назад

Представникам незахищених верств населення Волині розповіли, які гарантії щодо їх соціального захисту випливають із практики Конституційного Суду України у 2020 році

Останнім часом сфера забезпечення і гарантування прав та свобод соціально вразливих категорій населення поповнилася новою практикою, яка суттєво впливає на розміри їх пенсій, допомог та інших переваг. Тому з метою інформування учасників бойових дій, осіб з інвалідністю, осіб з числа постраждалих внаслідок радіоактивного забруднення, представниками Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області та Луцького місцевого центру 6 листопада 2020 року проведено на базі Луцької бібліотеки-філії № 10 правопросвітницький захід для членів ГО «Волинське об’єднання ветеранів, інвалідів та потерпілих на виробництві «Захист».

Під час зустрічі присутніх було проінформовано про те, що в січні 2020 року було прийнято Рішення Конституційного Суду України, на підставі якого норма закону, за якою учасникам бойових дій та інвалідам війни призначались виплати до 5 травня у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України, визнана неконституційною. На підставі такого рішення наразі зазначені категорії населення звертаються до органів соціальної політики з заявами про перерахунок їм зазначених виплат. Однак відповідні органи систематично відмовляють в задоволенні відповідних заяв. У таких випадках відповідне питання вирішується через суд. Оскільки учасники бойових дій є категорією осіб, які мають право на вторинну безоплатну правову допомогу, їм було роз’яснено порядок звернення до Луцького місцевого центру для отримання фахової допомоги у складені адміністративних позовів до суду з оскарженням відповідних відмов. Також зазначено, що на разі до Верховного Суду передана одна із таких справ для розгляду як зразкова. Після прийняття рішення у ній всі суди України мають враховувати його при прийнятті рішень у подібних справах.

Також слухачам, як постраждалим внаслідок радіоактивного забруднення, було роз’яснено, що відповідно до Рішення Конституційного Суду була визнана неконституційною норма Закону, якою передбачалося поступове збільшення пенсійного віку для жінок на 5 років, які мають право виходу на пенсію на пільгових умовах як такі, які працювали за Списками № 1 та № 2 на підземних та інших шкідливих роботах. Тобто за жінками відповідних категорій зберігається право на вихід на пенсію раніше на пільгових умовах.

Під час заходу присутні дізнались про порядок звернення за безоплатною вторинною правовою допомогою, отримали відповіді на актуальні питання пенсійного, соціального забезпечення, а також мали можливість ознайомитись із інформаційними матеріалами системи БПД.