назад

Особливості надання БПД внутрішнім переселенцям на Закарпатті

З 5 січня 2017 року всі внутрішньо переміщені особи, а також ті, які подали заяву на отримання довідки ВПО, отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу.

Це значить, що всі вони мають право отримати юридичну допомогу, яка надається за кошти Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел. На Закарпатті функціонують три місцеві центри з надання БВПД – Мукачівський, Ужгородський та Хустський та 11 бюро правової допомоги, фахівці яких готові надати правову допомогу внутрішнім переселенцям та всім, хто її потребує.

У 2020 році  фахівцями центрів та бюро правової допомоги надано первинну правову допомогу  внутрішнім переселенцям у – 33   випадках,  вторинну правову допомогу – у 20 випадках, у 2021 році надано БППД у 21 випадках, вторинної правової допомоги у 18 випадках.

Найбільше до центрів та бюро правової допомоги на Закарпатті вимушені переселенці звертаються з питань надання щомісячної адресної допомоги ВПО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг; порядку розірвання шлюбу, стягнення аліментів / утримання, позбавлення батьківських прав, поділу спільного майна подружжя, встановлення факту родинних відносин, розірвання трудового договору, відшкодування моральної та матеріальної шкоди з Російської Федерації через збройну агресію проти України.

Упродовж захисту порушених прав внутрішніх переселенців адвокати та юристи центрів та бюро досягають позитивного вирішення справ. Яскравим прикладом успішного захисту право ВПО є справа працівника Ужгородського місцевого центру з надання БВПД Петра Крона, який допоміг внутрішньо переміщеній особі відновити право жінки на належну їй пенсію. У лютому 2020 року до Ужгородського місцевого центру з надання БВПД звернулася   внутрішньо-переміщена особа та розповіла, що пенсійний фонд не виплатив їй пенсію в розмірі 8573,12 грн за два місяці, за той час, коли вона тимчасово перебувала за межами України.  Юрист центру у позовній заяві обґрунтовував неправомірність припинення виплати пенсії  під час перебування клієнтки за кордоном з посиланням на те, що право особи на отримання пенсії, як складова частина права на соціальний захист, є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов`язаннями України.  Завдяки професіоналізму юриста центру, Петра Крона право позивачки на отримання пенсії нарівні з пенсіонерами, які постійно проживали на території України, було відновлено шляхом присудження на її користь 8573,12 грн невиплаченої пенсії за період перебування за кордоном. Подібних успішних кейсів із захисту прав ВПО чимало.

Окрім власне надання правової допомоги внутрішньо переміщеним особам фахівці центрів та бюро важливу роль відводять інформаційній та правопросвітницьких роботі з цієї категорією населення. Низки правопросвітницьких заходів на актуальну тематику для ВПО, робочих зустрічей із представниками громадських організацій, тісна співпраця з представниками державних та недержавних організацій, які працюють з ВПО, з громадською радницею з питань ВПО Анжелою Бабкіною, участь у щорічній школі інтеграції та інші заходи – усе це сприяє покращенню доступу переселенців до БПД та їхній правовій обізнаності, що в кінцевому результаті допомагає відстоювати життєві проблемні питання у правовий спосіб.

У разі потреби в правовій допомозі від держави, внутрішні переселенці можуть звертатися до найближчих центрів чи бюро правової допомоги на Закарпатті, або зателефонувати за єдиним номером системи БПД 0800213103 (цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів в Україні). Отримати правові консультації можна і через мобільний застосунок БПД, телеграм- та інстаграм канали тощо.