про безоплатну правову допомогу. Тоді прийшов до Кам’янець-Подільського місцевого центру.

«Порушили моє право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі, визначеному законодавством України. Департамент соціального захисту населення виплатив мені одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік в розмірі 1491 грн. Однак така допомога має виплачуватися у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком. Юристи місцевого центру склали позовну заяву, завдяки якій суд зобов’язав департамент виплатити мені недоплачену грошову допомогу. Самотужки я б не впорався, але завдяки професіоналам я відновив свої права», – зазначив чоловік.

Ще один клієнт, Владислав, розповів, що юристи допомогли йому вирішити чотири  питання, які наразі за рішенням суду задоволені на його користь повністю, тому він рекомендує усім знайомим скористатися правовою допомогою від держави.

До заходу долучилися партнери з міського та районного центрів зайнятості, філії Центру пробації, навчальних закладів та бібліотек міста, а також журналісти місцевих ЗМІ. Треба сказати, що сьогодні центр налагодив співпрацю з державними установами, органами місцевого самоврядування, усіма навчальними закладами міста та району, громадськими організаціями.

Подяки від Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницької області отримали усі присутні соціальні партнери. Кожний із партнерів висловив подяку за можливість допомагати людям разом з нами.

«Звісно, карантин вніс свої корективи та змінив життя кожного. Однак ми працювали дистанційно, консультували в телефонну режимі, онлайн. Не було дня, щоб ми не працювали, ми не залишили громадян без правової допомоги. Ми завжди поруч!» – такими словами завершив зустріч Валентин Бартиш.