назад
30.04.21

Підписано угоду про співробітництво між системою надання БПД та Львівським центром медіації

Координаційний центр з надання правової допомоги та громадська організація «Львівський центр медіації» об’єднали свої зусилля для того, щоб якомога більше клієнтів системи надання БПД мали змогу скористатися таким ефективним способом позасудового вирішення конфліктів та спорів як медіація. Спільні наміри у розвитку медіації зафіксували в Угоді про партнерство.

Основна мета Угоди – забезпечення доступу вразливих груп населення до медіації через систему безоплатної правової допомоги.

«Для системи надання БПД, яка забезпечує доступ до правосуддя та намагається вирішувати системні правові проблеми, зменшувати напругу в суспільстві та підвищувати довіру до органів влади та суду, надання допомоги в доступі до медіації є важливим і стратегічним напрямком, який ми зафіксували у загальній стратегії системи надання БПД на 2021-2023 роки. Системна співпраця з медіаторами та організаціями, які поширюють мирне врегулювання спорів, є дуже важливим для системи», – підкреслив в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

У межах Угоди про партнерство між Координаційним центром з надання правової допомоги та громадською організацією «Львівський центр медіації»  співпраця відбуватиметься за такими напрямами:

  • створення умов для надання допомоги в забезпеченні доступу населення до медіації через систему надання безоплатної правової допомоги;
  • організація навчальних заходів для працівників системи надання безоплатної правової допомоги, адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правової допомоги, інших представників правничої спільноти шляхом проведення тренінгів, семінарів, лекцій та інших заходів;
  • організація спільних заходів, спрямованих на підвищення рівня поінформованості про можливості медіації як альтернативного позасудового способу вирішення спорів шляхом проведення конференцій, семінарів, круглих столів, зустрічей та інших заходів;
  • розробка та поширення інформації щодо медіації як альтернативного способу вирішення спору.

«Метою Львівського центру медіації є поширення культури мирного вирішення конфліктів, щоб якнайбільше людей дізналися про медіацію, її переваги та намагалися її застосовувати. Для нас дуже важливо співпрацювати з системою надання БПД, оскільки в ній зосереджена велика концентрація правничої спільноти і значна кількість спорів, у яких ми можемо допомогти людям. Укладання угоди з Координаційним центром забезпечить нам співпрацю з усією мережею системи безоплатної правової допомоги в питаннях поширення культури мирного вирішення спорів та застосування відновних практик», – зазначила директор громадської організації «Львівський центр медіації» Анна Лиско.

Львівський центр медіації – це громадська ініціатива, створена у 2015 році та спрямована на поширення культури медіації, інформування про її переваги, надання послуг з медіації, зокрема сімейній медіації, бізнес-медіації та медіації у адміністративних спорах, а також створення платформи для комунікації медіаторів та підвищення їхньої кваліфікації.

Протягом шести років діяльності Центру було проведено близько ста безоплатних заходів для поширення інформації про медіацію, низку майстер-класів для медіаторів та юристів, а також 5 масштабних форумів – подій міжнародного рівня, спрямованих на формування медіаційної спільноти та підвищення кваліфікації медіаторів.

В межах діяльності центру проводиться низка тренінгів з ефективної комунікації, емоційної компетентності, переговорних технік тощо.

Альтернатива зверненню до суду

Переважно до системи надання безоплатної правової допомоги звертаються люди, які мають правові спори у галузі сімейного, житлового, спадкового, трудового, земельного та пенсійного права. Тільки за 2020 рік працівники центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та адвокати, які співпрацюють з системою надання БПД, у 53,8 тис. зверненнях громадян забезпечили складання процесуальних документів та представництво інтересів у судах у цих категоріях спорів. А загальна кількість звернень фізичних осіб за юридичним консультуванням (роз’яснення і консультації з правових питань) перевищує півмільйона на рік.

Водночас на виконання положень Закону України «Про безоплатну правову допомогу» однією з функцій системи надання БПД є надання допомоги в забезпеченні доступу людей до медіації — одного зі способів вирішення спорів, альтернативного зверненню до традиційної системи судочинства.

Усе частіше медіація застосовується для вирішення сімейних конфліктів. Інструмент медіації активно використовується й під час впровадження відновних практик між правопорушником та потерпілою стороною у кримінальному провадженні.

Враховуючи те, що значна частина звернень людей, які звертаються за правовою допомогою, пов’язана з виникненням спорів у сфері сімейних та родинних правовідносин, надання допомоги в забезпеченні доступу до медіації – один з пріоритетних напрямків діяльності системи надання БПД. Він полягає в роз’ясненні вразливим групам людей про можливості використання медіації, як одного з найпоширеніших методів альтернативного вирішення спорів та конфліктів, а також створення умов в доступі до цієї послуги через систему надання БПД.

«Ми розвиваємо важливу для людей послугу надання допомоги в доступі до медіації. Перші результати пілотування доступу до медіації у цивільних спорах, зокрема, що стосуються сімейного права та інтересів дітей, дають нам можливість розглядати в майбутньому розвиток медіації як окремої послуги в системі БПД», – зазначив Олександр Баранов.

Система надання БПД вже має позитивний досвід у використанні медіації як ефективного інструменту у реалізації відновного правосуддя для неповнолітніх, де за допомогою медіації у кримінальних провадженнях виникає додаткова можливість забезпечення відшкодування завданої шкоди вчиненим кримінальним правопорушенням, максимально раннього виведення неповнолітнього з кримінального процесу та відновлення суспільних стосунків, відмовляючись від виключно каральних методів.

Медіація для клієнтів системи БПД

З 2019 року система безоплатної правової допомоги почала розвивати надання допомоги в забезпеченні доступу до медіації, а також застосовувати відновні підходи здійснення правосуддя стосовно неповнолітніх, які підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення.

Так, сьогодні будь-яка особа у форматі офлайн або онлайн може отримати допомогу у доступі до медіації на базі 7-ми місцевих центрів: Одеського, Вінницького, Київських правобережного та лівобережного, Вишневського, Миколаївського, Львівського та Стрийського. Центри співпрацюють з медіаторами та спеціалізованими організаціями для надання клієнтам послуг медіації на умовах pro bono (на безоплатній основі). У населених пунктах, де відсутні медіатори, місцеві центри допомагають клієнтам отримати доступ до медіації в онлайн форматі. Так, онлайн-медіація забезпечується на базі Хустського, Володимир-Волинського, Тернопільського, Старобільського та Червоноградського місцевих центрів.

Усього працівники центрів БВПД у 2020 році ідентифікували 101 спір, який можливо вирішити в альтернативний спосіб, не звертаючись до суду. У 46-ти спорах клієнти отримали можливість скористатися послугою медіації на умовах pro bono.

99,9 % таких ідентифікованих спорів стосувалися категорії сімейних конфліктів у сфері сімейного, спадкового, житлового та земельного права (стягнення аліментів, розірвання шлюбу, поділ майна, встановлення графіку побачень з дитиною, позбавлення та поновлення батьківських прав, сплати комунальних послуг за житло, визначення меж земельної ділянки тощо).

58 % спорів з-поміж ідентифікованих – спори, пов’язані з інтересами дітей (фінансове утримання та участь батьків у житті і вихованні дітей).

За результатами реалізації у 2020 році проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», у якій було застосовано медіацію між неповнолітнім та потерпілою стороною, у 59 випадках суд ухвалив рішення про звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності.