назад

Олександр Баранов: «Адвокати – ключові партнери системи БПД»

За вісім років діяльності системи БПД було видано понад 604,2 тис. доручень адвокатам для надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі. Щодо цивільних та адміністративних справ, то на адвокатів припадає 40% доручень (понад 106 тис. – з 1 липня 2015 року). Наразі у Реєстрі адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, загалом 7 553 адвокати. Про співпрацю з адвокатами, оплату їхньої праці, вимоги до якості роботи розповів в інтерв’ю виданню «Правовий вісник» в.о. директора Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги Олександр Баранов.

Нещодавно завершився черговий конкурс з відбору адвокатів, які залучаються для надання БВПД. Чи багато кандидатів не проходять такий відбір?

Так, буває що адвокати не проходять конкурс. Хтось подає не всі документи, які передбачені порядком та умовами проведення конкурсу. Адвокат до початку першого етапу має пройти дистанційний курс «Вступ до системи надання безоплатної правової допомоги», який досить простий, треба прослухати курс та відповісти на запитання, кількість спроб не обмежена. Хтось з особистих причин не проходить дистанційний курс.

У кожному регіоні створюється окрема комісія, до складу якої входять не лише представники системи БПД, а й Міністерства юстиції, адвокатського середовища.

На першому етапі комісія розглядає надіслані Координаційним центром скановані копії документів адвоката та на підставі інформації, що міститься у цих документах, оцінює адвоката за критеріями стажу адвокатської діяльності, наявності або відсутності застосування до нього дисциплінарних стягнень, а також враховує результат проходження дистанційного курсу.

Останній етап – індивідуальні співбесіди адвокатів з конкурсною комісією. На цьому етапі комісія також може прийняти негативне рішення щодо кандидата.

Для участі в останньому, ХІІ конкурсі, що проходив з 20 січня по 23 червня, зареєструвалися 1009 адвокатів. За його результатами 799 адвокатів включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.

У Полтавській області, зокрема, для участі в конкурсі зареєструвались 49 адвокатів, 40 з яких проходили дистанційний курс. На другому етапі комісія провела індивідуальні співбесіди з 36 адвокатами. За результатами співбесіди 35 адвокатів внесені до Реєстру адвокатів.

 

Якими справами займаються адвокати, а якими – юристи?

Виключними повноваженнями адвокатів є захист осіб у кримінальному процесі. Також адвокати можуть представляти інтереси громадян у цивільних та  адміністративних справах.

Центри з надання БВПД можуть уповноважити свого працівника представляти  інтереси осіб в суді у спорах, що виникають з трудових відносин,  щодо захисту соціальних прав, виборів та референдумів, у малозначних спорах. Юристи можуть представляти інтереси малолітніх чи неповнолітніх, осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена. А також – складати документи процесуального характеру.

Постійно збільшується частка цивільних та адміністративних справ, в яких інтереси клієнтів представляють саме юристи.

Чому система БПД все рідше залучає адвокатів до надання БВПД у цивільних та адміністративних справах?

Ми не зменшуємо залучення адвокатів, які співпрацюють з системою БПД, до надання БВПД у цивільних та адміністративних справах. Але є низка факторів, які створили передумови для того, щоб система БПД почала залучати юристів для надання вторинної правої допомоги.

Є випадки, коли важлива оперативність. Наприклад, внутрішньо переміщена особа звертається з питанням складення позову для встановлення факту народження чи смерті. Це треба зробити у стислий термін. Клієнт приходить до центру, юрист складає позовну заяву, яку суд має розглянути протягом дня. Тому що, наприклад, людині треба повернутися на непідконтрольну територію.

У нас багато справ по «вторинці», які потребують лише складення процесуального документу. І це можуть робити юристи.

Окремі випадки – це звернення клієнтів, які звертаються за БВПД з різних питань не один десяток разів. Вони за кілька років працювали з різними адвокатами, які є в їхньому місті. І не завжди при новому зверненні адвокати погоджуються представляти їх інтереси знов. І тут єдиний вихід щоб надати їм БВПД – залучити юриста системи БПД.

Певною мірою на те, що ми почали активніше залучати юристів для  надання БВПД вплинули випадки виникнення заборгованість перед адвокатами за надані послуги.

Від чого залежить оплата праці адвоката?

Логіка проста. Є вартість години роботи адвоката з надання правової допомоги – це 5% від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. На сьогодні це близько 106 грн. Кожен вид правової допомоги має свій визначений обсяг часу, який приділяє адвокат для вирішення правової проблеми. Потім обсяг часу може збільшуватися через додавання спеціальних коефіцієнтів. Наприклад, в залежності від тривалості стадії процесу, території, де надавалася правова допомога, в разі надання правової допомоги особі особливої категорії – дитині, засудженому тощо. Враховується, скажімо, кількість процесуальних дій, в яких адвокат брав участь, складність кримінального провадження, результати здійснення захисту тощо.

Детально все це розписано в Методиці обчислення розміру винагороди адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу у кримінальних провадженнях, і Порядку оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. Ці документи затверджені постановою Кабінету Міністрів від 17 вересня 2014 року № 465.

Адвокати, які співпрацюють з системою БПД, отримують більше або менше своїх колег, які працюють за контрактами безпосередньо з клієнтами?

Розмір гонорару не є основою мотивацією адвокатів, які надають БВПД. Так, у системі БПД були прецеденти, коли адвокати отримувати за свої послуги до 100 тис. грн. Але це гонорар за складні справи, які тривали роками. І це менше, ніж адвокат отримав би, працюючи за контрактом з клієнтом.

Важливий нюанс – оплата послуг адвоката, який співпрацює з системою БПД, відбувається виключно після того, як він виконав свою роботу. Скажімо, є рішення суду або завершена процедура затримання, людину звільнили. Адвокати, які надають БВПД, ніколи не отримують передоплату, на відміну від приватної практики.

До речі, законами «Про безоплатну правову допомогу», «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатам, які залучаються дня надання БВПД, ніяким чином не заборонено та не встановлено обмеження на паралельне зайняття приватною практикою.

Ми завжди підкреслюємо, що система БПД не має бути головним джерелом доходу для адвоката. Якщо сьогодні у якомусь містечку з системою БПД співпрацюють два адвокати, а завтра до нас приєднуються ще вісім адвокатів, то справи тепер розподілятимуться між десятьма адвокатами. Система БПД не має на меті забезпечити навантаження адвокатів.

Що тоді дає система БПД адвокатам? 

Фінансова складова – це важливо, але це не найголовніший момент. Це  можливість спілкування з колегами. Адже часто адвокат самоізольований, з іншими колегами не пересікається, якщо він не працює в адвокатському бюро.

Співпраця з системою БПД надає можливість адвокату поширити інформацію про свою практику у неформальний спосіб. Клієнти можуть розповісти своїм друзям та  знайомим про адвоката, який вирішив їхню проблему та фактично створити рекламу такому адвокату.

Для молодих адвокатів співпраця з системою БПД – це менторська підтримка від колег-адвокатів, які давно надають БВПД, від менеджерів з якості, які працюють в кожному регіональному та місцевому центрі. Система БПД дає можливість адвокатам підвищувати свою кваліфікацію.