назад

Про безоплатну правову допомогу розповідали студентам Національного університету «Чернігівська політехніка»

Система безоплатної правової допомоги розвивається в Україна стрімкими темпами. Є дуже прогресивною та миттєво реагує на зміни в суспільно-політичному житті країни, забезпечуючи, таким чином, надання можливості отримати безоплатну правову допомогу з найбільш актуальних питань. Не дивно, що така діяльність привертає до себе увагу майбутніх правників, які хочуть дізнатись більше про те, як розпочала свою роботу система безоплатної правової допомоги в Україні та як вона розвивалась.

Тому, для більш детального ознайомлення студентів 1-го курсу юридичного факультету Навчально-наукового інституту права і соціальних технологій Національного університету «Чернігівська політехніка» (освітні програми Цивільна та господарська юстиція (Суд. Нотаріат. Правова допомога) та Адміністративна юстиція (Суд. Публічна адміністрація та антикорупційні органи)) 21 вересня  було проведено правопросвітницький захід.

Провели захід директор Регіонального центру з надання БВПД у Чернігівській області Ірина Протченко та директор Чернігівського місцевого центру з надання БВПД Володимир Бобруйко.

Ірина Протченко  ознайомила студентів із процесом створення та  розвитку системи безоплатної правової допомоги починаючи з 2011 року, з моменту прийняття Закону « Про безоплатну правову допомогу», і по теперішній час. Розповідь поєднувалась з демонстрацією презентації, на якій наочно було проілюстровано темпи розвитку системи та шлях її становлення. Так, у 2012 році розпочав свою роботу Координаційний центр з надання правової допомоги, завдяки зусиллям команди Координаційного центру було утворено Регіональні центри з надання БВПД, що займаються захистом осіб, до яких було застосовано адміністративне затримання чи арешт, а також, які були затримані за підозрою у вчинення злочину. З  2014 до цього переліку додались особи засуджені до позбавлення волі. Наступним кроком розвитку мережі центрів та переліку  послуг з надання безоплатної правової стало створення місцевих центрів з надання БВПД, які надають допомогу у цивільних та адміністративних справах. Для розширення можливості доступу до правової допомоги були утворені бюро правової допомоги, що є структурними підрозділами місцевих центрів, які виконують та надають ті ж самі правові послуги, що й місцеві центри.

Перелік осіб, які мають право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги, також доповнюється відповідно до потреб, що виникають. До числа суб’єкті, які мали право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги, на початку, входили: малозабезпечені особи та особи з інвалідністю; ветерани війни та учасники бойових дій та особи щодо яких суд розглядає справу про обмеження  цивільної дієздатність. З 2017 року цей перелік поповнився внутрішньо переміщеними особами, а з 2018 року до них додались діти та особи, що стали жертвою домашнього насильства та насильства за ознакою статі. На цьому робота над доступом до вторинної правової допомоги не зупиняється, ведеться постійна робота над вдосконаленням законодавства, яка має на меті забезпечення прав людини на захист.

Окрім цього, вона розповіла присутнім про те, що системою безоплатної правової допомоги реалізовується проект «Волонтер БПД» та запропонувала долучитись до команди волонтерів.

Володимир Бобруйко більш детально розповів про роботу місцевих центрів з надання правової допомоги. Звернув увагу на те, що місцевими центрам надається правова допомога у цивільному та адміністративному процесах. Місцеві центри забезпечують доступ до первинної та вторинної правової допомоги. Первинна правова допомога полягає у наданні правових консультацій та складанні скарг заяв та інших документів не процесуального характеру. Вторинна правова допомога передбачає здійснення представництва інтересів особи в судах та складанні процесуальних документів.