назад

Про адвокатів системи БПД і не тільки – інтерв’ю з в.о. директора Ніною Тутовою

Двісті тридцять дев’ять адвокатів та більше дев’яти тисяч доручень для надання безоплатної правової допомоги у кримінальному процесі – такі підсумками річної роботи Регіонального центру з надання БВПД у Дніпропетровській області в 2020 році. Кожна справа це кропітка робота, у якій задіяно багато людей – працівників Регіонального центру, безпосередньо захисників, чергових, які отримують повідомлення про необхідність прибуття адвоката у будь-який час доби. 

Однією з тих, хто знає про те, як працює цей складний механізм зсередини є Ніна Григорівна Тутова, нині в. о. директора Регіонального центру. Вона працює у РЦ з 2015 року, з моменту створення МЦ, знає кожного захисника в обличчя. У переддень всеукраїнського Дня адвокатури Ніна Тутова поділилась з нами своїми думками про співпрацю системи БПД з  її найціннішими і найважливішими партнерами.

Про ламання стереотипів

Є такий популярний вислів «безкоштовний сир є  лише у мишоловці». Адвокати системи БПД доводять, що це не так. Вони фахово працюють і багато допомагають людям. При цьому нічим не відрізняються від приватних захисників – так само шукають усі можливі способи для захисту своїх клієнтів і так само радіють, коли вдається отримати виправдовувальний вирок або зменшити покарання. 

Про клієнтів системи

Громадяни, які можуть отримати захисника за державний кошти – це перш за все особи, які перебувають у кримінальному процесі, засуджені до позбавлення волі. Також право на безоплатного адвоката мають малозабезпечені громадяни, люди з інвалідністю, діти, постраждалі від домашнього насильства, учасники бойових дій, біженці та  ін. У  своїй більшості це непроста категорія клієнтів. Часто це громадяни, які розчарувались у державі, як гаранті їх прав, тому і до адвокатів ставляться з пересторогою. Наші правники виїжджають у місця позбавлення волі,  до затриманих – у будь-який час доби, відвідують численні судові засідання, які тягнуться роками, шукають свідків, здобувають докази, виграють справи – і таким чином завойовують довіру громадян. 

Про зміни в системі

З 2013 року і в системі БПД, і в роботі адвокатів відбулись значні зміни. Деякі юристи, яких не влаштувала оплата праці, не затримались в системі. А є адвокати, які працюють з нами роками. Незважаючи на те, що винагорода адвоката БПД менша, ніж він отримав би, працюючи за контрактом з клієнтом. Але мотивація в нашій системі інша. «Я вважаю, що справедливість на нашому боці і хочу її добитися», – так говорять деякі юристи, які місяцями ведуть справи клієнтів. 

Окрім того, в останні роки з нами стало співпрацювати багато молодих адвокатів. Система росте, розвивається, до неї вливаються енергійні молоді люди з новим світоглядом. Їм все цікаво, вони з задоволенням беруться за всі справи і дійсно допомагають людям. 

Що система БПД дає адвокатам

Досвід. А ще постійне вдосконалення і набуття нових навичок. Ми весь час працюємо у плані покращення якості надання послуг, в тому числі і через тренінги з розвитку для адвокатів. Бажаючих на подібні заходи завжди багато. Зараз, у зв’язку з карантином, навчання проходять переважно онлайн. Мова йде про тренінги з ефективного захисту у кримінальному процесі, особливостях захисту окремих категорій громадян або у деяких категоріях кримінальних впроваджень, таких як військові злочини, злочини проти основ національної безпеки та ін. Перераховувати можна дуже багато, важливо, що всі вони покликані навчити адвокатів кращим способам надання безоплатної вторинної правової допомоги, пошуку нових підходів до вирішення кримінальних справ.

Про оплату праці

Оплату праці адвокатів регламентовано у  Методиці обчислення розміру винагороди адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу у кримінальних провадженнях, і Порядку оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів. Якщо спростити, то оплата праці залежить від того, як спрацював захисник. Виправдовувальні вироки, звільнення з-під варти, призначення мінімального строку покарання, участь у численних судових засіданнях – все це збільшує розмір гонорару адвоката. Такий підхід спонукає правника робити все для захисту прав свого клієнта. Але повторюсь – це далеко не єдина мотивація адвокатів системи БПД. Є також моральне задоволення від роботи, коли людина, яка прийшла у юридичну сферу за покликанням, реалізує себе у повній мірі. 

Про свято і не лише

У професійне свято – День адвокатури – хочеться найперше подякувати нашим правникам за роботу. Захищати клієнтів – справа не з легких, але я бачу в адвокатах бажання це робити, щиру радість від успішного процесу. Бажаю їм пронести цей вогник і запал у душі крізь все життя. Нехай він буде їм дороговказом, який допоможе реалізувати своє покликання – захищати. А все інше додасться.