назад

Про аспекти роботи та успішні кейси Арцизького місцевого центру

1 липня свою чергову річницю відзначають місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що розпочали працювати у системі БПД 6 років тому. З цієї нагоди ми поспілкувались з директором Арцизького МЦ з надання БВПД Оксаною Соколовою, яка поділилася спогадами, з чого все починалось і чого вдалось досягнути за ці роки.

  • Скільки загалом надійшло звернень від клієнтів за шість років роботи?

За 6 років роботи до Арцизького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та його відділів – бюро правової допомоги – звернулося 11,4 тис. осіб. Загалом було надано 9,5 тисяч консультацій та роз’яснень з правових питань.
Прийнято 1,9 тис. рішень про надання клієнтам вторинної правової допомоги, з них у 803 випадках правову допомогу надавали адвокати, які співпрацюють з системою БПД, а у понад 1 тис. випадках – штатні юристи центру.

  • Про клієнтів центру

Кожного дня до нашого Центру звертаються клієнти з найрізноманітнішими правовими проблемами: розірвання шлюбу, позбавлення батьківських прав, поділ майна, пільги для дітей з інвалідністю, стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, позбавлення батьківських прав, встановлення юридичного факту.
З 2020 року, у зв’язку з майбутнім відкриттям ринку землі, велика кількість звернень від клієнтів Центру стосується земельних питань: як реалізувати своє право на безоплатне отримання земельної ділянки, оренда земельних ділянок, порядок укладення та розірвання договору оренди земельної ділянки, внесення змін до договору оренди землі, порядок отримання кадастрового номеру на земельну ділянку тощо.
Найчастіше клієнтами центру стають люди з інвалідністю, пенсіонери, ветерани війни, ВПО, діти, позбавлені батьківського піклування, багатодітні та/або одинокі матері, інші громадяни з категорії малозабезпечених.

  • Про успішні справи

Серед багатьох успішних справ найбільше запам’яталася ось яка: у червні 2018 року до Тарутинського бюро за правовою допомогою звернувся чоловік по справі про встановлення факту народження дітей та визнання батьківства. Клієнт перебував у фактичних шлюбних відносинах, має 10 дітей. У зв’язку з тим, що його дружина не мала ні паспортного документу, ні будь якого іншого документу, який засвідчував би її особу, вони своєчасно не зареєстрували народження дітей.

Також було встановлено, що не всі діти народились в медичному закладі. Відсутність документів у матері та дітей не давало можливості ідентифікувати дітей. Шлюб подружжя не зареєструвало.
Клієнт визнавав себе батьком усіх дітей. Заходами забезпечення доказів були показання свідків, медичні довідки про народження дітей, характеристики та довідки з сільської ради, характеристики зі школи, довідки та листи з консульства Молдови та Російської Федерації. Для захисту інтересів чоловіка у суді було уповноважено представника Тарутинського бюро правової допомоги Марину Залізко. В результаті професійних дій фахівця системи БПД, рішенням суду позов було задоволено повному обсязі – встановлено факт народження всіх дітей та визнано батьком клієнта. До того ж, чоловіка було звільнено від сплати судового збору: згідно з ст. 8 Закону України «Про судовий збір», передбачається звільнення від сплати судового збору, якщо позивачами є малозабезпечені та багатодітні сім’ї.

  • Які стосунки склалися з місцевою владою та громадськими організаціями? Як вони змінилися за 6 років?

На початку створення місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги найголовнішим викликом для установи стало здобування довіри серед населення до системи БПД, налагодження комунікації з громадськістю та іншими організаціями, створення кола партнерів.

За 6 років існування центру нам вдалося завоювати довіру не тільки серед населення в цілому та клієнтів, які звертаються по юридичну допомогу, але й серед органів місцевої влади та самоврядування і громадських організацій. На сьогодні серед таких установ багато наших партнерів, співпраця з якими регулюється підписаними меморандумами та включає в себе обмін досвідом і успішними практиками надання правової допомоги, організацію та проведення спільних правопросвітницьких заходів, проведення виїзних прийомів, перенаправлення осіб, які потребують надання безоплатної вторинної правової допомоги та здійснення комунікації за іншими узгодженими напрямками. Також ми активно співпрацюємо з новоутвореними об’єднаними територіальними громадами. Завдяки спільній роботі з партнерами нам вдається охопити ще більшу аудиторію під час заходів та виїзних прийомів у сільській місцевості, проводити більш ретельний аналіз потреб мешканців ОТГ та пошук шляхів вирішення різних проблем, з якими найчастіше звертаються громадяни.