назад

Онлайн-семінар для представників територіальних громад Тернопільській області

Система надання безоплатної правової допомоги на Тернопільщині вже понад 6 років плідно  співпрацює з органами місцевого самоврядування.  Співпраця  розвиваєтьсяі зараз, після децентралізації та місцевих виборів, із врахуванням того, що  в багатьох громадах змінились голови, старости та  депутатський корпус.

До семінару  долучились представники усіх територіальних громад нашої області. Учасники  визначили   перспективи, які  відкриває співпраця органів місцевого самоврядування з центрами та бюро правової допомоги. Ці вектори далеко не нові і вже працюють.

«З оновленням кадрів ОМС наша співпраця не лише не зупинилась, а й поглибилась, бо ми робимо одну справу – працюємо задля людей» – зазначила директор Регіонального центру Ірина Хондогій.

Кожен повинен    знати   свої права та вміти користуватися ними. У системи безоплатної правової допомоги є великий арсенал знань у галузі права для швидкого та якісного вирішення правових питань, які виникають у громадян.

Система об’єднує зусилля з усіма без виключення ТГ  у вирішенні правових питань мешканців їх громад, ми завжди працюємо в тих напрямах,  які є актуальними для конкретної громади,  враховуємо соціальний та віковий склад територіальних громад:  діти, малозабезпечені особи, особи похилого віку.

На сьогодні співпраця Регіонального та місцевих центрів з територіальними громадами налагоджена у таких напрямках:

  • проведення правопросвітницьких заходів для мешканців громад, зокрема, вразливих категорій, дітей та учнівської молоді;
  • функціонування консультаційних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги в   територіальних громадах;
  • розміщення на офіційних веб-сайтах, на сторінках в соціальних мережах територіальних громад новин про спільні заходи, роз’яснень з правових питань, кейсів успішних справ;
  • розміщення зовнішньої інформаційної реклами БПД – сітілайти, білборди;
  • ініціювання та прийняття програм надання БПД населенню територіальних громад;
  • розроблення та поширення у ТГ методичних рекомендацй щодо організації надання безоплатної первинної правової допомоги;
  • проводення тренінгів з актуальних правових питань для голів, старост та працівників територіальних громад.

Цього року фахівці системи БПД провели 758 правопросвітницьких заходів із загальним охопленням 8 з половиною тисяч осіб. Не зупинили проведення цією роботи навіть карантинні обмеження. Заходи проводились і в онлайн-форматі.

Окремо варто відмітити, що територіальні громади  із прийняттям Закону України «Про безоплатну правову допомогу» мають можливість розвивати систему безоплатної первинної правової допомоги, оскільки законадавством передбачено що ОМС є суб’єктом надання БППД та з урахуванням потреб можуть утворювати  спеціалізовані установи з надання безоплатної первинної правової допомоги.  Також територіальні громади забезпечують проведення особистого прийому осіб висококваліфікованими працівниками, які можуть чітко і доступно надати роз’яснення положень законодавства та консультації з питань реалізації прав і свобод людини і громадянина та виконання обов’язків.

Місцеві центри та бюро правової допомоги у цьому надають громадам посильну  допомогу. Наші працівники проводять тренінги  з актуальних правових питань для голів, старост та працівників територіальних громад; розробляють та поширюють методичні рекомендації щодо організації громадами надання безоплатної  первинної правової допомоги, інформаційні матеріали з актуальних правових питань.

Валентина Вебицька,  директор Кременецького МЦ поділилась досвідом співпраціз ОМС в частині прийняття прийняття Програм надання БПД та правової освіти населення, а також  залучення додаткових коштів як для правопросвітницької роботи так і надання правової допомоги. Яскравим Прикладом такої співпраці є Мобільний соціальний офіс – утворений  розпорядженням голови Кременецької районної ради для спрощення механізму звернення для громадян, які потребують соціальної підтримки та правової допомоги.

«Новий партнер Кременецького МЦ   – консультаційно дорадчий орган Зборівської міської ради  – Молодіжний конгресс – Представницький орган з питань молодіжної політики, який займається залученням молоді до участі у суспільному житті громади, проведенням інформаційно – навчальної роботи серед молоді та консолідацією молодіжного руху Зборівської територіальної громади» – розповідає Валентина Вербицька.

Юрій Гордєєв, директор Тернопільського МЦ, поділився досвідом роботи з Тернопільською міською радою, яка, розуміючи потреби жителів, надала максимальне сприяння у розміщенні соціальної реклами системи БПД.

Марія Гамбаль, директор Чортківського МЦ розповідала про  захист прав громадян у сфері земельних відносин.

«Корисною для використання в роботі працівників територіальних громад є  довідковo-інформаційна платформа правових консультацій системи БПД «WikiLegalAid», в якій зібрано  правову інформацію з різних галузей права» – зазначила вона.

 

За результатами зустрічі учасники домовились про розширення співпраці  та визначили майбутні напрямки роботи, які ляжуть в основу меморандуму в тому числі із активним залученням учасників Асоціа́ція міст Украї́ни — всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування, що захищає інтереси місцевого самоврядування, веде від імені громад діалог з органами державної влади на всіх рівнях.