назад

Правова допомога дітям на Харківщині та Луганщині

Кожен член суспільства має права. Провідним міжнародним документом, який регулює права дітей, є Конвенція ООН про права дитини 1989 року. В українському законодавства основними правовими документами з регулювання прав дітей є Конституція України, Сімейний кодекс України, Закон України «Про охорону дитинства», Цивільний кодекс України та інші нормативні акти.

За загальним правилом, згідно із зазначеним вище міжнародним та українським законодавством, дитиною є особа віком до 18 років (тобто до досягнення нею повноліття). Малолітньою вважається дитина до досягнення нею 14 років, а неповнолітньою – у віці від 14 до 18 років.

Серед загальних прав дитини, які гарантуються міжнародним та національним законодавством, як правило, виокремлюють:

 • право на життя;
 • право на охорону здоров’я;
 • право на безпечні умови для життя і здорового розвитку;
 • право на ім’я та громадянство;
 • право на рівень життя, достатній для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку;
 • право на вільне висловлювання особистої думки, формування власних поглядів, розвиток власної суспільної активності;
 • право на отримання інформації, що відповідає її віку (в тому числі право на вільний пошук, отримання, використання, поширення та зберігання інформації в усній, письмовій чи іншій формі, за допомогою творів мистецтва, літератури, засобів масової інформації, засобів зв’язку (комп’ютерної, телефонної мережі тощо) чи інших засобів на вибір дитини);
 • право на звернення (зокрема, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, засобів масової інформації та їх посадових осіб із зауваженнями та пропозиціями стосовно їхньої діяльності, заявами та клопотаннями щодо реалізації своїх прав і законних інтересів та скаргами про їх порушення);
 • право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності (зокрема, дитина вправі особисто звернутися до державних органів за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів);
 • право на проживання в сім’ї разом з батьками або в сім’ї одного з них та право на піклування батьків;
 • право на освіту;
 • право на майно та житло (зокрема, дитина наймача або власника житла має право користуватися ним нарівні з останнім);
 • право на об’єднання в дитячі та молодіжні громадські організації (при цьому створення дитячих організацій політичного та релігійного спрямування забороняється).

Разом із загальними правами людини, які належать неповнолітнім, законодавством передбачені й деякі особливі права дитини, специфіка яких обумовлена її потребою в особливому захисті, турботі та допомозі.

Так, Закон України «Про безоплатну правову допомогу» передбачає, що діти, у тому числі діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту, – мають право на всі види правових послуг, які включає безоплатна вторинна правова допомога:

1) захист;

2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;

3) складення документів процесуального характеру.

Звісно, що діти, як і всі особи, які перебувають під юрисдикцією України, мають право й на безоплатну первинну правову допомогу, яка включає такі види правових послуг:

1) надання правової інформації;

2) надання консультацій і роз’яснень з правових питань;

3) складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру).

«У 2020 році до Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги надійшло 12 звернень на первинну правову допомогу від дітей віком до 18 років, або осіб, що зверталися в їх інтересах. За вторинною безоплатною правовою допомогою за той же період звернулося 7 таких осіб. За 5 місяців 2021 року вже надійшло 5 звернень від дітей та їх представників на безоплатну вторинну правову допомогу», – розповів Юрій Чумак, головний спеціаліст Чугуївського МЦ.

Важливою сферою роботи фахівців Чугуївського МЦ у просуванні й захисті прав дитини є правопросвітницька діяльність. Правники постійно проводять правопросвітницькі заходи для учнівської, студентської молоді, батьків та педагогів, спрямовані на правове інформування з питань попередження домашнього насильства, булінгу, кібербулінгу тощо. І надають консультації та практичні рекомендації – що робити, аби ефективно захистити права й законні інтереси дитини.

Важливим елементом такої діяльності є організація правових кінозалів – із використанням документальних фільмів з репертуару кіноклубів Docudays UA. Тільки протягом квітня-травня 2021 року відбулося 3 такі кінопокази, присвячені запобіганню домашнього насильства щодо дітей. Кінопокази були організовані для вчителів і соціальних педагогів Чугуївщини, адвокатів, представників Чугуївського районного управління поліції та Чугуївського міськрайонного відділу державної установи «Центр пробації» в Харківській області, а також для працівників територіального центру соціального обслуговування, управління соціального захисту населення і центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Чугуївської міської ради.Первомайський місцевий центр, попри дощову погоду, провів захід «Твої права – твій надійний захист» у фойє Лозівського міського палацу культури. Вже не перший рік у МЦ регулярно та активно працює «Пункт видачі паспортів прав дитини», де малеча із задоволенням отримує свій перший «документ» разом з тематичним значком, правовою інформацією в буклеті, візитівкою центру та солодощами. Крім того, діти розгадували кросворди, блукали правовими лабіринтами, згадували права і вправно їх розподіляли відповідно до завдань на карті прав дитини.Діти також активно використовували розмальовки, які буквально оживали під олівцями і виразно нагадували про права малюків.

Захід виявився насиченим: невеличкий намет і фліп-чарти неабияк приваблювали дітлахів, навіть утворювалася черга.

Нагадаємо, «Паспорт прав дитини» підтверджує, що незалежно від віку власника цього документа, його права захищені міжнародними договорами та чинним законодавством держави, і він завжди має можливість особисто або за допомогою дорослих звернутися за порадою чи захистом своїх прав до системи безоплатної правової допомоги, тобто до місцевих центрів, бюро правової допомоги або на цілодобовий телефон «гарячої лінії» 0800213103.

Велика кількість позитиву під час спілкування і щира зацікавленість у дитячих очах – це те, що завжди надихає працівників системи БПД на проведення заходів для дітей. Тож і цього разу посмішки та слова подяки від задоволених дітлахів та їх принагідно поінформованих батьків вчергове стали нагородою для юристів центру.

У Луганській області Білокуракинським бюро Старобільського місцевого центру, окрім правопросвітницьких заходів, що проводяться зазвичай, до Міжнародного дня захисту дітей було організовано роботу правової станції. Робота локації відбувалась під час святкування у громаді 1 червня, за участю партнерів – поліції, ювенальної превенції, відділу у справах дітей.Діти брали активну участь у вікторині з правової тематики, ознайомились зі службовим автомобілем, спеціальними засобами захисту тощо.

Харківський і Сєвєродонецький місцеві центри поділилися своїми успішними справами із захисту прав дітей.

До Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у травні цього року звернулася пані Ірина в інтересах свого 17-річного сина Євгена (імена змінено). Жінка розповіла, що її син мешкає у квартирі разом з нею, бабусею, прабабусею та дядьком Олексієм. Дядько систематично вчиняє насильницькі дії відносно Євгена та інших родичів. Погрожував убивством, нападав, закривав хлопця в кімнаті, різав собі руки, намагався ножем порізати й хлопця. Кривдник зловживає алкоголем і наркотичними речовинами. Неодноразово наполягав, щоб Євген також вживав наркотики. Починаючи з 2019 року,  зареєстровано понад 60 звернень на спецлінію «102», пов’язаних із вчиненням дядьком домашнього насильства стосовно Євгена та інших членів сім’ї. Судом розглядалися понад 20 справ за фактом домашнього насильства громадянина Олексія стосовно родичів. На момент звернення до Харківського місцевого центру кривдник поводився ще зухваліше.

Для допомоги Євгену була призначена адвокат Ольга Чехова, яка склала заяву до суду про видачу обмежувального припису та представляла інтереси Євгена в районному суді. Адвокатом були ретельно проаналізовані докази по справі, зроблені  адвокатські запити до Головного управління Національної поліції в Харківській області, долучалися витяги з реєстрів. Адвокат посилалася на Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

У травні 2021 року Фрунзенський районний суд задовольнив повністю заяву Євгена, підготовлену адвокатом безоплатної правової допомоги, та видав обмежувальний припис, яким заборонив його дядькові Олексію наближатися на 100 метрів  до місця проживання Євгена, вести з ним телефонні розмови або контактувати через інші засоби зв’язку та через третіх осіб. Також кривднику заборонено розшукувати Євгена, якщо  він за власним бажанням перебуває у місці, невідомому дядькові, а також переслідувати його. Строк обмежувального припису – 6 місяців (максимальний).

Посилання на судове рішення: https://reyestr.court.gov.ua/Review/97010815.

До Сєвєродонецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася 17-річна дівчина Катерина (ім’я змінено), яка через позбавлення батьківського піклування повинна сплачувати житлово-комунальні послуги і за себе, і за матір (яка з нею не проживає з 2019 року).

Дівчина мешкає з бабусею, її матір нещодавно позбавили батьківських прав через те, що вона взагалі не цікавилася життям і здоров’ям дитини та зовсім її не відвідувала її за місцем проживання. Навіть під час судового засідання щодо позбавлення її батьківських прав матір була відсутня, що підтверджує її байдужість до дитини та ситуації.

Фахівці Сєвєродонецького МЦ видали доручення на адвоката Сергія Жердєва. Адвокат захищав інтереси неповнолітньої дитини, довівши, що мати втратила право користування житловим приміщенням у зв’язку з її відсутністю за місцем реєстрації понад один рік та несплати грошових коштів за комунальні послуги.

Суд ухвалив позовні вимоги дівчини, і визнав, що мати втратила право користування спільним житлом.

Справа №: 428/11027/20 від 29.12.2020.