назад

Система безоплатної правової допомоги запустила на своєму сайті у тестовому режимі сервіс Кабінет клієнта, що розроблений за підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру. Презентація Кабінету клієнта відбулася під час заходу, присвяченого 10-й річниці прийняття Закону України «Про безоплатну правову допомогу», яким покладено початок одній з найпрогресивніших систем правового захисту громадян.

«Система безоплатної правової допомоги має одну просту ціль – це людиноцентричність. Ми всі працюємо для людей і заради людей. Зменшення кількості паперових документів, диджиталізація, можливість отримати правову допомогу телефоном, електронною поштою, у месенджерах соцмереж, додатках до смартфонів і відтепер через електронний Кабінет клієнта – це наш спосіб вивести на новий рівень можливість захистити свої права за допомогою професійних юристів та адвокатів, які співпрацюють з системою БПД», – зазначила заступниця міністра юстиції України Валерія Коломієць.

Керівниця команди «Демократичне врядування», ПРООН в Україні Олена Урсу наголосила, що для побудови кращого майбутнього після пандемії та відновлення після кризи надзвичайно важливо об’єднати зусилля та допомагати найбільш вразливим групам населення, аби ніхто не залишився без уваги та нікого не було несправедливо засуджено.

«Я надзвичайно пишаюся тим, що сьогодні презентовано цю важливу ініціативу, яка стала можливою завдяки співпраці ПРООН та Координаційного центру та яка була розроблена за підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру», — сказала Олена Урсу.

Кабінет клієнта має на меті уніфікувати інформацію про послуги, надані системою безоплатної правової допомоги та полегшити доступ до цієї інформації всім користувачам.

«Ми запускаємо проєкт Кабінет клієнта у тестовому режимі, щоб подивитися, наскільки він зручний для користувачів, що треба вдосконалити. Це ще один крок до спрощення доступу до безоплатної правової допомоги. Люди можуть контактувати з працівниками системи віддалено, не відвідуючи наші офіси», – зазначив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Які переваги Кабінету клієнта

 • можна надіслати онлайн-запит на консультації та роз’яснення з правових питань, а також фото документів, та отримати відповідь, яку підготують працівники системи БПД;
 • історія всіх запитів та відповіді на них доступні в одному місці;
 • є можливість написати відгук щодо рівня отриманих послуг;
 • сервіс має простий і зручний інтерфейс, працює в усіх сучасних інтернет-браузерах та на пристроях з iOS та Android.

Як зареєструватися

Для отримання доступу до Кабінету клієнта необхідно:

 1. Зайти на сайт системи безоплатної правової допомоги за посиланням https://www.legalaid.gov.ua/
 2. У вкладці «Клієнтам» перейти до розділу Кабінет клієнта та зареєструватися, зазначивши: прізвище, ім’я та по батькові; дату народження; номер телефону; стать; область.
 3. Ввести адресу особистої електронної пошти, на яку надійде лист із посиланням для створення пароля від облікового запису.

Як це працює

Зареєстрований клієнт може увійти до головної сторінки кабінету, яка містить такі інформаційні блоки:

 • Налаштування профілю користувача;
 • Меню;
 • Безоплатна первинна правова допомога:
  • історія поданих звернень
  • деталі звернень
  • статус поданої заявки

Натиснувши «Подати нове звернення», користувач за допомогою форми може надіслати правове запитання, в разі потреби – завантажити супутні документи.

Після того, як працівник системи БПД підготує консультацію або роз’яснення щодо поставленого запитання, відповідь надійде в особистий кабінет клієнта, про що він отримає повідомлення. У разі потреби, можна уточнити запитання, все відбувається у форматі чату.

Сторінка «Історія поданих заявок» містить всі запитання, які раніше надсилав користувач, та відповіді на них.

В налаштуваннях профілю, у клієнта є можливість надіслати відгук про якість сервісу та наданої правової допомоги.

Що буде далі

На першому етапі Кабінет клієнта надає можливість отримати онлайн безоплатну первинну правову допомогу. Поки що він працює у тестовому режимі. Згодом з’являться додаткові функції. Зокрема, можна буде звернутись із заявою про надання безоплатної вторинної правової допомоги, за умови наявності кваліфікованого електронного підпису.

«Ми прекрасно розуміємо, що отримання правової консультації, можливість почитати про свої права – цього не завжди достатньо. Інколи людині потрібно отримати більш компетентний супровід від юриста, адвоката, наприклад, при зверненні до судових інстанцій. І, зокрема, саме цей Кабінет клієнта – це перший крок до того, щоб людина могла отримати як первинну, так і вторинну правову допомогу», – зазначила Валерія Коломієць.  

У розділі «Безоплатна правова допомога» можна ознайомитись із переліком осіб, які мають право на вторинну правову допомогу. Нагадуємо, що визначені Законом України «Про безоплатну правову допомогу» категорії осіб можуть отримати окремі види правових послуг, що надаються юристами центрів та адвокатами, а саме: захист, представництво інтересів у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами та складення документів процесуального характеру. 

Після визначення категорії осіб, до якої належить клієнт, та підготовки необхідних підтверджувальних документів у розділі «Вторинна правова допомога» можна буде створити нове звернення. Після цього – завантажити необхідні документи, обрати центр та надіслати їх разом із заявою про надання правової допомоги, підписаною кваліфікованим електронним підписом (КЕП).

У випадку підтвердження належності до обраної категорії осіб, клієнт отримає  рішення, за яким буде призначено уповноваженого представника центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або адвоката, який співпрацює з системою БПД.

Правничі онлайн-сервіси системи БПД

Система БПД вже давно використовує цифрові технології для надання правових послуг. Зокрема, створена та розвивається довідково-інформаційна платформа правових консультацій «WikiLegalAid», яка на сьогодні вже містить понад 1,9 тис. правових консультацій.

Минулого року були запроваджені додаткові сервіси для консультування людей. Зокрема, розроблений мобільний застосунок «Безоплатна правова допомога», отриманий від ПРООН застосунок «Твоє право», запроваджені чати у Telegram та Viber з автоматизованим сервісом опрацювання усіх звернень.

Дистанційні звернення щодо отримання правової інформації, консультацій, роз’яснень надходять до системи БПД різними каналами зв’язку – електронною поштою, у Viber, Telegram, Facebook, мобільний додаток «Безоплатна правова допомога», через форму зворотного зв’язку на офіційному сайті системи БПД. Загалом за 2020 рік через дистанційні сервіси надійшло понад 6 тис. звернень.

«Мета системи БПД – створення більшої кількості сервісів, завдяки яким люди можуть отримати безоплатну правову допомогу дистанційно, не виходячи з дому. Створений Кабінет клієнта — це зручний спосіб швидкого зв’язку з юристами та адвокатами, які співпрацюють з системою БПД, та архів звернень, який у будь-яку мить допоможе людині отримати необхідну інформацію», – зазначив Олександр Баранов.

Під час заходу Олена Урсу також поділилася спільними планами ПРООН та Координаційного центру, які мають на меті й надалі розширювати доступ до правосуддя для всіх людей в Україні.

«Ми маємо амбітні плани поглибити нашу співпрацю та посилити можливості безоплатної правової допомоги використовувати медіацію як альтернативний метод позасудового вирішення спорів. Разом ми сприятимемо доступу до правосуддя для всіх чоловіків та жінок в Україні, аби нікого не залишити без уваги та ефективно впроваджувати Порядок денний у сфері сталого розвитку до 2030 року», — наголосила Олена Урсу.