назад

Попереджені про кібербулінг – значить захищені!

Швидкий розвиток інформаційних та телекомунікаційних технологій практично впливає на забезпечення та дотримання прав і свобод людини. Цифрове середовище створює сприятливі можливості для забезпечення прав громадян на освіту, участі в управлінні державними справами, свободу переконань та вільного доступу до інформації. Але, крім створення нових продуктів, розвиток цифрових технологій може провокувати ризики в царині дотримання прав людини.

Діти є найбільш незахищеною категорією від ризиків, що генеруються інформаційними та телекомунікаційними технологіями. Вони багато часу знаходячись в онлайн, не знають про заходи безпеки в Інтернеті і про реальні наслідки постійного перебування у «Світовій павутині». Внаслідок чого діти часто стають жертвами кібербулінгу.
Цькування із застосуванням цифрових технологій, яке може відбуватися в соціальних мережах, месенджерах, ігрових платформах та мобільних телефонах, зокрема через: поширення брехні або розміщення фотографій, які компрометують когось, повідомлення або погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди, видання себе за когось іншого/іншу і надсилання повідомлень іншим людям від його/її імені. Саме таке визначення дає UNICEF поняттю – КІБЕРБУЛІНГ.

Згідно з даними UNICEF в Україні близько 50% підлітків були жертвами кібербулінгу, кожна третя дитина через це прогулювала школу, а основними соціальними платформами для цькування є Instagram, TikTok та Snapchat.
Кібербулінг являється формою психологічного насильства, до якого відносяться словесна перепалка (флеймінг) ,нападки (домагання), наклеп, публічне розголошення особистої інформації, остракізм ( онлайн відчуження в будь-яких типах середовищ, де використовується захист паролями, формується список небажаної пошти або список друзів), кіберпереслідування, хепіслепінг (реальні напади, які знімаються на відео для розміщення в Інтернеті, що можуть привести до летальних наслідків), онлайн-грумінг (побудова в мережі інтернет дорослим або групою дорослих осіб довірливих стосунків із дитиною (підлітком) із метою отримання її інтимних фото/відео та подальшим її шантажуванням про розповсюдження цих фото, наприклад для отримання грошей, більш інтимних зображень чи навіть примушування до особистих зустрічей)

Ознаки кібербулінгу є перш за все його систематичність, наявність сторін ( кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності) та дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Саме на цю актуальну тему в час вільного доступу до Інтернету та час соціальних мереж директор місцевого центру Валентина Вербицька та фахівець Ірина Бурченюк провели урок у ДНЗ «Кременецький професійний ліцей». Метою даного заходу було пояснення правил безпечної поведінки та норм закону щодо захисту та покарання кібербулінгу.