назад

Правовий урок для підлітків провели у Чернігові

Право оточує нас в повсякденному житті і воно стало настільки невід’ємною частиною життя, що ми навіть його не помічаємо. Щодня, незалежно від віку, ми керуємось правовими нормами. Проїзд у транспорті, ранкова кава у кав’ярні, купівля продуктів – звичні речі для всіх, однак не всі замислюються про те, що це все відбувається не саме собою, а регулюється законодавством.

Особливо важливо прищепити розуміння права, що нас оточує, дітям. Для цього працівники системи безоплатної правової допомоги проводять правопросвітницькі заходи. Цього разу директор Регіонального центру з надання БВПД у Чернігівській області Ірина Протченко разом з директором Чернігівського місцевого центру з надання БВПД провели правовий урок для дітей, які перебувають у Чернігівському центрі соціально-психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей ОДА.

Захід з дітьми пройшов в цікавій ігровій формі. Дітям було запропоновано перенестись у доросле життя та зайняти керівні посади в нашій державі й спробувати самим прийняти рішення, які, на їх думку, повинні були б покращити життя, сприяти розвитку та добробуту дітей. Під час виконання цього завдання поговорили про права і обов’язки дітей та як вони впливають на прийняття рішень.

Важливо розуміти, що не існує обов’язків без прав. Те, що хтось не виконує своїх обов’язків не може бути причиною для обмеження його прав. Однак, потрібно розуміти, що виконання своїх обов’язків – це проявлення поваги до прав інших, – зазначив Володимир Бобруйко. Обмеження прав людини, зокрема дитини, можливе у випадках передбачених законом. У яких саме, розповіла присутнім Ірина Протченко. Одним з базових прав людини- є право на свободу та особисту недоторканість. Ніхто не може бути обмежений у цьому праві, окрім як на підставі рішення суду. Передує такому рішенню вчинення особою кримінального правопорушення.

В Україні кримінальна відповідальність настає з 16 років, а за окремі види злочинів з 14. До осіб у віці старше 11 років можуть бути застосовані примусові заходи виховного характеру. Участь в освітньому процесі є одночасно реалізацією прав і обов’язків дитини Кожна дитина має право на освіту, однак на державу покладено обов’язок не тільки забезпечити доступ дитини до освіти, але й проконтролювати її участь в освітньому процесі.

Якщо дитина не відвідує школу, погано вчиться і має низький рівень знань, держава, а точніше відповідні органи, які діють від її імені, повинні вживати заходи для виправлення цієї ситуації. До відповідальності можуть притягуватись, як батьки дитини, так і сама дитина, – наводить приклад Володимир Бобруйко.