назад

Про булінг та кримінальну відповідальність неповнолітніх: зустрічі зі студентами в Кам’янці-Подільському

Молодь завжди радо приймає й уважно слухає представників системи безоплатної правової допомоги. Правопросвітницькі заходи для молоді – це передусім внесок у майбутнє правової держави, виховання покоління людей, які не порушуватимуть права інших та готові захищати власні, маючи для цього досить знань.

Одразу в двох навчальних закладах побувала 14 вересня юристка Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ганна Петрик. Зі студентами Подільського центру професійно-технічної освіти говорила про неприпустимість і наслідки цькування, а з вихованцями Фахового коледжу економіки, права та інформаційних технологій – про кримінальну відповідальність неповнолітніх.

Попри численні інформаційні кампанії, спрямовані на протидію булінгу, які реалізовують державні органи та громадські організації, подолати цькування в навчальних закладах поки не вдалося. На просторах інтернету час від часу доводиться бачити відеозаписи зі сценами булінгу. На жаль, діти й підлітки рідко думають про наслідки своїх вчинків. А наслідком цькування можуть стати скалічені долі інших дітей.

Щоб пояснити учасникам освітнього процесу, якої шкоди може завдати булінг і жертві, і кривднику, юристка Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ганна Петрик провела виховну годину «Протидія булінгу в закладах освіти» для студенів 1-го курсу ДНЗ «Подільський центр професійно-технічної освіти».

Разом з юристкою вихованці навчального закладу з’ясували, у яких формах може проявлятися цькування та яку відповідальність передбачено для кривдників.

«До булінгу в закладах освіти належать випадки, які відбуваються безпосередньо в приміщенні закладу освіти та на прилеглих територіях (включно з навчальними приміщеннями, приміщеннями для занять спортом, проведення заходів, коридорами, роздягальнями, вбиральнями, душовими кімнатами, їдальнею) та за межами закладу освіти під час заходів, передбачених освітньою програмою, планом роботи закладу освіти, та інших освітніх заходів, що організовуються за згодою керівника закладу освіти, в тому числі дорогою до (із) закладу освіти», – зазначила Ганна Петрик.

У форматі кінопоказу та обговорення побаченого відбулася зустріч юристки зі студентами Фахового коледжу економіки, права та інформаційних технологій. Студенти переглянули фільм про життя підлітків, які перебувають у виховних колоніях, а відтак Ганна Петрик розповіла, за які порушення передбачено кримінальну відповідальність для неповнолітніх.

«Відповідно до статті 98 Кримінального кодексу України до неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні кримінального правопорушення, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань, як штраф, громадські роботи, виправні роботи, арешт, позбавлення волі на певний строк. У окремих випадках до неповнолітніх можуть бути застосовані додаткові покарання у вигляді штрафу та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю», – пояснила юристка.

Студенти також дізналися, які обставини обтяжують, а які пом’якшують покарання, розглянули види злочинів та особливості покарання за них.