назад

Правова допомога на Черкащині постраждалим від домашнього насильства

На сьогодні в Україні, як і у всьому світі, доволі гострою є проблема, пов’язана з поширенням такого суспільно-небезпечного явища, як домашнє насильство. Часто люди вважають, що домашнє насильство пов’язане зі спричиненням лише фізичної шкоди. Насправді воно може бути не лише фізичним, а й сексуальним,  психологічним, що проявляється у образах, погрозах, лихослів’ях, забороні спілкування з близькими чи родичами, ігноруванні особистих почуттів. Проявами економічного насилля є позбавлення людини житла, їжі, одягу,  коштів чи документів, заборона на роботу, навчання чи лікування, надмірний контроль за сімейним бюджетом тощо.

Домашнє насильство – це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного характеру, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Згідно чинного законодавства, постраждалі від домашнього насильства, а також діти, які в своїй родині стали його свідками, мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, що включає такі види правових послуг:

  • захист;
  • здійснення представництва інтересів осіб у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
  • складення документів процесуального характеру.

«На відміну від інших соціально вразливих категорій населення, які мають право на БВПД, особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі не часто звертаються за правовою допомогою. Це зумовлено тим, що фізичне, сексуальне, психологічне, економічне насильство однієї людини над іншою у сімейних відносинах може мати приховані ознаки. Інколи, як агресор, так і потерпілий, вважають свої стосунки «нормальними» та не розуміють всієї загрози такої взаємодії у сім’ї. Часто у постраждалих присутній страх осуду з боку знайомих, рідних та страх помсти  від кривдника», – розповідає начальник відділу Золотоніського місцевого центру з надання БВПД Тетяна Жалобна.

За період з січня по листопад 2021 року до місцевих центрів та бюро правової допомоги Черкащини звернулося 192 особи, постраждалі від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, з питань отримання безоплатної первинної правової допомоги та 35 осіб з питань отримання безоплатної вторинної правової допомоги.

 «Наше завдання надати постраждалій особі максимум інформації про її права та послуги, які вона може отримати, розповісти, як можливо захиститися від кривдника. Юристи центру, розуміючи складну життєву ситуацію, з особливою уважністю вивчають проблемні питання клієнтів та з повагою відносяться до переживань постраждалих пояснюючи, що вони мають боротися з насильством, поважати себе та своїх дітей, аби останні не спостерігали за насильством в сім’ї та в майбутньому не перенесли цей негативний досвід у своє життя», – розповідає фахівчиня Черкаського місцевого центтру з надання БВПД Таміла Данько.

Не зважаючи на всю складність вирішення проблем пов’язаних з домашнім насильством, юристи системи БПД Черкащини завжди роблять все можливе, аби захистити постраждалого та запобігти подальшому перебуванню особи в обставинах домашнього насильства.

Наприклад,  у серпні 2021 року до Драбівського бюро правової допомоги Золотоніського місцевого центру з надання БВПД звернулася пані Ольга з проханням захистити її та її дітей від постійних погроз та психологічного насильства з боку колишнього чоловіка.

Жінка розповіла, що чоловік систематично погрожує їй та дітям фізичною розправою. Перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння він неодноразово приходив до її будинку та бив вікна. Для захисту пані Ольга змушена була  викликати поліцію.

Також вона повідомила, що неодноразово місцевий суд притягував його до адміністративної відповідальності, що передбачена статтею 172-2 КУпАП України. Проте, це кривдника заспокоювало ненадовго. Пані Ольга дуже хвилювалася за своє здоров’я та здоров’я своїх дітей.

Юрист бюро Сергій Михлик, ознайомившись з наданими матеріалами та зібравши додаткові докази (копії протоколів про вчинення адміністративного правопорушення, рішення суду про притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 172-2 КУпАП України), підготував та подав до суду заяву про винесення колишньому чоловіку пані Ольги обмежувального припису.

У вересні 2021 року Драбівський районний суд дослідивши матеріали справи  задовольнив заяву та виніс обмежувальний припис терміном шість місяців, яким  заборонялося наближення на відстань 300 метрів до місця проживання пані Ольги, а також листування, телефонні розмови з жінкою, будь-які контакти з нею через інші засоби зв`язку особисто або через третіх осіб.

З рішенням у даній справі можливо ознайомитись за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/99364722

Зважаючи на актуальність проблеми домашнього насильства в Україні, вкрай важливо, щоб люди вміли розрізняти ознаки домашнього насильства, знали в яких формах воно може проявлятися та чітко розуміли алгоритм дій – що робити, куди звернутися за допомогою.

З метою запобігання та протидії домашньому насильству фахівці місцевих центрів та бюро постійно проводять правопросвітницьку діяльність, зокрема, організовують лекції, семінари, онлайн-вебінари, круглі столи та вуличні акції, як самостійно, так і за участі партнерів (представників органів поліції, установ пробації, освіти, ювенальної привенції, служби у справах дітей тощо).

З січня по листопад 2021 року фахівці Золотоніського місцевого центру (у тому числі бюро) провели близько 70 правопросвітницьких заходів щодо запобігання та протидії домашньому насильству, Смілянського місцевого центру – близько 150 заходів,  Уманського місцевого центру – близько 110 заходів, Черкаського місцевого центру – близько 50 заходів.

Довідково. Отримати безоплатну правову допомогу можливо зателефонувавши до єдиного контакт центру системи БПД: 0 800 213 103 або особисто звернувшись до будь-якого місцевого центру чи бюро правової допомоги, адресу яких можливо  знайти на нашому сайті: https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/