назад

Про безоплатну правову допомогу, професію адвоката й медіаграмотність – у хмельницькій школі працював правовий лекторій

У спеціалізованій ЗОШ І-ІІІ ступенів №6 м. Хмельницького завершився двотижневий правовий лекторій. У межах лекторію учні 10 класу, які поглиблено вивчають право, дізналися про систему безоплатної правової допомоги, проєкти, які реалізовуються в системі, зокрема «Волонтер БПД», поговорили про медіаграмотність з журналісткою Світланою Русіною та про особливості адвокатської діяльності з адвокаткою Русланою Матущак.

Триває співпраця Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області та спеціалізованої ЗОШ І-ІІІ ступенів №6 м. Хмельницького, де в старших класах організовано поглиблене вивчення правознавства. Завдяки співпраці з центром школярі мають змогу спілкуватися з професійними юристами. Один із проєктів, який уже не вперше реалізовується на базі навчального закладу, – правовий лекторій, що діє під час навчальної практики для учнів десятих класів.

Зі школярами, які відвідують лекторій, працюють юристи регіонального центру: проводять лекції, правові уроки, організовують цікаві зустрічі.

Цьогоріч у межах лекторію провели презентацію проєкту «Волонтер БПД» і запросили старшокласників до співпраці з центром в якості волонтерів. Захопливою була бесіда про успішні практики системи безоплатної правової допомоги. Учні були здивовані, наскільки різні правові проблеми бувають у клієнтів центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Фахівчині центру на конкретних прикладах продемонстрували, як фахово вирішують найскладніші проблеми громадян юристи системи та адвокати, що співпрацюють з центрами.

На одному із занять лекторію переглянули документальний фільм «Жінки, які грають в ігри». Стрічка є колективним портретом семи визначних жінок української культури, які, попри суспільні стереотипи та перешкоди, досягли значних успіхів.

Обговорюючи фільм, звернули увагу на те, що він доводить: з часом суспільству вдається долати стереотипи щодо ролі жінок. Адже умови, в яких зростали героїні фільми, і умови, в яких живуть сучасні дівчатка, суттєво відрізняються. Водночас проблема все ще існує. І наразі заходи для її подолання вживаються на законодавчому рівні.

«Людину не можуть обмежувати в якомусь праві тільки через те, що вона має певну стать. Відповідно до законодавства жінкам і чоловікам мають забезпечуватись рівні права та можливості при працевлаштуванні, просуванні кар’єрними сходинками на роботі, під час підвищення кваліфікації та перепідготовки», – наголосила заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області Ольга Чорна, яка також поінформувала, куди звертатися, якщо зіткнулися з дискримінацією за гендерною ознакою.

Корисною була бесіда з журналісткою Світланою Русіною, яка має досвід роботи у різних медіа: на телебаченні, радіо, в газетах та інтернет-виданнях. Говорили про інформаційну гігієну та медіаграмотність. Аналізували, для чого деякі медіа поширюють недостовірну інформацію та якої шкоди це може завдати. Журналістка пояснила, за якими ознаками можна розпізнати фейки, як на них реагувати. Порушили також тему відповідальності за поширення неправдивої інформації.

Про особливості адвокатської діяльності школярі дізналися від адвокатки Руслани Матущак, яка розповіла про власний шлях до професії, а також поділилася цікавим досвідом. Відтак правозахисниця відповідала на запитання: які справи найбільше запам’яталися, які труднощі доводиться долати, чи завжди закон, справедливість і мораль – взаємопов’язані поняття.

На завершення лекторію учні отримали сувеніри від регіонального центру – брендовані блокноти та ручки. Заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області Ольга Чорна та заступниця директора школи з навчально-виховної роботи Тамара Забродська висловили впевненість, що така успішна співпраця продовжуватиметься й у новому навчальному році.