назад

Права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування: на Сумщині обговорили проблемні питання

Прийомна сім’я – це одна із форм влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Регіональний центр з надання БВПД у Сумській області на постійній основі співпрацює із Сумським обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. У межах даної співпраці на Сумщині провели чергову зустріч для прийомних батьків та батьків-вихователів.  Юрист Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Ігор Шпак долучився, як тренер, до навчань, що проводились Сумським обласним центром соціальних служб.

Під час онлайн-зустрічі правник розповів про захист прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, зокрема щодо:

 • основних засад державної політики щодо соціального захисту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування;
 • соціальних стандартів та пільги, які надаються дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування;
 • умов набуття та втрати статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;
 • прав та обов’язків прийомних батьків та батьків-вихователів;
 • спеціальних умов щодо участі у конкурсному відборі на здобуття вищої освіти.

«Відсутність житла – одна з найактуальніших проблем для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, які випускаються в доросле життя з інтернатних закладів, прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, або з-під піклування», – наголосив юрист Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Ігор Шпак.

Також правник зазначив, що у разі, якщо у дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, відсутнє житло, яке належить їй на праві власності або праві користування, або якщо повернення в це житло неможливе, то після досягнення дитиною 16-річного віку вона має право стати на квартирний облік. Особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, після досягнення 23 років не втрачають право на позачергове отримання жилого приміщення, за умови їх перебування у встановленому порядку на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на момент досягнення 23-річного віку.

Відповідно до Закону України «Про житловий фонд соціального призначення» орган місцевого самоврядування, який прийняв рішення про взяття на соціальний квартирний облік громадянина, для якого соціальне житло є єдиним місцем проживання, одночасно, за письмовою заявою зазначеного громадянина, приймає рішення про надання йому жилого приміщення в соціальному гуртожитку протягом усього терміну його перебування на соціальному квартирному обліку.

Окрім забезпечення майнових та житлових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, окремим блоком під час навчання фахівцем Регіонального центру були роз’яснені питання пільг, передбачених законодавством при вступі до вищого навчального закладу даної категорії, а саме:

 • права абітурієнтів з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, та особи з їх числа зараховуються до навчальних закладів поза конкурсом;
 • отримання та припинення виплати соціальної стипендії;
 • спеціальні умови щодо участі у конкурсному відборі на здобуття вищої освіти;
 • пільги для випускників для осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
 • допомога в працевлаштуванні для осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
 • надання одноразової допомоги мають діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку.

«Дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, а також студентам (курсантам), які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, може виплачуватися одночасно соціальна стипендія та академічна стипендія»,- роз’яснив представник Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Ігор Шпак.

По завершенню виступу обговорили проблемні правові питання, з якими найчастіше стикаються прийомні сім’ї та шляхи їх вирішення.