назад

Особам з інвалідністю – про трудові права

2 грудня 2020 року, напередодні Міжнародного дня осіб з інвалідністю, в Ізмаїльському міськрайонному центрі зайнятості провели онлайн-семінар, під час якого говорили про трудові права осіб з інвалідністю та доступ до безоплатної правової допомоги.

Спеціаліст Ізмаїльського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Анастасія Каплієнко розповіла, що права громадян на працю, у тому числі осіб з інвалідністю, закріплені у статті 43 Конституції України, у якій, визначено, що «кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується».

Особи з інвалідністю мають додаткові соціальні гарантії на роботі:

  • відповідно до частини 3 статті 26 КЗпП України при прийомі на роботу не встановлюються випробування для осіб з інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації МСЕК;
  • інвалідність є поважною причиною для розірвання трудового договору, укладеного на визначений строк (частина 1 статті 39 КЗпП України);
  • при скороченні чисельності або штату переважне право залишитися на роботі при рівних умовах продуктивності праці та кваліфікації надається інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (пункт 5 частина 2 статті 42 КЗпП України).

Працівники, що є особами з інвалідністю, можуть піти у відпустку в зручний для них час.

Тривалість щорічної основної відпустки для них становить:

  • для осіб з інвалідністю I і II груп – 30 календарних днів (без збереження заробітної плати – 60 календарних днів);
  • для осіб з інвалідністю III групи – 26 календарних днів (без збереження заробітної плати – 30 днів).

Крім цього, фахівчиня центру розповіла учасникам семінару про доступ до безоплатної первинної і вторинної правової допомоги.

Безоплатну вторинну правову допомогу (захист та представництво інтересів у суді) в місцевих центрах надають особам з інвалідністю, які отримують дохід чи пенсію, що не перевищує двох прожиткових мінімумів.

Для осіб, які втратили працездатність, з 1 грудня 2020 року піднявся прожитковий мінімум – він становить 1769 грн.