назад

Полтавці дізналися як захиститися від домашнього насильства

У Полтаві на Театральній площі відбулася акція «Дій проти насильства!», яка проходила у рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства».

Захід мав на меті привернути якомога більше уваги населення до актуальної проблеми домашнього насильства. Його учасниками стали представники правоохоронних органів, системи безоплатної правової допомоги та громадських організацій, які зауважили на ситуації щодо випадків домашнього насильства, що склалася в місті та області, а також на можливостях захисту постраждалих.

У рамках заходу відбулася виставка «Рім у тім…». «Річ у тім, що запобігти домашньому насильству можна – потрібно просто звернутися по допомогу», – це один з меседжів виставки «Річ у тім.. ».

На виставці представлені 16 побутових предметів, які так чи інакше пов’язані з реальними випадками домашнього насильства. Поруч з ними розташовані QR-коди, відсканувавши які, можна почути історії людей, які постраждали від домашнього насильства або стали його свідками. Виставка також доступна в онлайн-форматі за посиланням https://richutim.rozirvykolo.org/.

Під час роботи виставки жителям міста розповідали як діяти при перших проявах агресії з боку рідної людини. Що робити, куди звертатися, де отримати юридичну консультацію чи психологічну допомогу, а головне – про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї.

Начальниця відділу комунікацій та правопросвітництва Регіонального центру  з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області  Юлія Козаченко розповіла  про такі правові інструменту захисту осіб, які постраждали від домашнього насильства як терміновий заборонний припис та обмежувальний припис, які заходи вони передбачають. За її словами  поліцейські, які прибули на виклик, пов’язаний з застосуванням домашнього насильства, повинні будуть оцінити ризики повторного насильства і, у разі потреби, застосувати терміновий заборонний припис. Терміновий заборонний припис може містити такі заходи: зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою. Обмежувальний припис стосовно кривдника – встановлений у судовому порядку захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи. Заходами, які можуть бути застосовані до кривдника на підставі обмежувального припису, є: заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою; усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи; обмеження спілкування з постраждалою дитиною; заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалої особи;      заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею; заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб. Обмежувальний припис виноситься на строк від одного до шести місяців. Рішення суду про видачу обмежувального припису підлягає негайному виконанню, а його оскарження не зупиняє його виконання.

«Особи, які постраждали від домашнього насильства мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, що полягає в отриманні захисту, представництва інтересів у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру. Її надають юристи центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – центри), або бюро правової допомоги, а також адвокати, які співпрацюють із центрами. Послуги юристів та адвокатів оплачує держава» – додала Юлія Козаченко.

Куди звертатися по допомогу у випадку проявів насильства?

– Національна поліція України: 102

– Урядова гаряча лінія: 15-47

– Безоплатна правова допомога: 0-800-213-103

– Чат-бот МВС https://t.me/police_helpbot діє в месенджері Telegram

– Telegram чат системи безоплатної правової допомоги «Правова допомога протидії насильству» https://t.me/Non_Violence_Bot.