назад

Право батька на декретну відпустку

Соціальний захист – це гарантоване конституційне право, яке передбачає державне забезпечення за рахунок страхових внесків у період тимчасової втрати працездатності. До такого періоду відноситься і період перебування у декретній відпустці. Зазвичай в нашій країні у декретній відпустці перебуває мати дитини, проте, мало кому відомо, що право на таку відпустку мають також батько, баба, дід новонародженого чи інші родичі, які фактично доглядають за дитиною.
16 – 17 вересня працівниками  Черкаського місцевого центру з надання БВПД спільно з представниками Чигиринського районного відділу ДРАЦС та місцевого центру зайнятості проведено ряд заходів, під час яких обговорено питання щодо реалізації батьком права на декретну відпустку.
Присутнім на заходах розповіли, що українське законодавство передбачає право кожної родини обирати, хто з батьків немовляти піде у декретну відпустку.
Слід звернути увагу, що поняття «декретна відпустка» включає в себе два види відпусток:

  • по вагітності та пологах, яку може отримати лише мати новонародженого;
  • для догляду за дитиною, яку може оформити і батько.

Відпустка для догляду за дитиною, у свою чергу може бути:

  • оплачувана – для догляду за дитиною до 3 років;
  • не оплачувана, яка призначається строком не більше, як до досягнення дитиною шестирічного віку (за наявності медичних висновків).

Батько може отримати обидва види відпусток по догляду за дитиною. Для їх оформлення, необхідно подати роботодавцю такі документи:

  • заяву про надання декретної відпустки;
  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • довідку про те, що мати дитини не пішла у декретну відпустку по догляду за дитиною за своїм місцем роботи або вийшла на роботу до закінчення терміну соціальної відпустки.

Відпустка для догляду за дитиною оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу та зараховується, як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.
Така відпустка може надаватися повністю або частково в межах установленого періоду. Тобто, можливий варіант, коли половину декретної відпустки бере мати, а іншу половину – батько.
 
Довідково. Єдиний телефонний номер цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів по всій території України).