назад

«Четверта влада» є одним із ключових партнерів системи БПД. Зокрема, завдяки телеканалам та радіопередачам громадяни отримують у зручному форматі інформацію про свої права та приклади їх ефективного захисту. Дізнаються про законодавчі зміни та механізми вирішення правових проблем. Можуть почути та побачити адвокатів та юристів, а також клієнтів, які готові говорити на загал про свій правовий біль та можливість домогтися справедливості.

«Імідж системи БПД залежить не тільки від роботи з клієнтами, але й від співпраці зі ЗМІ, особливо – радіо та телебачення. Адже саме вони активно беруть участь у формуванні думки тисяч глядачів та слухачів. Завдяки взаємодії та налагодженій співпраці ми маємо можливість висвітлювати не тільки процес та результати своєї роботи, а й надавати правові роз’яснення та консультації, тематичні відеоролики тощо, таким чином підвищуючи правову свідомість жителів краю», – переконаний директор Мукачівського місцевого центру з надання БВПД Костянтин Молнар.

Одна справа

Найкращий спосіб мотивувати захищати права – показати реальний приклад, коли людина з подібною проблемою домоглася справедливості. Однією з таких успішних історій, про яку завдяки ЗМІ дізналися тисячі українців, стало звернення учасника бойових дій із Кривого Рогу. У суді він зміг відстояти своє право на пільговий проїзд.

І хоча сьогодні з цим більш-менш не виникає проблем, на початках пільговий проїзд у маршрутці був лотереєю. Часто водії наполягали на одному пільговому місці та скаржилися, що не отримують жодної компенсації. Міська влада здебільшого спостерігала та надавала відписки на скарги.

Зіткнувся з несправедливістю і демобілізований боєць 93-ї окремої механізованої бригади Сергій Бойко. Його разом із родиною водій висадив із маршрутки, відмовивши в пільговому проїзді. Варто додати, що Сергій досить активний у боротьбі за себе та побратимів, очолює відокремлений підрозділ громадської організації «Всеукраїнська спілка воїнів АТО» у Криворізькому регіоні.

Тому не зупинився лише на скарзі до відділу транспорту та зв’язку виконкому міської ради. Вирішив, що закон – на його боці і дає змогу безоплатно відновити свої права у суді. Адже учасники бойових дій звільнені від сплати судового збору у справах щодо захисту своїх прав та мають право на безоплатну правову допомогу адвоката або юриста.

Шість судових засідань, півтора року боротьби.

І нарешті суд поставив крапку в історії про відмови в пільговому перевезенні в маршрутках міста та тривалих баталій щодо встановленого «правила» про одне пільгове місце. Рішення вистояло в апеляції і набуло чинності. Перевізник сплатив бійцю 2000 грн за нанесену моральну шкоду.

Для Кривого Рогу таке рішення – прецедент, і завдяки ЗМІ справа набула розголосу. Понад 13 потужних медіапартнерів, серед яких як місцеві телеканали та видання, так і всеукраїнські. Отже, світ побачили сюжети філії Національної телекомпанії України «Криворіжжя», телеканалів «Перший міський», 34 канал, 5 канал. Матеріали опублікували видання «0564», «Цензор.нет», «Радіо «Свобода», «Вголос».

«Право плюс комунікація – це і є правозахист. Коли ми не тільки створюємо прецеденти, а й інформуємо суспільство про алгоритми захисту прав у конкретних життєвих ситуаціях. Привернути увагу до теми широких верств населення можливо лише за підтримки засобів масової інформації. Іноді достатньо написати на власній сторінці «Ура! Перемога!», щоб інформація розлетілась у десятки видань. Такі випадки трапляються не часто. Але три WOW-історії у нашій практиці були. А завдяки медіапідтримці кожна така перемога стає дороговказом для інших», – ділиться досвідом «інтеграторка» Криворізького місцевого центру з надання БВПД Наталія Кожем’яка.

Сотні подяк від інших учасників АТО, суспільний розголос, широке висвітлення інформації в ЗМІ вселяє віру в те, що і надалі права криворіжців на пільговий проїзд не порушуватимуться. У разі ж порушення люди знатимуть, куди звертатись для захисту своїх прав.

 

Один захід

Подібну підтримку медіа система БПД отримує і в поширенні інформації про цікаві правопросвітницькі заходи. Адже обізнаний – означає озброєний, це дає змогу не допустити порушення своїх прав.

Наприклад, про правове навчання малечі. Історію про кота Васька, якого судили у Запоріжжі, висвітлили понад 15 ЗМІ, як українських, так і іноземних, – серед них британське агентство друку Clipzilla.

З нагоди Дня прав дитини Шевченківський районний суд Запоріжжя запропонував провести захід для дітей. Запорізький місцевий центр з надання БВПД підтримав ідею – діти мали змогу ознайомитися з роботою суду, системою БПД, позмагатися у конкурсі малюнків.

Однак замість нудної лекції вони стали учасниками судового процесу – чорно-білого кота Васька судили за звинуваченням у крадіжці ковбаси! Суд був майже справжній: у судовій залі, за участю судді, прокурора, адвоката. А в ролі присяжних виступили самі діти.

Суд над Васьком (лежить на столі)

І хоча прокурор наполягав на суворому покаранні, та Васька це не лякало. Мабуть, був упевнений, що отримає належний захист, і не помилився. Адвокат системи БПД довів суду, що кіт Васько ковбасу не крав і навіть не мав такого умислу, адже вона – без справжнього м’яса.

«Задоволення, яке всі учасники отримали від цього заходу, важко передати. Найяскравіше враження справили діти, які щиро переживали за кота, якого можуть засудити до позбавлення волі, брали активну участь в дебатах, просили призначити «ласкаве» покарання. І навіть кіт Васько увійшов у роль, позував фотографу, наче розумів свою особливу місію. І коли суд виніс виправдувальний вирок коту й звільнив від покарання, радості діток не було меж», – зазначає організаторка заходу, директорка Запорізького місцевого центру з надання БВПД Ольга Бородіна.

Діти мають бачити правильні моделі поведінки, знати про свої права та способи їх захисту.

Важливо привернути увагу й дорослих. Адже захист від несправедливого обвинувачення, право на правову допомогу – надзвичайно важлива тема для суспільства загалом.

Одна передача

Більш «реальні» приклади захисту прав громадян стали питанням однієї з радіопередач системи БПД. На Рівненщині у фахівців виникла ідея створити цікавий та зрозумілий формат для людей, які далекі від юриспруденції.

Таким форматом стала передача на радіо «Полісся» в авторській програмі «Правовий путівник», яка виходить тричі на тиждень. Це сторітелінг – реальні живі історії із практики щодо захисту прав клієнтів.

«Story telling» ми створили для того, щоб людина, яка почула по радіо наші живі історії, змогла зрозуміти, як захистити свої права на конкретному життєвому прикладі, а іноді навіть і впізнати в успішному кейсі себе та свою проблему. Надіємося, що нам вдалося донести до громадян способи захисту їхніх прав крізь призму позитивних справ фахівців центру, які успішно захистили права клієнтів», – зазначає директорка Сарненського місцевого центру з надання БВПД Юлія Міхнова.

До слова, успішна співпраця з радіо «Полісся» триває вже чимало часу. Тож запуск формату сторітелінг став вдалим її продовженням.

Юлія Міхнова (ліворуч) на радіо «Полісся»

Наразі слухачі радіо «Полісся» почули 15 випусків програми з історіями успіху на різні правові теми. Серед них – про захист прав учасників бойових дій, людей з інвалідністю, пенсіонерів, дітей та інших малозахищених категорій громадян. Так, мабуть, нікого не залишила байдужим історія про дитину, яка позбавила батьківських прав батьків, які не піклуватися про неї, та здобула шанс на щасливе майбутнє, отримавши люблячого опікуна.

«Завдяки центру БПД слухачі радіо «Полісся» отримали можливість чути надзвичайно затребувану, актуальну та вже улюблену багатьма передачу – «Правовий путівник». Понад 70 випусків, вдячні відгуки слухачів – спонукає нас до ще більшої віддачі. Актуальні питання, часто проблемні, висвітлені юристами, дають можливість слухачам прийти до вирішення багатьох життєвих негараздів. Правові новинки, покрокові інструкції, програми у форматі сторітелінг – це те, що знайшло широку аудиторію на хвилях 106.6 FM», – ділиться досвідом співпраці із системою БПД головна редакторка Радіо «Полісся» Віра Шашук.

Життєві історії клієнтів виходять і у форматі відеороликів та публікуються на офіційних сторінках Сарненського місцевого центру та його партнерів у Facebook.

За кадром

Крім наведених, є ще сотні й тисячі інших історій та подій системи БПД, про які українці дізналися зі ЗМІ. Звісно, це спонукало багатьох шукати справедливості й у своїх життєвих проблемах.

«Кожен десятий клієнт дізнався про систему безоплатної правової допомоги із засобів масової інформації. З них кожен п’ятий – завдяки теле- та радіопередачам за участі юристів і адвокатів, які надають правову допомогу. Відтак ми вдячні кожному нашому медіапартнеру і переконані, що це спільна перемога у захисті прав українців та відновленні справедливості», – переконана начальниця управління комунікацій Координаційного центру з надання правової допомоги Фаїна Козирєва.

Наші юристи та адвокати стали частими гостями в студіях регіональних радіо й телеканалів, в інтернет-медіа тощо.

«Телебачення та радіо залишаються одним із найбільш ефективних каналів комунікації, відтак ми використовуємо всі можливі формати для співпраці. Це може бути участь у прямому ефірі, запис сюжету для новин або ж коментар телефоном. Мета одна – надати максимум інформації про права людини», – зазначає директорка Регіонального центру з надання БВПД у Миколаївській області Наталія Гнатуша.

Наталія Гнатуша (ліворуч) в ефірі ТК «Так TV»

І хоча карантин, запроваджений у зв’язку з коронавірусною інфекцією Covid-19, вніс певні зміни у роботу системи БПД, він не став на заваді медіапідтримці.

«У нашій місцевості радіо є дуже популярним і має чималий резонанс серед населення. Кореспонденти готують ефіри на кожен день, а також і на вихідні. Радіо стає соціальним ланцюжком між людьми та бюро правової допомоги, адже після виступів на радіо громадяни району звертаються за отриманням юридичних консультацій, а також пропонують теми для наступних ефірів», – говорить начальниця Коропського бюро правової допомоги Дарина Мальцева.

Як захистити свої права, зокрема за допомогою системи безоплатної правової допомоги, як отримати правову допомогу дистанційно, порядок захисту трудових прав, порядок отримання аліментів на утримання дитини, порядок та підстави припинення шлюбу, права та обов’язки осіб, які проживають у цивільному шлюбі, отримання статусу багатодітної сім’ї, протидія домашньому насильству, як встановити факт належності особі правовстановлюючих документів, – ці та інші теми регулярно висвітлюються у ЗМІ, соціальних мережах, під час телевипусків та на радіо.

«Співпраця з місцевими телеканалами та радіо стала для системи безоплатної правової допомоги Волині не лише необхідністю оперативно та доступно реагувати на законодавчі новації з метою підвищення рівня правової свідомості громадян, але й своєрідним рятівним колом для них. Люди часто телефонують у студію, аби отримати відповідь на своє наболіле питання. І якщо ж раніше ініціатива взяти участь у теле- чи радіопрограмі йшла від нас, то на сьогодні відчуваємо зворотній зв’язок – нас запрошують, а отже, нам довіряють. І це тішить», – ділиться своїми думками директорка Регіонального центру з надання БВПД у Волинській області Наталія Смолярчук.

«Знай свої права», «Правовий путівник», «Правова година з юристом», «Правовий лікнеп» – у таких постійних рубриках теле- та радіопрограм юристи системи БПД пояснюють українцям їхні права. Загалом система БПД підготувала та поширила понад 170 тисяч публікацій у ЗМІ.

«Ми декларуємо свою відкритість та налаштованість на партнерство із медіа. У публікаціях, радіо і телеефірах громадянам пояснюють їхні права та висвітлюють успішні приклади їх захисту», – підсумував заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин.