назад

Особам похилого віку – про стягнення аліментів на своє утримання

6 липня 2021 року представники Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області Ірина Кушпетюк та Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Зоряна Світлицька разом із волонтеркою безоплатної правової допомоги (БПД) Наталією Кобернюк, в межах тематичного тижня ситеми БПД, що стосується сімейних правовідносин, провели захід на тему: «Стягнення з дітей аліментів на утримання батьків» для представників ГО «Спілка в’язнів – жертв нацизму», ГО «Центр освіти «Університет третього віку» та Територіального центру соціального обслуговування м. Луцька на базі Луцької бібліотеки-філії № 10.

Працівники системи БПД Волині розповіли представникам громадських організацій про можливість батьками стягнення аліментів на своє утримання із дітей. Для цього, як було зазначено, необхідним є дотримання таких умов:

  •  обов’язок виплачувати аліменти батькам може бути покладено лише на повнолітніх дітей (в окремих випадках, якщо дитина не досягла 18 років, однак, має самостійний заробіток, на неї також може покладатися такий обов’язок);
  • потреба батьків у матеріальній допомозі (відсутність джерел існування або їхня недостатність для гідного життя);
  • батьки є непрацездатними (досягли пенсійного віку, мають інвалідність або отримують пенсію у зв’язку із втратою годувальника).

Стягнення аліментів з дітей може відбуватися добровільно (за домовленістю або письмовим договором) або в судовому порядку.

Окрім аліментів, з дітей можуть стягуватися додаткові витрати на утримання батьків, пов’язані із лікуванням, необхідністю стороннього догляду, немічністю.

Умовою стягнення аліментів з дітей є те, що батьки в свій час належно виконували обов’язки із утримання дітей.

Законодавством визначено, що дочка, син можуть бути звільнені судом від обов’язку утримувати матір, батька та обов’язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що:

  • мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків;
  • мати, батько не сплачували аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, і така заборгованість є непогашеною на момент прийняття судом рішення про визначення розміру аліментів на батьків.

Під час заходу присутні ознайомилися із порядком отримання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги та дізналися про можливість доступу громадян до сервісу правових консультацій системи БПД, отримання правової допомоги у консультаційних пунктах та шляхом надання адресної правової допомоги. Разом із тим, переглянули постійну діючу виставку правової літератури «Безоплатна правова допомога – механізм реалізації конституційного права», яка систематично поповнюється новими друкованими матеріалами на правову тематику.