назад

Правова допомога постраждалим від домашнього насильства: Донецьк-Запоріжжя

У суспільстві існує думка, що домашнє насильство – це заподіяння тілесних ушкоджень. Однак насправді воно може бути не лише фізичним чи сексуальним. Це і психологічний тиск – образи, залякування, заборона спілкуватися з рідними, приниження, ігнорування почуттів особи, і економічні утиски — заборона працювати чи навчатися, контроль сімейного бюджету, позбавлення житла, їжі, одягу.

Домашнє насильство це небезпека для суспільства, тому вкрай важливо, щоб існували механізми  розпізнавання, розуміння домашнього насильства, а також мали можливість захистити себе.

7 січня 2018 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», яким внесено зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Зокрема, право на всі види безоплатної вторинної правової допомоги отримали особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі (гендерно зумовленого).

З січня 2018 по листопад 2021 року  в Донецькій та Запорізькій  областях місцеві центри з надання безоплатної правової допомоги отримали понад 400 звернень від зазначеної категорії. Зокрема протягом  2021 року – 214.

Постраждалі від домашнього насильства,    яким була надана допомога, звертаються до системи БПД повторно з інших питань. Часто це супутні правові питання — розподіл майна,  позбавлення батьківських прав тощо. Це свідчить про довіру до юристів системи БПД та комплексний підхід до розв’язання правових питань клієнтів.

Можна також відзначити позитивну динаміку звернень, яка з кожним роком збільшується, пов’язано з підвищенням обізнаності людей про домашнє насильство, його види та способи захисту та реагування.

Тільки за 2021 рік працівниками системи безоплатної правової допомоги  Донецької та Запорізької областей було проведено 91 правопросвітницький захід на тему запобігання домашнього насильства, який відвідали майже 700 осіб.

В Україні за домашнє насильство введена кримінальна відповідальність. Кривдникам загрожують громадські роботи, арешт до 6 місяців, обмеження волі до 5 років або позбавлення волі до 2 років.

Крім того, законодавством передбачено спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству: терміновий заборонний припис  та обмежувальний припис стосовно кривдника.

Терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.

Заборонний припис може полягати в:

  • зобов’язанні залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи (крім випадків, коли кривдником є особа віком до 18 років);
  • забороні на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи (крім випадків, коли кривдником є особа віком до 18 років);
  • забороні в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків строком до 10 діб.

Обмежувальний припис стосовно кривдника – це захід тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи і полягає в:

  • забороні перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою (крім випадків, коли кривдником є особа віком до 18 років);
  • усуненні перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
  • обмеженні спілкування з постраждалою дитиною;
  • забороні наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;
  • забороні особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
  • заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Рішення про видачу обмежувального припису приймається судом за місцем проживання (перебування) особи, яка постраждала від домашнього насильства, а якщо особа перебуває в закладі підтримки постраждалих осіб — за місцезнаходженням такого закладу. Справа про видачу обмежувального припису розглядається не пізніше 72 годин після надходження заяви до суду. Обмежувальний припис підлягає негайному виконанню і видається на строк від 1 до 6 місяців та може бути додатково продовжений ще на строк не більше 6 місяців.