назад

Семикласникам Полтавського наукового ліцею № 3 провели освітній захід на тему прав і обов’язків неповнолітніх

Фахівчиня Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Юлія Козаченко провела освітній захід для учнів 7 класу Полтавського наукового ліцею № 3 на тему на тему прав і обов’язків неповнолітніх.

Ліцеїсти дізналися, що таке юридична відповідальність, з якого віку вона настає, які підстави для притягнення, які покарання застосовуються до неповнолітніх.

«Інколи неповнолітні, вчиняють правопорушення або злочини, не знаючи, що вони вже повною мірою підлягають відповідальності за скоєні ними діяння. А якщо й знають це, то думають, що можуть уникнути покарання, гадаючи, що відповідальність настає зі старшого віку», — говорить Юлія Козаченко.

Також вона розповіла про найбільш типові правопорушення, які вчиняються неповнолітніми, яка відповідальність передбачена за їх вчинення та про можливості проєкту відновного правосуддя.

«Загальний вік притягнення до кримінальної відповідальності  – 16 років. Але у деяких випадках це може бути і з 14 років. Наприклад, за умисне вбивство, тяжкі тілесні ушкодження, зґвалтування, крадіжки, грабіж, розбій, хуліганство, жорстоке поводження з тваринами»,  – зазначила Юлія Козаченко.

У кінці заходу вона поінформувала семикласників про те, що всі діти мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, що полягає в отриманні захисту, представництва інтересів у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру. Щоб її отримати слід звернутися до системи БПД.

Довідково. Відновне правосуддя спрямоване на примирення неповнолітнього правопорушника з потерпілою стороною та виведення правопорушника з кримінального процесу. Між неповнолітнім та потерпілим укладається медіаційна угода. Неповнолітній працює з психологом і обов’язково проходить призначені ресоціалізаційні заходи.

Ця програма може бути застосована  за чотирьох умов:

  • є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • якщо неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • якщо неповнолітній визнає факт вчинення ним злочину;
  • і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.