назад

Правова допомога людям з інвалідністю на Буковині

Щороку 3 грудня Україна разом зі світовою спільнотою відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який проголосила Генеральна Асамблея ООН у 1992 році. Відзначення цієї дати має посилити увагу до проблем громадян з інвалідністю, захисту їх гідності, прав і благополуччя.

Попри те, що в Україні люди з інвалідністю володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених у Конституції, вони часто потребують правової підтримки. За Законом України «Про безоплатну правову допомогу», особи з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, який не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, мають право на безоплатну вторинну правову допомогу.

Так, від початку 2021 року в Чернівецькій області таку допомогу отримали 119 громадян із інвалідністю (тоді як у 2020 році – 93). Найчастіше людей цікавлять питання: як оформити статус особи з інвалідністю; як отримати надбавку на догляд за особами з інвалідністю; про виплату різноманітних соціальних пільг та допомог; працевлаштування громадян з інвалідністю, тощо.

Наданню правової допомоги людям з інвалідністю присвячені й різноманітні тематичні правопросвітницькі заходи. Так, фахівчиня Путильського бюро правової допомоги Тетяна Різак розповідала у Путильському інклюзивно-ресурсному центрі про пільги для осіб з інвалідністю у сфері земельних правовідносин. Учасники заходу дізналися, що за Податковим кодексом України особи з інвалідністю І і ІІ групи звільняються від сплати земельного податку. А за Законом “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” органи місцевого самоврядування повинні забезпечити виділення земельних ділянок особам з інвалідністю із захворюваннями опорно-рухового апарату під будівництво гаражів для автомобілів з ручним керуванням поблизу місця їх проживання.

Начальник відділу “Заставнівське бюро правової допомоги” Оксана Павельчук спільно з фахівцями районної філії обласного центру зайнятості провела правопросвітницький захід на тему: “Забезпечення прав осіб із інвалідністю та маломобільних груп населення”. Громадянам, які перебувають на обліку в центрі зайнятості, надано консультації щодо прав та гарантій осіб з інвалідністю, їх реабілітації та працевлаштування.

Зауважимо, що людям, які не можуть самостійно звернутися до центрів та бюро правової допомоги надають адресну правову допомогу. Так, юристи Кельменецького місцевого центру з надання БВПД Альона Луцик та Анатолій Гончар нещодавно здійснили виїзд за місцем проживання чоловіка, в якого І група інвалідності. Правники не лише детально розповіли йому, як врегулювати спір у судовому порядку, але й згодом успішно надали безоплатну вторинну правову допомогу: https://www.legalaid.gov.ua/publikatsiyi/choloviku-z-invalidnistyu-dopomogly-vidstoyaty-pravo-na-subsydiyu/.